Avro Bölgesi'nde enflasyon tarihi zirvede

Avro Bölgesi’nde enflasyon haziranda yüzde 8,6’ya çıkarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye ulaştı.

Avro Bölgesi'nde enflasyon tarihi zirvede
Avro Bölgesi'nde enflasyon tarihi zirvede
GİRİŞ 01.07.2022 12:50 GÜNCELLEME 01.07.2022 13:03
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Avro Bölgesi'nde mayısta yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda maliyetlerinin artmaya devam etmesiyle haziranda yüzde 8,6'ya çıkarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye ulaştı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avro Bölgesi'nin haziran ayına ilişkin enflasyon öncü verilerini yayımladı.

Buna göre, Avro Bölgesi'nde mayısta yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, geçen ay yüzde 8,6’a yükseldi. Enflasyona ilişkin beklenti haziranda yüzde 8,4'e yükselmesi yönündeydi.

Avro Bölgesi'nde enflasyon, haziranda aylık bazda ise yüzde 0,8'e ulaştı.

Haziranda enflasyonun ana itici gücü, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle keskin şekilde yükselen enerji ve gıda fiyatları oldu.

Avro Bölgesi'nde haziran ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 41,9 ile enerjide gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 8,9 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 4,3 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 3,4 ile hizmetler izledi.

Enflasyon, haziran ayında Fransa'da yüzde 6,5, İspanya'da yüzde 10, İtalya'da yüzde 8,5, Hollanda'da yüzde 9,9, Belçika'da yüzde 10,5, Estonya'da yüzde 22 ve Litvanya'da yüzde 20,5 seviyesinde ölçüldü.

25 YILIN EN YÜKSEĞİ

Avro Bölgesi'nde geçen ay enflasyon, verilerin Eurostat tarafından toplandığı son 25 yıldan beri ölçülen en yüksek seviyeye çıktı. Son 7 aydır art arda yükselişini sürdüren enflasyonun Avro Bölgesi kayıtları 1997 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştı.

Enflasyon, geçen yazdan bu yana sürekli artarken geçen aylarda da zirve yapmıştı.

Enflasyonda Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yüzde 2'lik hedefi, şimdiden 4 katından fazla aşıldı.

ECB, haziran ayı başındaki Yönetim Konseyi toplantısında, temmuz ayında 0,25 puanlık faiz artırımına işaret etmişti. Bu, 11 yıl içindeki ilk faiz artışı olacak. Banka ayrıca, eylülde faiz oranlarını daha da sert bir şekilde artırabileceğinin sinyallerini verdi. Bu da ana faiz oranının bu yıl bölgede pozitife dönebileceği anlamına geliyor.

Bu arada, Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizi, Avro Bölgesi'nde enflasyon verisinin ardından 3,5 baz puan artarak yüzde 1,4 seviyesine çıktı.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 4
 • Yalan 1 ay önce Şikayet Et
  Tamamen yalan, arkadaşlar bunlar gerçek enflasyon rakamı vermiyorlar, ben Belçika da yaşıyorum, geçen sene ısıtma mazotu için 1000 litre almıştım, toplam 640€ tutmuştu, bugün alsam 1380€ yapar, bu 115% yükseliş demek, dizel fiyatları 35% yükseldi, gaz ve elektrik için istediğiniz şirketle kontrat yapın en az yükseliş 100% dur, etrafımda herkes enerji fiyatlarından şikayetçi, tabii ki genel olarak bu da markete gıda fiyatlarını yükselti. Nerede bunların 8,6% yükselişi ?! Dalga geçiyorlar insanlara, çok merak ediyorum bunlar nasıl enflasyon rakamı hesap ediyorlar.
  Cevapla
 • Gurbetçi 1 ay önce Şikayet Et
  @Ahmet Turkiye de enflasyon 8,6% mi açıklandı akılı ? Asıl sen geç bu işleri
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bizdeki gerçek mi sanki? Geçin bu işleri.
  Cevapla
 • kızılelma 1 ay önce Şikayet Et
  faiz artırsınlar yada kemer sıksınlar olmadı emekli maaşlarını vermesinler.....
  Cevapla