TCMB: Liralaşma devam edecek

TCMB, haziran ayı PPK toplantı özetini yayımladı. Özette, liralaşma stratejisinin devam edileceği vurgusuna yer verilirken "Uzun vadeli sabit getirili ve Türk lirası cinsi menkul kıymet faizlerinin politika faizine yakınsadığı" belirtildi.

GİRİŞ 30.06.2022 14:57 GÜNCELLEME 01.07.2022 14:40
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 23 Haziran'daki PPK toplantısının özetini yayımladı.

Özette, "Para politikasında sürdürülebilir fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda finansal istikrara yönelik riskleri de gözeten liralaşma odaklı bir yaklaşım sergilenmeye devam edilecektir." ifadeleri dikkat çekti.

PPK özetinde kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edildiği belirtilirken "Kurul, güçlendirdiği makro ihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır. " ifadelerine yer verildi.

Uzun vadeli sabit getirili ve Türk lirası cinsi menkul kıymet faizlerinin politika faizine yakınsadığı belirtilen özet metinde "Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir. Getiri eğrisinin para politikasının etkinliğini artıracak şekilde bütün vadelerde aşağı kaydığı izlenmektedir. " denildi.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ 102 MİLYAR DOLARA DAYANDI

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

Buna göre, 24 Haziran itibarıyla Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 894 milyon dolar artarak 60 milyar 342 milyon dolara yükseldi.

Brüt döviz rezervleri, 17 Haziran'da 59 milyar 449 milyon dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri de 14 milyon dolar artışla 41 milyar 580 milyon dolardan 41 milyar 594 milyon dolara çıktı.

Böylece Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, 24 Haziran haftasında bir önceki haftaya kıyasla 908 milyon dolar artarak 101 milyar 28 milyon dolardan 101 milyar 936 milyon dolara yükseldi.

 

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Gurbetci halis 1 yıl önce Şikayet Et
  2 hafta önce türkiyedeydim 1100 euro bozdurdum 50 tane 200 lük deste 2 destede 50 lik 100 lira verdiler paralar gıcır gıcırdı sanki makinadan yeni çıkmış gibi ancak bir yemeğe 300 lira verdim değeri yoktu. Yetkililere tavsiyem 1000 lik ve 500 lük banknot basılması basında şunu türk lirası biraz deyerlensin eskiden böylemiydi ya kendimi kamboçyada hissettim ordada desteleri 2-3 dolara satıyorlardı simitci arabalarında
  Cevapla
 • Kastamonu 1 yıl önce Şikayet Et
  Altı sıfır varken neredeydiniz. Paraya sıfır sigmazken lafiniz yoktu. Gelme lan o zaman bi daha
  Cevapla
 • fatih akman 1 yıl önce Şikayet Et
  kendimi kamboçyada hissettim lafı senin kişiliğinin yansıması.
  Cevapla
 • ismail 1 yıl önce Şikayet Et
  alamancı kardeşim memleketine geldin güzelde .gelirken getirdiğin tüm euronu bir şekil de tl ye çevir.gereken harcama ve malzeme alımlarını tl ile yapki .yaralı parmağa sende ıslat ki. ha ondan sonra günlerce sitem et...davulun sesini yaķından duy....
  Cevapla