BDDK Başkanı Akben'den kredilerle ilgili açıklama

BDDK, geçen hafta ticari krediler ile ilgili düzenlemeye gitti. Alınan karar, kamuoyuna yansıdığı andan itibaren yoğun şekilde tartışılıyor. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, canlı yayınında konuya ilişkin soruları yanıtlıyor.

GİRİŞ 01.07.2022 11:20 GÜNCELLEME 01.07.2022 14:43
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Özellikle döviz kazandırıcı faaliyette bulunan ihracatçı sektörlerin yanı sıra sektörlerin desteklenmesi için daha önce de yüksek enflasyonun olduğu dönemlerde yerel para birimi cinsinden borçlanmak, bu şekilde kredi kullananlar için avantajlı bir süreç olduğu için, bunların öncelikli alanlara katkı sağlamak için buralara yönlendirdik." dedi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'in açıklamalarından satır başları;

Hızlı kredi artışı ve kredilerin verimli alanlarına yönlendirilmemesi bazı risklere yol açıyor. Bu çerçevede istihdama katkı sunan sektörleri desteklemek için biz bunları selektif alanlara katkı sağlasınlar diye buralara yönlendirdik. Kredileri ekonomiye katkı sağlayacak alanlara yönlendirdik.

TİCARİ KREDİDE DÖVİZ ŞARTI

İhtiyacı olmayan şirketlerin de döviz aldığını gördük. Bu düzenlemenin sermaye kontrölü ile alakası yok. Bu finansal istikrarın sağlanması konusunda önem arz ediyor. Bankacılık Kanunu bize bu yetkiyi veriyor.

KAÇ ŞİRKET DÖVİZ LİMİTİ UYGULAMASINDAN ETKİLENİYOR?

Biz kararı alırken şöyle şartlar getirdik;

Bunlar bağımsız denetime tabi şirketler olsun. Bilançodaki değer 15 milyon TL'nin üzerinde döviz karşılığı ifade etsin. Aktif toplamının yüzde 10'undan fazlası hangisi ise bunlar olsun. Bu 3 şartı taşımak zorunda. Bu, şirketler bazında uygulanan bir karar. Şahısları ilgilendiren bir karar değil. Muhtemelen 300'ün üzerinde şirketi kapsıyor.

ŞİRKETLERİN KREDİYE ERİŞİM ŞİKAYETİ

Kararın iyileştirilmesi gereken yanları olacaktır. Uygulamayı piyasayı daha rahatlatıcı bir hale getireceğiz. İsteğimiz şu; ucuz TL kredi ile döviz alıp altın alıp bunları pozisyon tutmayın, yatırım yapın, istihdam üretin bu alanlarda kulanın.

EKONOMİDE TEDBİRLER GELECEK Mİ?

Gerekli gördüğümüz düzenlemeleri yapacağız.

300'ün üzerinde şirketin döviz pozisyon fazlalıkları var. 15 milyar dolardan fazla bir fazlalık var. Kontrol altına almak döviz kuru ile birebir ilintili.

Yatırımların sekteye uğramasını beklemiyoruz.

Merkez Bankası'nın kur korumalı ürünü tarafında bir hareketlilik, oraya bir akış olduğunu görüyoruz. Büyük taban bu işten memnun.

KUR KORUMALI MEVDUATA İLGİ SÜRÜYOR MU?

Kur koruma hesabı önemli işler gördü görmeye de devam ediyor. Kredilerin yatırıma ihracat, istihdama yönlendirmek için alınmış karar. Kur korumalı mevduat hesabı kendi içinde bir büyüklüğe ulaştı. Bu alana yönlendirme yapmak için paralar buraya toplansın diye yaptığımız bir uygulama değil. Orası kendi içinde yolunu bulacaktır.

BANKACILIK SEKTÖRÜNE GÖRÜNÜM

Bankacılık sektöründe Haziran 2022 itibariyle tahsili gecikmiş alacak oranı yüzde 2,5 civarında. Tahsili gecikmiş alacaklar için bankaların ayırdığı karşılık oranı da yüzde 80'lerin üzerinde, ikinci gruptaki alacaklılar için de karşılık oranı da yüzde 20'lerin üzerinde. Şu anda bankaların bilanço aktif kalitesi ve likidite durumunda herhangi bir problemle karşı karşıya değiliz. Bu alanlarda güçlülüğümüz halen devam ediyor.

Bankaların faiz oranının makul seviyede kalması önemli.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 3
 • ferhatt 1 yıl önce Şikayet Et
  Araç kredilerini 80-90 ay yapında millet küçük küçük ödesin biraz da garibanı düşünün hep ağa babalarına bütün kanunlarınız.Ev kredilerinde de artık peşinat istemekten vazgeçin korkmayın batmazsınız yeni ev 1 milyon aylık ödemesi 14 bin tl benim maaşım 6500 tl. nasıl alacam, ikinci el evde de 600 bin ev bulsam onun ödemeside ortalama 7 bin tl.nasıl alacam. Hadi aldım diyelim yarısını peşin nasıl verecem de 0,99 dan faydalanacam biri de çıkıp bir açıklama yapmıyor.Reisi yanlış yönlendiriyorlar adam dünya ile mi uğraşsın yoksa iş bilmezlerlemi...
  Cevapla
 • Selim 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok yerinde bir karar. Eleştirenlerin kimler olduğunu iyi biliyoruz.
  Cevapla
 • cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  ithalat yapan lar dışında döviz satışı yasaklanmalı
  Cevapla