Ayçiçek yağı fiyatlarına zam geldi

Toprak Mahsulleri Ofisi, 129 liraya satışa sunduğu ayçiçek yağı fiyatına zam yaptı. Fiyat artışıyla birlikte 5 litrelik ayçiçek yağı 135 lira oldu.

GİRİŞ 05.07.2022 09:37 GÜNCELLEME 05.07.2022 09:49
Bu Habere 300 Yorum Yapılmış

Toprak Mahsulleri Ofisi, artan ayçiçek yağı fiyatları için geçtiğimiz yıl harekete geçerken, piyasadan uygun fiyata ayçiçek yağı satmaya başlamıştı. 129 liradan satılan ayçiçek yağına zam geldi.

Bilindiği üzere hükümet, ayçiçek yağlarında meydana gelen aşırı fiyat artışlarını frenlemek için geçtiğimiz yıl TMO’yu devreye almıştı. TMO, yurt dışından getirdiği ham ayçiçek yağlarını rafine ederek 5 litrelik tenekelerde perakende olarak satışa sunmuştu.

TMO, ayçiçek yağında ilk müdahaleyi 2021 bahar aylarında yapmıştı. TMO o zaman 5 litrelik ayçiçek yağını 59 liradan piyasaya sürmüştü. TMO, ikinci müdahalede ise ayçiçek yağının fiyatını 99 liraya çıkarmış, KDV indirimi ile fiyatlar 92.5 liraya düşmüştü. TMO, ayçiçek yağında 3’üncü müdahaleyi ise geçtiğimiz Mart ayında yapmış ve indirimli ayçiçek yağını 129 liradan satışa sunulmuştu.

TMO, Mart ayında 129 liradan satışa sunduğu ayçiçek yağının fiyatını 135 liraya çıkarıldı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 300
 • Yasin kılzılelma 4 ay önce Şikayet Et
  Sadece kooperatif marketlerde kısmı yalan kooperatif marketlerde yok ama internette 200 TL den satılıyor meşhur satış sitelerinde..
  Cevapla
 • VATANDAŞ 4 ay önce Şikayet Et
  TMO DAHİL geç bile kaldılar.
  Cevapla
 • Şemseddin Sami 4 ay önce Şikayet Et
  Avrupa ABD nin yetmislerde ortaya attığı özelleştirme palavralarina kandı seksenlerde birçok kamu kurulusunu ozellestirdi şimdilerde yeniden kamulaştırma peşinde.. Bizde de bu çekilen sıkıntılar aç gözlü özel sektörün payı büyük.. öncelikle rafinerileri sonrası kilit özel sektörleri kamulaştıralim.. Kamuda en büyük sıkıntı yolsuzluğa sert yasal önlemleride alalım
  Cevapla
 • Abdulkadir ÜCE 4 ay önce Şikayet Et
  Bu fiyat haftalar önce uygulanmaya başlamıştı. Yeniymiş gibi göstermek kasıtlı. Ayıp.
  Cevapla
 • Oktay 4 ay önce Şikayet Et
  Tüm dünyada ayçiçek yağının ham maddesi 100/30 ucuzladı.bunun işlenmiş ürüne 100/20 yansıması olur.irssliyesi kesilmiş anlaşması yapılmış tezgahtaki mala bir gecede dolar artti diye zam yapanlar aynısini indirim olması gerekirken yapmadı.elbetteki bunun karşılığı Allah'ın adaleti olacaktır.ama buna TMO nün öncülük yapmasınin nasıl bir aciklamasi olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle