Piyasa ekonomisine müdahale mi edildi? BDDK'nın kredi kararına iş dünyasından ilk yorum

İTO Başkanı Avdagiç, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, BDDK'nın kredi kullanım kararına ilişkin gündemdeki konuları değerlendirdi. Asmalı, BDDK'nın kararıyla ilgili ortaya atılan “piyasa ekonomisine müdahale” söylemleri gerçekçi olmayan ve iyi niyetten uzak yorumlardır.” dedi.

GİRİŞ 27.06.2022 13:28 GÜNCELLEME 27.06.2022 14:22
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, BDDK kararını kullandırılan kredilerin üretime dönmesi, ekonomiye kazandırılması ve verimli alanlara gitmesi konusunda yerinde bir tedbir olarak görüyoruz. Kredilerin verimli kullanılmasını, üretimi ve istihdamı besleyecek alanlara yönlenmesini destekleyen bir hamle olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Bu tedbirler, TL'nin güçlenmesine katkı sağlayacaktır diyen Avdagiç, "Yapılan düzenleme ile makul maliyetli fonların spekülatif döviz işlemlerine yönelmesinin de önüne geçilecektir. Düzenleme ile firmaların üretime yönelik ve yatırıma yönelik fonlama ihtiyaçları ön planda tutuluyor. Bunu da isabetli buluyoruz.

Alınan proaktif önlemler, küresel arenada parasal sıkılaşmanın gittikçe gündeme daha fazla geldiği bugünlerde Türk Lirası’na güç katacaktır." açıklamasında bulundu.

ASMALI: MÜSİAD OLARAK DESTEKLİYORUZ

Asmalı, “Ülkemizde döviz kurunda meydana gelen hızlı yükselişin başat faktörü olan dolarizasyonu önlemek; millî paramızın değerini korumak ve enflasyonla mücadele etmek adına öncelikli hedeflerimizden biridir. BDDK’nın döviz cinsinden ihtiyaç fazlası nakdi varlık tutan şirketlere Türk Lirası cinsinden kredi kullandırılmasını sınırlayan kararını MÜSİAD olarak destekliyoruz. Söz konusu kararın enflasyondaki kura bağlı maliyet artışları kaynaklı yükselişi engelleyeceği aşikârdır. BDDK’nın bu hamlesi ile döviz arz-talep dengesi, Türk Lirası lehine, çok daha makul düzeylere gerileyecektir” dedi.

Konut kredisi sınırının perde arkası: İstismar edenler vardıKonut kredisi sınırının perde arkası: İstismar edenler vardı


 

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı sözlerine şöyle devam etti: “Bunlara ilaveten; BDDK’nın bu düzenlemesi, bu kapsamda yer alan şirketlerin döviz varlıklarına ve gerçek kişilerin döviz alımlarına yönelik herhangi bir sınırlama öngörmemekte, yalnızca Şirketlerin TL kredilere erişimini kısıtlamaktadır. Üstelik getirilen istisnalar ve kapsam değerlendirildiğinde etkilenecek şirket sayısı oldukça sınırlıdır. Bu bağlamda ilgili BDDK kararının ardından “piyasa ekonomisine müdahale” söylemleri gerçekçi olmayan ve iyi niyetten uzak yorumlardır.”

ASKON GENEL BAŞKANI ORHAN AYDIN; ‘’BDDK KREDİ KARARI İLE YANLIŞTA OLANLARA DUR DEMİŞTİR’’

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından TL ticari kredilerine yönelik getirilen önlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Aydın, kredileri amacına uygun kullanmayıp ülkemizin inşasından, kazanmasından, refahın, gençlerimizin geleceğinden çalındığını belirterek, bu zihniyetler kendi çıkarları uğruna ülke ekonomimize çok büyük zaralar vermektedir dedi.

ASKON  Genel Başkanı Aydın konuya ilişkin şunları ifade etti;

BDDK’nın TL ticari kredilerine yönelik almış olduğu önlemlerin gerekçesi, bir tespite dayanmakta ve açıklanan kararlarda bu konuda yapılan suiistimallerin önüne geçilmesine yönelik olmuş ve devletimizin kaynaklarının korunarak, verimli kullanılması amaç edinilmiştir.

Hükümetimiz Döviz Korumalı Mevduat Hesabı, Gelire Endeksli Senet ile halkımızın parasını koruyup, döviz baskısını kırmaya çalışırken, bütün bu alanda verilen mücadeleyi hiçe sayıp, yatırım, üretim ve istihdama yönelik verilen ticari kredileri uygun oranlarda alıp döviz alımı yapan zihniyetleri sorgulamak gerekir. Yaptıkları çok büyük bir yanlıştır. Kredileri amacına uygun kullanmayıp ülkemizin inşasından, kazanmasından, refahın, gençlerimizin geleceğinden çalan bu zihniyetler kendi çıkarları uğruna ülke ekonomimize çok büyük zaralar vermektedir. BDDK'nın kredi kullanıma yönelik almış olduğu yeni kararlar bu zihniyetlere dur diyecek bir karar olmuştur. Tespitler, getirilen önlemler ve kaynakların verimli kullanılması adına kararda imzası bulunan herkesi yürekten tebrik ve takdir ediyorum. Unutmayalım ki güçlü ekonomi güçlü Türkiye demektir. Bu da ülke kaynaklarımızın verimli ve yerinde kullanılmasından geçer. 

ATO'DAN KREDİ KARARINA DESTEK

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bankacılık kredilerinin en rasyonel ve en doğru şekilde kullanılmasının reel sektörün kaynağa erişiminin kolaylaştırılması açısından önemli olduğunu belirterek, “Kaynakların üretime, yatırıma, ihracata ve istihdama aktarılarak, Türkiye ekonomisini sağlam temeller üzerinde güçlü bir şekilde büyümesinin devamı tüm faydaların üzerindedir” dedi.

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak, BDDK’nın kredi kullandırımı konusundaki kararını değerlendirdi. Kararın ticaret ve üretime olumlu yansımasını beklediklerini kaydeden Baran, “Kredilerin gerçekten ihtiyaç duyan reel sektöre aktarılması Türk Lirası’nın güçlenmesi ve ekonomimizin istikrarı açısından olumlu bir adımdır” dedi.

Koronavirüs pandemisiyle başlayan süreçte dünya ekonomisinin tedarik sürecindeki bozulmalar, emtia ve petrol fiyatlarındaki artış, Rusya-Ukrayna savaşı, küresel ısınma ve gıda temini gibi sorunlarla baş başa kaldığını hatırlatan Baran, küresel sorunların Türkiye ekonomisine yansımalarının bulunduğunu kaydetti. Türkiye’nin zor bir coğrafyada yer aldığının altını çizen Baran, bu süreçte Türkiye ekonomisinin gücünü koruması ve hatta daha güçlenmesinin önemine dikkat çekti.

Bankaların reel sektörü desteklemek amacıyla kullanıma sunduğu kredilerin amaç dışı değerlendirilmesinin hakkaniyetli bir tutum olmadığını her zaman dile getirdiklerini kaydeden Baran, şunları söyledi:

“Ülkemiz zorlu bir coğrafyada varlığını sürdürmek için hem ekonomik hem de siyasi bir mücadele sergiliyor. Hükümetimiz, kaynakların sınırlı olduğu bu süreçte ekonomik büyümesinin devamını sağlamak için dış pazarlarda güçlü olmaya ve rekabet gücünü artırmaya çalışan reel sektörü bankacılık sistemiyle desteklemeye gayret ediyor. Bankalarımızın reel sektöre yönelik desteklerinin farklı amaçlarla kullanımı, diğer işletmelerimize yapılan haksızlıktır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kararı kredi kanallarının doğru işlemesini sağlamak açısından önemlidir. Türk Lirası’nın güçlenmesi ve ekonomimizin istikrarı için olumlu bir adımdır. İşletmelerimizin dövizi bir yatırım aracı olarak görmemesi, sadece döviz yükümlülüklerini gerçekleştirmek için ellerinde bulundurması gerekir. Bu süreçte kaynakların, üretime, yatırıma, ihracata ve istihdama aktarılarak Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerinde güçlü bir şekilde büyümesinin devamı tüm faydaların üzerindedir”

KAYNAK: HABER7
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 103
 • Adil Poyraz 5 ay önce Şikayet Et
  gayrimilli Tusiad'a karsi devletimin yanındayım! gecmiste hükümet kuran veya düşüren tusiad baronlarina karşı devletimiz önlem almış, ne mutlu bize. Sadece bunun icin bile Reis'e oy verilir! sabret milletim, yakında baronların fakirleseceği, halkımızın kazanacağı günleri göreceğiz!!
  Cevapla
 • Türk 5 ay önce Şikayet Et
  Tusiad ... Onlar bişey demiyosa bu işin kaymağını yemenin başka yoluna bakıyodurlar
  Cevapla
 • Yavuz Sultan Selim 5 ay önce Şikayet Et
  Müdahale ancak çakalların tezgahını bozmak içindir, var mı öyle krediyi çek dolara yatır dolar yükselsin bütün dengeler altüst olsun, bu hanlikten gavurluktan başka nedir ?
  Cevapla
 • cem 5 ay önce Şikayet Et
  Döviz alım satım ve tasarruf aracı olmaktan çıkarılmalı yasaklanmalı alım satım serbest olmalı sadece ithalat yapan almali
  Cevapla
 • İsa 5 ay önce Şikayet Et
  Ülke düşmanlarının bütün kozlarını ellerinden alın. Desteksiz sürekli zam yapan şirketleri de devletin imkanlarından mahrum bırakın. Milletin parasıyla milleti kazıklayanları batırın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle