Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de yayımlandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de yayımlandı
Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de yayımlandı
GİRİŞ 01.07.2022 22:37 GÜNCELLEME 01.07.2022 22:37
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararda, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 39'uncu maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 522'nci maddesi gereğince, iş sözleşmesi ile çalışan ve bu Kanunun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin asgari ücretini tespit etmekle görevli Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 29 Haziran’da başladığı çalışmalarını 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlanmasına oybirliğiyle karar verildiği açıklandı.


Kararın gerekçesinde asgari ücretin ödenmesi zorunlu en az ücret olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
“Asgari ücretin belirlenmesini düzenleyen Asgari Ücret Yönetmeliği uyarınca, asgari ücret, pazarlık ücreti değildir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu önceden belirlenmiş bulunan asgari ücreti süresinden önce değiştirmek üzere toplanmış ve önümüzdeki 6 ay için uygulanacak ücrette işçilerimizin gelir kayıplarını telafi etmek üzere iyileştirme kararı almıştır. Alınan karar uyarınca; işçinin günlük asgari ücreti 1 Temmuz 2022-31 Aralık 2022 arasında 215 lira 70 kuruş olarak belirlenmiştir.”
 

KAYNAK: İHA
Yahya Gür Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Yahya Gür
YORUMLAR 6
 • bahho 1 ay önce Şikayet Et
  zamlı maaşı temmuz 5 de alabilecekmiyiz?
  Cevapla
 • mücahit 1 ay önce Şikayet Et
  alamazsınız, tabi eğer önce maaş alıp sonra çalışıyorsanız evet alırsınız ama Türkiye'de bu sistem sen 30 gün çalışırsın maaşını ay sonunda alırsın, bundan dolayı senin 5 temmuzda alacağın maaş aslında haziran ayına ait maaş, yani haziran 5 ten temmuz 5 e kadar olan çalışmandan dolayı alacaksın
  Cevapla
 • Cevap 1 ay önce Şikayet Et
  8 Temmuzda
  Cevapla
 • Fakirullah 1 ay önce Şikayet Et
  5 güne maaş nerde ağustosun 1 ni alırsın
  Cevapla
 • ugur karakol 1 ay önce Şikayet Et
  Özel şirkette çalışıyorsan alamazsın büyük ihtimalle patronunun vicdanına kalmış
  Cevapla
 • AHMET ALİ ŞAHİN 1 ay önce Şikayet Et
  Evet alabileceksiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle