Türkiye'den kritik hamle! Türkmen doğal gazı Türkiye'ye taşınıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkmenistan doğal gazının Türkiye’ye ulaştırılması için 3 alternatif üzerinde çalışıldığını ve çalışmalarda sona yaklaşıldığını açıkladı.

GİRİŞ 02.07.2022 22:07 GÜNCELLEME 02.07.2022 22:07
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Oktay, Türkmenistan’daki resmi temaslarını ve yapılan anlaşmaları değerlendirmek üzere, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği rezidansında basın açıklaması yaptı.

Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 30 yıllık geçmişi olduğunu ifade eden Oktay, "Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve burada büyükelçilik açan ilk ülke. Ama onun çokta öncesine dayanan kadim bir geçmişimiz var." dedi.


TÜRK DEVLETLERİ ÇOK CİDDİ EFOR SARF EDİYOR

Oktay, Türk dünyası ile Türkiye arasında gelişen bir ilişki gördüğünü belirterek, "Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde, siyasi, ekonomik ve diğer birçok alanda ilişkilerin daha sistematik halde ve kurumsal yapıda geliştiğine şahit oluyoruz. Bunun için Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Türk devletleri liderleri çok ciddi efor sarf ediyor. Tabii bu bölge barışına ve bölgenin ekonomik kalkınmasına çok ciddi katkı sağlayacak bir proje." diye konuştu.

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkinin mercek altına alındığında gelişen bir grafik görüldüğünü söyleyen Oktay, "Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak katılan kardeş Türkmenistan’ı, Özbekistan’da yapılacak bir sonraki toplantıda daimi üye olarak görmeyi arzu ediyoruz." dedi.

Oktay, Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu (HEK) Toplantısı'nda iki ülke arasındaki ilişkileri çerçeveye oturtma şansı bulduklarını ifade etti.

72 maddeden oluşan bir yol haritasının çizildiğini aktaran Oktay, halihazırda 2 milyar dolar olan ticari ilişkinin yıl sonuna kadar 3 milyar ve sonrasında 5 milyar dolar seviyesine çıkarmayı ve devamında 10 milyar doları hedeflediklerini ifade etti.

Oktay, enerji, ulaşım, tarım, sağlık ve inşaat sektörlerinde ilişkileri geliştirecek dantel gibi örülmüş çalışmaların olduğunu söyledi.

'KISMET OLURSA SONA YAKLAŞTIK'

Türkmen doğal gazını Türkiye’ye ulaştırmak için birkaç alternatifin bulunduğunu ifade eden Oktay, "Hazar üzerinden TANAP hattının kullanılması, SWAP anlaşması veya gemiler ve gemilerden sonra boru hattı olmak üzere 3 alternatif üzerinde çalışıyoruz ve kısmet olursa sona yaklaştık." dedi.

Oktay, bu proje ile alakalı Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’un da hemen sonuca ulaşılması konusunda ciddi desteği olduğunu belirtti.

Oktay, Rusya-Ukrayna arasındaki kriz nedeniyle kuzey koridorunun riskli hale geldiğini ve bunun orta koridoru çok daha cazip hale getirdiğini belirterek, "Birçok alanda orta koridoru aktif hale getirmek istiyoruz. Hazar geçişinin kullanılması ile deniz yolu, demir yolu ve hava yolu lojistik altyapısının oluşturulması önemli. Burada da karşılıklı kararlılığın ve samimi bir işbirliğinin olduğunu gördük." diye konuştu.

Tarım alanında da net bir işbirliğine karar verdiklerini ifade eden Oktay, ilgili bakanların çalıştığını ve hemen faaliyete geçeceğini söyledi.

Oktay, gübre üretiminde hammaddesi olan Türkmenistan ile ileriye dönük ortak tarımın yapılabileceğini dile getirdi.

Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması, ticaret ve yatırımda bürokratik engellerin hafifletilmesi ile alakalı ortak çalışma grubunu faaliyete geçireceklerini dile getiren Oktay, "İki tarafta da çok net bir işbirliği arzusunu görmüş bulunmaktayız. Dediğim gibi biz bunun altını dolduruyoruz, Cumhurbaşkanlarımız bir araya geldiğinde bunların sonuçlarını görüyor olacağız, imzaların atıldığı bir aşamaya geliyor olacağız." ifadelerini kullandı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 47
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeş Türkmen halkı kazanmalıdır . Yıllarca Sovyet baskısına tahammül ettiler . Doğal gazı ve başka doğal zenginlikleri , AB , ABD , Çin ve Hindistan tarafından satın alınmalı , refah seviyeleri yükselmelidir . Nitekim en yakın güvenli enerji koridoru Azerbaycan ve Türkiye üzerinden geçmektedir . Hazar Denizi geçişli Türkmen gazı TANAP boru hattına entegre edilecektir .
  Cevapla
 • Tokatlı Emmi 1 ay önce Şikayet Et
  Türk birligi bir an önce kurulmalı.Bu sayede Türk dünyasi dış tehlikelerden maksimun derecede korunacaktır.Türk dünyasınin istikbali icin bu birligin kurulmasi elzemdir.Hatta bir zorunluluktur.
  Cevapla
 • Turco 1 ay önce Şikayet Et
  Hazar'dan gemilerle taşınsa bile TANAP'a basılabilecek gaz belli. Her türlü yeni boru döşenmesi gerek. Bu da nereden baksan 5 sene demek. Bu gaz TANAP'ı işgal edemez bunu da Azeriler istemez doğal olarak. Azerbaycan TANAP'tan sattığını 30 milyar metreküp e çıkartabilirse ve Avrupa'ya satabilirse, para basar. Şu an yıllık 15 milyar metreküp. Bize de komisyonu düşüyor işte, hikaye bu. Asıl stratejik olan kısmı gaz ile tehdit edilirsek sadece TANAP ile doğalgaz ihtiyacının en hayati kısmı kesilmemiş olacak. Bizim çıkartacağımız gazın sisteme aktarılan miktarı ise yıllık 3.6 milyar metreküp. Türkiye 40 - 50 arası tüketiyor. Rezervimiz ve sisteme basılan %10 bile olmamış olacak.
  Cevapla
 • usta 1 ay önce Şikayet Et
  TÜRKİYE DOGALGAZ VE PETROL TÜCCARLIĞI YAPMALI. Herkez müracaatını TÜRKİYEYE yapmalı. fiyayları TÜRKİYE belirlemeli
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah.Türk Gücü,Türk'ün Gücü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle