Söz verdi: Türk yatırımlarının önündeki engelleri kaldıracağım

Sudan Maden Bakanı Muhammed Beşir, Türk yatırımlarının önündeki tüm engelleri kaldırma sözü verdi. Yeraltı zenginlikleri ile bilinen Sudan'da, altının yanı sıra demir, bakır, krom, çinko, mika, gümüş gibi maden rezervleri bulunuyor.

Söz verdi: Türk yatırımlarının önündeki engelleri kaldıracağım
Söz verdi: Türk yatırımlarının önündeki engelleri kaldıracağım
GİRİŞ 04.07.2022 12:37 GÜNCELLEME 04.07.2022 12:37
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Beşir, başkent Hartum'daki Bakanlık binasında, Maden Tetkik ve Arama Uluslararası Madencilik AŞ Genel Müdürü Murat Halit Durceylan ile iki ülke arasındaki ortak iş birliği ve ülkedeki Türk maden yatırımlarının nasıl geliştirileceğini görüştü.

Toplantıya, MTA Sudan Müdürü Adem Akdemir ve Genel Müdür Danışmanı Yunus Badem de katıldı.

Durceylan, Maden Bakanı Beşir'e, Bakanlık ile 2018 yılında imzalanan anlaşma gereğince Sudan'ın doğusundaki Kızıldeniz eyaletinde şirkete tahsis edilen maden sahalarında yapılan çalışmaların sonuçları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Durceylan, bu bölgelerde üretimin başlaması durumunda iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin hızla gelişeceğini belirtti.

TÜRK ŞİRKETLER İÇİN TALİMATI VERDİ

Maden Bakanı Beşir de iki ülke arasındaki teknik ve ikili iş birliğine övgüde bulunarak değerli ve endüstriyel madenlerde gelecek vadeden yatırım fırsatları oluşturma ve Türk yatırımlarının önündeki tüm engelleri kaldırma sözü verdi. Beşir, iki ülke arasındaki köklü ilişkiler gereği Türk şirketlerine özel ihtimam göstermeleri için ilgili makamlara talimat verdi.

Yeraltı zenginlikleri ile bilinen Doğu Afrika ülkesi Sudan'da, altının yanı sıra demir, bakır, krom, çinko, mika, gümüş gibi maden rezervleri bulunuyor. Sudan Merkez Bankasına göre, ülke, bu yılın ilk çeyreğinde 720 milyon dolar değerinde yaklaşık 12 ton altın ihraç etti.

FIRSATLAR ALTINLA SINIRLI DEĞİL

Sudan Ticaret Odaları Birliği (STOB) Başkanı Nadir el-Hilali, geçen ay AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Madencilik alanında da çok büyük fırsatlar var ve bu altınla sınırlı değil. Krom, bakır, demir, mika ve çok sayıda maden çıkarılabilir. Bunun meyvesini elde etmek için altyapıya ihtiyaç var. Altyapı da büyük bir yatırım alanı." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 55
 • ALİ KEMAL 4 ay önce Şikayet Et
  Darbe hazırlıkları başlamıştır. çoktan
  Cevapla
 • Cesur AD@M 4 ay önce Şikayet Et
  Aman dikkat oraya gondereceimiz şirketler dini bütün olmalı yanlışlıkla CHP HDP pir iş adamı giderse inanın bizi düşman eder. Orada her maden şirketi 1 tane medrese açmalı. Ki insanlar iancina göre eitim alabilsin. Buda halkın gönlünü kazanmamizi salar. Başta askeri olmak üzere her alanda iş birliği yapabiliriz
  Cevapla
 • cem 4 ay önce Şikayet Et
  Sevakin adası sözünü tutmalılar.Askeri hava ve deniz üssü olarak değerlendirmemiz son derece elzemdir.
  Cevapla
 • Cokerken 4 ay önce Şikayet Et
  Aç gümrüğü gelmiyorum Hacı. İlk önce seni koruyalım. Erkek adamsın
  Cevapla
 • Hüseyin 4 ay önce Şikayet Et
  Bu insanları yıllarca böyle yönetip beyinlerini yıkamışlar bu beyinleri tekrar doğru yöne çevirmek elbette zaman alacak bizim yapmamız gereken çürük yöneticileri zamanla ayırıp ülkesi için güzel hizmetler vermek adına makamına sahip çıkan liderin gelmesini sağlamak bu da türkiye de yetişen afrikalı gençler ile mümkün gözüküyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle