Bakan Nebati'den enflasyon mesajı: Gerekli önlemler alınmaktadır

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Bakan Nebati "Çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır." dedi.

GİRİŞ 04.07.2022 14:28 GÜNCELLEME 04.07.2022 14:50
Bu Habere 125 Yorum Yapılmış

Bakan Nebati, "Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'nin Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel Emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur.

ALIM GÜCÜNÜN DESTEKLENMESİ İÇİN ÖNLEMLER ALINMAKTADIR

Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır

Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır.

Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 oranında, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık.

FİYAT ARTIŞLARINI DÜŞÜRECEĞİZ

Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 125
 • Taşkentli 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakan şu evsahiplerinin kira gelir vergileriyle ilgilenseniz kontrolorler ne iş yaparlar oturduğum yerde adam 4 kira alıyor hiç vergi vermiyor. bide hacı bunlar valla.
  Cevapla
 • Tarafsiz 1 ay önce Şikayet Et
  Okdar yorum var hepsi boş faiz oranları indirirken olacağı bu
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bizdeki enflasyon RÜZGAR esse CANAVARLAŞIYOR.
  Cevapla
 • mefa 1 ay önce Şikayet Et
  Her seferinde enflasyon beklentisini, döviz beklentisini yükseltiyor. Donuç ilerleme yok, hep gerileme... <<<<
  Cevapla
 • kamuran 1 ay önce Şikayet Et
  denetim denetim denetim
  Cevapla
 • Taşkentli 1 ay önce Şikayet Et
  Kstılıyorum denetimler zayıf çok zayıf
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle