İskansız konutlarla ilgili düzenleme: Faturalar düşecek

Meclis'te görüşmeleri süren torba yasada iskansız konutlarla ilgili önemli bir düzenleme var. Teklif olduğu gibi yasalaşırsa iskansız konutlara abonelik hakkı gelecek. Oturulmaya başlanan ancak imar aykırılıkları nedeniyle iskanı olmayan konutlar elektrik ve su aboneliği alabilecek. Bu faturaların düşmesi anlamına geliyor.

GİRİŞ 01.07.2022 10:53 GÜNCELLEME 01.07.2022 10:54
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

İskansız konuta abonelik hakkı geliyor... Ekonomide yeni düzenlemeleri barındıran torba yasa için Meclis'teki mesai sürüyor.

Yasada İmar Kanunu'nda değişiklik öngören önemli bir madde de var. İnşaat ruhsatı almış ancak iskanı olmayan yapılarda artık elektrik ve su aboneliğine izin verilecek.

SORUN NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Müteahhitler konut üretmeden önce belediyeden inşaat ruhsatı alıyor. Ancak pek çok bina ruhsatta yazdığı şekilde inşa edilmiyor.

Bu nedenle oturum izni yani iskan alınamıyor. Konutu satın alan kişiler, abonelik başvurusu yapamadıkları için şantiye elektriği ve suyu kullanıyor. Yani fatura için konut kullanımına göre iki kat daha fazla ödeme yapılıyor. 

KAÇAK YAPILAR DÜZENLEME DIŞI

Düzenlemeden inşaat öncesi ruhsat almamış kaçak yapılar ise faydalanamayacak.  

KAYNAK: NTV
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 49
 • Özay 5 gün önce Şikayet Et
  yasa kanunlaştımı
  Cevapla
 • İskan Mağduru 2 gün önce Şikayet Et
  Merhaba bende araştırdım ama bununla ilgili birşey yok. Sanırım henüz kanunlaşma durumu söz konusu değil takipteyiz bizde.
  Cevapla
 • asil 3 hafta önce Şikayet Et
  iskan yok diye elektrik aboneliği vermiyorlar faturalar birikiyor 3 ayda 6 ayda bir fatura düzenliyorlar kdv +kaçak tüketim bedeli vs bir fatura çıkarıyorlar akla durur insanlar aylık faturasını zor ödüyor çoğu insan icralık olmuş bu nedenle doğalga su abonelik veriyor elektrik vermiyor neymiş efendim belediyenizle görüşün belediyeye gidiyorsun elektrikle görüşün resmen dalga geçiyorlar insanlarla buda son olur inş iskanını almayan müteahhit firmaya 2, ruhsatı iskanını almayınca verme
  Cevapla
 • pepe 1 ay önce Şikayet Et
  burada asıl suclu devletin madem iskanı yok ninaya elektirik ve su vermiyorsun o zaman doğalgazıda verme kardeşim iskanı olmaya binya oturma izini vermeyecek devlet
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  bastan beri yanlis bir sistem dogalgazi alabiliyorsun ama.su ve elektrigi alamiyorsun sacmalik bu sacmalikta bitmis olur ins
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Yine herzaman oldugu gibi yarim yamalak bir is oldu....Mutahitin pisligini millet cekiyor.Abonelik.niye veriyorsun hic verme iki kati para aliyor elektirik firmalari.bizim derdimiz zaten bu mesken olarak oturdugumuz evde santiye elwktirigi yani iki kati fazla para oduyoruz...vallahi kime guvenicez sasirdik.gunlerdir bu haberi takip ediyorduk.ama yine bos cikti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle