Hazine ve Maliye Bakanlığı: Finansal istikrara yönelik tedbirler devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK kararlarına ilişkin yaptığı açıklamada, finansal istikrar için gerekli tedbirler alınmaya devam edileceğini açıkladı.

GİRİŞ 27.06.2022 14:47 GÜNCELLEME 27.06.2022 16:13
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan kararlara ilişkin, "Bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir. Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir" açıklamasını yaptı.

Piyasa ekonomisine müdahale mi edildi? BDDK'nın kredi kararına iş dünyasından ilk yorumPiyasa ekonomisine müdahale mi edildi? BDDK'nın kredi kararına iş dünyasından ilk yorum

Konut kredisi sınırının perde arkası: İstismar edenler vardıKonut kredisi sınırının perde arkası: İstismar edenler vardı


'KARAR FİNANSAL İSTİKRARI DESTEKLER NİTELİKTE'

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Son dönemde, BDDK tarafından alınan; yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilere kullandırılacak ticari nakdi kredilere yüzde 500 risk ağırlığı getirilmesi, konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi değer oranının farklılaştırılması, 15 milyon TL üzerinde döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10’u aşan bağımsız denetime tabi reel sektör şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sınırlandırılması kararları, 9 Haziran'da attığımız adımların bir devamıdır. Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir. Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir" denildi.

KAYNAK: DHA
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 34
 • Türk 5 ay önce Şikayet Et
  Önlemler biraz daha sert ve dirayetli olmalı...
  Cevapla
 • öneri 5 ay önce Şikayet Et
  ben hep diyorum zaten tüsiad tayfasına TL kredi vermeyin. İsviçreye sürekli para kaçırıyorlar, paraya ihtiyaçalrı olduğunda TL kredi çekiyorlar. Kredi ile kur operasyonu yapıyorlar swapla kuru yükseltiyorlar yurt dışına TL satıp ülkeye kur operasyonu yaptırıyorlar. Paraya ihtiyacı olan tüsiad isviçredeki dövizini getirsin.
  Cevapla
 • ekon 5 ay önce Şikayet Et
  demekki kredi çekip sürekli döviz alıp kuru artıran o kategoriye giren iş adamları. Yani tüsiad tayfası hükümete sürekli kur operasyonu yapıyor demek bu. Hükümet iyi sabrediyor.
  Cevapla
 • Cem 5 ay önce Şikayet Et
  100bin dolara düşürülmesi daha faydalı olur
  Cevapla
 • cengizhan 5 ay önce Şikayet Et
  geçende oğlumla yürüyordum mısır satan seyyar satıcıdan mısır aldım 2 tane ne kadar dedim 30 tl dedi :) o zaman 1 tane ver dedim..yer mersin..denetleyen yok..bir mısır 15 tl olur mu..mısır tarlaları başıboş mersinde..kim ne tutturursa artık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle