Rusya vanayı kapatınca Almanya tutuştu: Az duş alın

Rusya'nın savaştan sonra Avrupaya giden gaz vanalarını kapatmaya başlaması ile Almanya'da devletin yayın organları enerji tasarrufu çağrıları yapıyor.

Rusya vanayı kapatınca Almanya tutuştu: Az duş alın
Rusya vanayı kapatınca Almanya tutuştu: Az duş alın
GİRİŞ 02.07.2022 16:08 GÜNCELLEME 02.07.2022 16:41
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Rusya-Ukrayna savaşının küresel etkileri gün geçtikçe artıyor. Savaşla beraber Batı ülkelerinin yaptırımları ve Rusya'nın bu yaptırımlara karşı attığı adımlar nedeniyle enerji krizi patlak verdi. Avrupa ülkeleri Rus enerjisine bağımlılıklarından kurtulmaya çabalasalar da kısa sürede bu mümkün görünmüyor. Buna karşılık ise Rusya, Avrupa kıtasına giden boru hatlarını yavaş yavaş kısmaya başladı.

ENERJİ KRİZİNDEN ÇIKIŞ YOLU: TASARRUF

Enerji krizinden en az şekilde etkilenmek için çaba harcayan Avrupa ülkelerinde çeşitli alternatifler yaratmanın yanında, tasarruf çağrıları ile de krizden çıkma yolu izleniyor.

Bu kapsamda Almanya krizin başından bu yana devlet kurumları üzerinden yaptığı tasarruf çağrılarını yinelemeye devam ediyor.

Otomobille hız yapmaktan duş almaya, tv kullanımından yaşam ortamlarını havalandırmaya Almanlar en ekonomik seçeneklere yönlendiriliyor.

"SOĞUK SU İLE HIZLI DUŞ ALIN"

Bu önerilerin en çarpıcı örnekleri ise duşta tasarruf.

Devlet kanallarından yapılan yayınlarda, Almanların neredeyse üçte ikisinin günde en az bir kez duş aldığı ve duş sürelerinin ortalama sekiz ila on iki dakika arasında değiştiği bilgisi verilirken bu sürenin düşürülmesi çağrısı yapılıyor.

Bunun yanında su ısıtmak için enerji tüketiminin ciddi bir boyutta olduğu ve sürenin yanında su sıcaklığının da düşürülmesi gerektiğine, akıllı duş başlıklarının kullanımı ile daha verimli tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekiliyor.

"YENİ NESİL TASARRUFLU ALETLER KULLANIN"

Evin farklı alanlarında elektrikten de tasarruf yapılabileceğine vurgu yapılan yayınlarda, elektrik tüketiminin dörtte birinden fazlası, televizyonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi bilgi teknolojilerinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Bu kapsamda teknolojik aletlerin güç tasarrufu modunda kullanılmaları tavsiye ediliyor.

Yeni nesil teknolojik ev aletlerinin enerji tasarrufu konusunda daha verimli olduğu belirtilerek tüketicilerin bu ürünleri kullanmaları tavsiye ediliyor.

"ÇAMAŞIRLARI SOĞUK SUDA YIKAYIN, KURUTMA MAKİNESİ KULLANMAYIN"

Kullanılmayan aletlerin fişinin çekilmesi, yıkama sonrasında kurutmanın makine yerine doğal yollarla yapılması, çamaşırların düşük sıcaklıklarda yıkanması gibi daha birçok uyarı bu yayınlarda halka ulaştırılıyor.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 7
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Beter olun alman hınzırları
  Cevapla
 • tepki 1 ay önce Şikayet Et
  dustukleri duruma bak ulkenin butun parasini pkk fetø terøre ver tr dusmanligi yap bir sorun ulkem ne olacak deme maske hirsizlari daha havalar iyi uc ay sonra bayram var demek kisaca z kusagi olacak mallar erdoganin degerini iyi bilin yoksa avrupa gibi olacak durum biz de o zaman ellerinize heykel alir bizi kurtar diye aglarsiniz kafa cekip
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  beter olun
  Cevapla
 • afy 1 ay önce Şikayet Et
  bu daha iyi günleri
  Cevapla
 • E.G 1 ay önce Şikayet Et
  Almanya ekonomik olarak diz çökerse Avrupa bitmiştir..İnşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle