Rüyasının izinden gitti petrolü buldu

Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan ve değeri 1 milyar dolar olduğu açıklanan petrol sonrası, tarlanın sahiplerinden Cengiz Buhur, gördüğü rüyadan etkilenerek tarlasına yıllar önce kuyu açtığını söyledi. Cengiz Buhur, ”1998 yılında rüyamda kanlı su gördüm, bunun üzerine 204 metre derinliğe kadar kuyu vurdurdum. Daha sonra çıkan suyun içerisinde petrol olduğunu öğrendik” dedi.

GİRİŞ 02.07.2022 09:40 GÜNCELLEME 02.07.2022 09:41
Bu Habere 145 Yorum Yapılmış

Ceyhan'a bağlı Soysalı Mahallesi'nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2' isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar sonucu petrol bulundu. Petrolün yapılan araştırmalar sonucu yüksek kalitede olduğu öğrenilirken, alanda çalışmalar genişletildi.

“GÖRDÜĞÜM RÜYA SONRASI TARLAYA KUYUYU AÇTIRDIM”

1998 yılında suyu düşünürken rüya gördüğünü dile getiren tarla sahiplerinden Cengiz Buhur, ”Gördüğüm rüyamdan çok etkilendim. Babama buraya su vuracağımı söyledim. O da bana bu bölgede su olmadığını, 1950’li yıllarda bir araştırma yaptılar ve onlar da burada su olmayacağını söyledi. Fakat ben rüyamdan çok etkilenmiştim. Kanlı bir su görmüştüm. Ben de onu tabir ettim, ben suyu buldum dedim. Buraya kuyu vurdurdum 204 metre indim ama suyu bulduk. Suyu bulduğumuzda vana pompasında içinde çok hafif yağ geliyordu. Kuyucuya sordum bu olayı rotarin yağıdır dedi. O arada Ceyhan depremi oldu. Deprem olunca her şeyi orada bıraktık, deprem olan bölgeye koştuk. Bir hafta sonra tekrar geldik. Yeniden sulamaya başladık, sudan devamlı yağ gelmeye başladı. Ben de bundan etkilendim. Bir kısmını topladım, bir varilden fazla topladım. O zaman Adana’daki MTA’ya getirdik. Burada petrol olduğu öğrendik” diye konuştu.

“PETROLÜ BULDUĞUMDA DÖNEMİN BAKANI ŞOV YAPMAYA ÇIKMIŞSINIZ DEDİ”

Petrol kuyusunu bulduğu dönemde bir televizyonda ana haber bültenine çıktığını söyleyen Cengiz Buhur, ”O dönemin bakanlarından Yaşar Topçu, bize telefon bağlantısıyla katıldı. Bizi suçladı, o kuyuya iki varil ham petrol döktüğümüzü ve şov yapmaya çıktığımızı söyledi. Ben de bir vatandaşlar olarak 200 metre inebildi, siz de gelin burada petrol var, devle olarak çıkartın. Tarlanın bir kısmını hibe edeceğim dedim. Sonra telefonu suratıma kapattı” dedi.

“PETROLÜ BULDUĞU YILDA BENİ CİDDİYE ALMADILAR”

Petrolü bulduktan sonra ki süreci anlatan Cengiz Buhur, ”O yıllardaki tanıdık milletvekillerine defalarca söylememe rağmen beni hiç ciddiye almadılar. Petrol dediğim benden uzak gittiler. Yakından tanıdığım bir milletvekili bir konuşma sırasında ayağı kalktım 'petrol' derken bana 'otur' dedi. Ben bunun peşini yine de bırakmadım, her platformda gündeme getirdim. Yüzlerce defa sözlü dilekçede bulunarak petrol olduğunu söyledim” ifadelerini aktardı.

Son olarak Cengiz Buhur, ”2020 yılında bir arkadaşımın eniştesinin enerji bakanlığında çalıştığını duydum. Bu konuyu gündeme getirdim, bir görüştüreyim seni dedi. Görüştük benden izin istedi. Ben de dedim ki izin veririm ama arkası yine bunun fiyasko çıkar. Yok korkma dedi, direk sayın cumhurbaşkanımıza bağlıyız. Cumhurbaşkanımızın bu konuda kesin emri var, nerede böyle bir rezerv bulursanız, üzerine gidin ve çıkartın diye talimatı var dedi. Ben de izin verdim ve başladılar. Geçen de Cumhurbaşkanımızı açıkladığı gibi petrol bulundu, şuanda da çalışmalar devam ediyor ve arkasının da geleceğine inanıyorum” dedi.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 145
 • Dadaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Levent Kırca yaşasa idi güzel bir replik çekerdi bu olaya
  Cevapla
 • yasin 1 ay önce Şikayet Et
  şimdi bu kuyu tarla sahibine mi ait devlete mi?
  Cevapla
 • Qwerty 1 ay önce Şikayet Et
  Yer alti kaynaklarinin hepsi devlete aittir. Sadece tarlaya işgal parası verirler.
  Cevapla
 • 1453 Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Marmara Denizide Doğalgaz kaynağı..izmit depreminde bu gaz açığa çıkıp patlamıştı..Koskocaman istanbulun tamami/Gece 3 te gündüz den daha aydınlık oldu yaklaşık 10 sn kadar gökyüzünde belki 100km yükseğe bu gaz yanarak çıktı.
  Cevapla
 • Fatih 1453 1 ay önce Şikayet Et
  Demekki ; Bu ülkede yönetimde çok fazla sayıda vatan haini cripto varmış zamanında/Aslında petrolü örtbas etmeye çalışmışlar.
  Cevapla
 • yakup şişik 1 ay önce Şikayet Et
  bu memleketi 80 yil kimler yönetmiş ah bahtsiz ülkem allah reisdende bahcelidende razi olsun allah devletimize zeval vermesin
  Cevapla
 • özkonyali 1 ay önce Şikayet Et
  ümit çok komiksin ismi mustafa ahmet mehmet ekrem kemal olan nice yorgalar var içimizde. sanırsın müslüman türk bunlar.
  Cevapla
 • Ümit 1 ay önce Şikayet Et
  Sakın haaaa. Atatürk zamanına laf söyleme. Bu günlere o zamanlardan geldiğimizi unutma ve haddini bil. Adın şu anda Yakup değil Yorgo, Hans, Davidti. Saygısızlık senin gibilerin derisine işlemiş. O zamanlarda açılan şeker, tekel fabrikalari şimdi nerede bi bak istersen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle