Bakan Muş ihracat rakamlarını açıkladı: Yeni rekor kırıldı

Bakan Muş, "Haziran ayı dış ticaret rakamlarımızı Erzurum'da açıkladık. Haziran ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %18,5 artışla 23,4 milyar dolar olmuştur. Bu rakam, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamıdır!" dedi.

Bakan Muş ihracat rakamlarını açıkladı: Yeni rekor kırıldı
Bakan Muş ihracat rakamlarını açıkladı: Yeni rekor kırıldı
GİRİŞ 02.07.2022 11:55 GÜNCELLEME 02.07.2022 12:49
Bu Habere 118 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, dünyada yavaşlayan imalatlardan ve üretimlerden, arzın talebi karşılayamamasından dolayı arz kaynaklı bir enflasyon sorunu yaşandığını belirtti.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'i makamında ziyaret ederek bir süre görüşen Bakan Muş, ardından AK Parti İl Başkanlığında partililerle bir araya geldi.

Bakan Muş, burada yaptığı konuşmada, Erzurum'un Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı şehirlerin başında geldiğini, Milli Mücadele'nin sembol isimlerinden olduğunu ve Türkiye'nin geleceğinde önemli garantör bir şehir olduğunu söyledi.

Kentin hem mimari hem de altyapı bakımından gelişmiş bir şehir olduğunu ifade eden Muş, şöyle konuştu:

"İlk defa artık Anadolu'da ihracat rakamlarını açıklamak için böyle bir karar aldık ve ilk olarak da Erzurum'dan bunu başlatıyoruz. Haziran ayı içinde Türkiye'nin yaptığı ihracat ve dış ticaret verilerini buradaki ihracatçılar birliğinde açıklayacağız. Bu sebeple buradayız. Dünya değişik, bir daha önce tecrübe etmediği bir süreçten geçiyor. Dünya bir pandemi yaşadı ve bu pandemi sürecinde artan likitideden dolayı şu an bir enflasyon dalgası yaşanıyor. Dünyada yavaşlayan imalatlardan ve üretimlerden, arzın talebi karşılayamamasından dolayı arz kaynaklı bir enflasyon sorunu yaşanıyor. Bütün ülkeler etkileniyor ve özellikle enerji fiyatlarındaki aşırı yükselişler ki bizim ithalatımızdaki önemli bir payı o tutuyor. Haliyle bütün ülkeler, dünya etkileniyor, bundan Türkiye'de etkileniyor."

"ENFLASYONLA MÜCADELE İÇİN ALINAN TEDBİRLER NETİCE VERECEKTİR"

Bakan Muş, enflasyonla mücadelede yapılan çalışmalara değinerek "Çeşitli adımlar atılıyor, Türkiye'de de atılıyor. Bu enflasyonla mücadele için tedbirler alınıyor ki 'bu fiyat dalgalanmaları, fiyatlardaki bu oynaklıklar kontrol altına alınabilsin' diye. Hem dünyada alınan tedbirler hem de Türkiye'de alınan tedbirler neticesini verecektir. Bu enerji fiyatlarındaki aşırı yükselmeler mutlaka bir noktadan sonra gevşemeye gelecektir. Bu aşırı fiyat yükselmeleri, dünyanın çeşitli dönemlerinde yaşandı, 1970'lerden sonra yaşandı." diye konuştu.

Türkiye olarak sorunun üstesinden gelmek için büyük çaba içerisinde olduklarını belirten Muş, yaşanan sorunların, kendi dönemleriyle mukayese edilmesini istedi.

Bugün Türkiye imalatının, dış ticaret ve ekonomideki hareketliliğinin iyi ve canlı olduğunu aktaran Muş, şunları kaydetti:

"Bunun yanından özellikle fiyatlardaki oynaklıklardan dolayı yaşadığımız bazı çözmek zorunda olduğumuz meseleler var ama dediğim gibi ekonomik canlılık. Türkiye'nin üretme kabiliyeti, yatırım iştahı çok yüksek, bunlar bizi bir noktadan sonra ekonomide kalıcı bir imalat ve üretim gücünü getirecektir. Bu süreçleri en az etkiyle en kısa sürede atlatmak için uğraşıyoruz. Türk ekonomisi dünya ile entegre bir ekonomi. Yani dünyadaki gelişmelerden bağımsız bir ekonomi değil. Bugün dünyada petrol 110 dolar olduğu zaman, herkes aynı fiyata alıyor. Doğal gaz fiyatları bir sene öncesiyle mukayese ettiğiniz zaman 8-10 katına çıkmış vaziyette. Siz de bunu aynı yerden aynı fiyatlara alıyorsunuz."

Muş, MTI, cevher fiyatlarının dünyada aynı seviyelerde işlem gördüğüne dikkati çekerek "Bunu aynı şekilde almaz zorunda kalıyorsunuz ve ister istemez iç piyasada fiyatlardaki yükselmelere sebebiyet veriyor ama atılan adımlar meyvelerini yakın zamanda verecektir diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 118
 • Memleketli 1 ay önce Şikayet Et
  İhracat arttıkça vatandaş fakirleşiyor, gıda ihracatı yasaklansın.
  Cevapla
 • İthalat!!! 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim devlet bizim, hükümet bizim, Reis bizim, memlekette güzel gelişmeler oluyor fakat bu ekonomi mantığı sakat. İhracat %20 artmış fakat İthalat %40 artmış. Keşke ihracat %0 artsaydı ithalatta %sıfır artsaydı daha iyiydi. İthalatın artması saçma bu doları artırıyor ve her şeyin belası. Dolar 16 Tl ama ithalat nasıl %40 artıyor anlamak mümkün değil. Birileri memleketin düşmanı
  Cevapla
 • Zeynel 1 ay önce Şikayet Et
  Bırakın yaaa ihracatta rekoru enflasyon da rekor kırmışız döviz altın zirve yapmış hala ihracat rekoru diyonuz millet kart faizlerinden belini doğrultamıyor. yazıktır yazık. üç harfli marketlere kayyum atansın bütün sorunlar çözülür
  Cevapla
 • İstanbullu 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılı ihracat hedefi olan 500 milyar dolar rakamını malesef, gezi, darbeler, döviz kıskacı, Suriye de, Irak ta PKK terörü, covit19, gıda krizi, Rusya Ukrayna savaşı vb. bir çok engellemeler ile hedefimize ulaşmamız zor, ancak yıllık ihracat artış oranimiza göre 2023 yılı ihracat rakamımızın 325 milyar dolar rakamlarını yakalamayı arzu ediyoruz, hedeften 175 milyar dolar sapma olabilir, hayırlısı olsun,...
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  ithalat rakamları nerede? ne kadar fakirleştik farkındamısınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle