Motorin ve benzin bulamıyorlar! Petrol ve doğal gaz krizi Asya'yı sert vurdu

Petrol ve doğal gaz piyasasındaki küresel enerji enflasyonu ve arzdaki sıkılaşmalar, Asya'yı korkunç bir şekilde vurdu. Enerji kriziyle boğuşan bazı Asya ülkelerinde, benzin ve motorin bulunamıyor. Bir depo benzin ya da motorin için saatlerce sırada bekliyor. İşte akaryakıt kaosun hakim olduğu ülkeler...

GİRİŞ 27.06.2022 16:52 GÜNCELLEME 27.06.2022 16:53
Bu Habere 94 Yorum Yapılmış

Pandemi sonrası normalleşme, arzdaki sıkışma ve son olarak Ukrayna-Rusya kriziyle had safhaya ulaşan küresel enerji enflasyonu, Asya ülkelerini kaosa sürükledi.

Sri Lanka'da insanlar bir depo benzin ya da motorin bulmak için kilometrelerce sıraya giriyor. Bangladeş'te dükkanlar enerji tasarrufu için akşam 8'de kapanıyor. Hindistan ve Pakistan'da, elektrik kesintileri okulları ve işyerlerini kapanmaya zorluyor.

Ayrıca bu ülkelerdeki insanlar, sıcaklıklar 100 derece Fahrenheit'i (37 santigrat derece) görmesine rağmen, ölümcül ısı dalgalarına karşı klima dahi kullanamıyor.

Bunlar, küresel enerji krizinin sert şekilde vurduğu Asya Pasifik bölgesinde yaşanan dikkat çekici sahnelerden sadece birkaçı.

BİR DEPO MOTORİN YA DA BENZİN BULAMIYORLAR! PETROL VE DOĞAL GAZ KRİZİ VURDU

Sri Lanka ve Pakistan'da kriz duygusu elle tutulur cinsten. Her iki ülke de, enerji tasarrufu amacıyla Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) el ele vererek ve daha kısa çalışma düzeni getirerek, önlemler almaya zorlandı.

Sri Lanka'da, petrol ve doğal gaz krizinden sonra bir depo motorin ya da benzin bulamazken, Başbakan Ranil Wickremesinghe ülke ekonomisinin "tamamen çöktüğünü" resmen duyurdu.

Tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşayan 22 milyon nüfuslu ada ülkesi Sri Lanka'dan iki bakan, ülkede yaşanan yakıt krizini aşmak için Rusya'yı ziyaret edecek. Dışişleri Bakanlığının ve Sri Lanka'nın Moskova Büyükelçisi'nin akaryakıt konusunda çalışmalar yaptığını dile getiren Enerji Bakanı Wijesekera, 'Rus hükümetinden veya Rus firmalarından doğrudan petrol almak bizim için avantaj. Devam eden görüşmeler var.' dedi.

Asya'da, Avustralya gibi nispeten zengin ülkelerde bile, tüketiciler çok daha yüksek enerji fiyatlarıyla karşı karşıya.

2022'nin ilk çeyreğinde elektrik fiyatları geçen yıla göre %141 arttı. Hanelerden kullanımı azaltmaları isteniyor ve 15 Haziran'da - ilk kez - Avustralya hükümeti fiyatları düşürmek, enerji tedarik zinciri üzerindeki baskıyı hafifletmek ve elektrik kesintilerini önlemek amacıyla ulusal elektrik piyasasını süresiz olarak askıya aldı.

Ancak, enerji talebinin son zamanlarda rekor seviyelere ulaştığı Hindistan deneyimi, bunun neden bölgesel değil de küresel bir kriz olduğunu en açık şekilde gösteriyor.

Rekor sıcaklıklar arasında yaygın kesintiler yaşayan, dünyanın en büyük üçüncü karbon yayıcısı, 28 Mayıs'ta devlet tarafından işletilen Coal India'nın 2015'ten bu yana ilk kez kömür ithal edeceğini duyurdu.

SORUNA NEDEN OLAN NEDİR?

Bu ülkelerin her biri benzersiz bir dizi koşulla karşı karşıya olsa da, hepsi de koronavirüs pandemisinin ve Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının ikiz etkisinden etkilendi. Bu nedenler tedarik hatları ve bölgesel güvenlik hakkında daha önce makul varsayımları tersine çeviren öngörülemeyen iki olay olarak kabul ediliyor. Süreç, ekonomik planlama dünyasını kaosa sürükledi.

Uzmanlar, sorunun temelinde arz ve talep arasındaki artan uyumsuzlukta yattığını da söylüyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde pandemi, enerji talebini alışılmadık şekilde düşürdü. Karantinalar ve diğer kısıtlamalar işçileri evde, arabaları yoldan ve gemileri limanlarda mahsur bıraktığı için küresel elektrik tüketimi 2020'nin ilk çeyreğinde %3'ten fazla düştü.

Ancak şimdi, ülkeler pandemiyi arkalarında bırakmaya başladıkça, yakıt talebi hızla artıyor. Ani rekabet kömür, petrol ve gaz fiyatlarını rekor seviyelere itiyor.

Bu eğilimi hızlandıran diğer şey ise, dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi ve ikinci en büyük ham petrol ihracatçısı olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesidir.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin birçoğunun Rus petrol ve gazını onaylamasıyla birlikte, birçok ülke alternatif kaynaklar bulmak için çabalıyor ve sınırlı tedarik için rekabeti daha da kızdırıyor.

KAYNAK: STAR GAZETESİ
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 94
 • İstanbul 1 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı yıkılfı TC gün yüzü görmedi Desek ne değişir ki Cumhuriyet ennn iyi dirr Yola devammmmm
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Buradan arkadaşlar sesleniyorum halimize şükredelim Rabbimize şükredelim allah'ımıza hamd edelim
  Cevapla
 • Serkan 1 ay önce Şikayet Et
  Dinsiz komunist çinlinin borç batağına düşen Sri Lanka devleti şimdi halkı yiyecek ekmek bulamıyor durumda!
  Cevapla
 • Serkan 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Sri Lanka devleti dinsiz kitapsız merhametsiz vicdansız insanlıksız sömürgeci kızıl Emperiyalist Çinin kucağına düştü borç batağına düştü sonuç çok vahim. Önce elerindeki Liman gitti çinden aldıkları borçları ödeyemeğince çinlinin Eline düştü! Ingilizce google yada youtube " Sri Lanka debt trap china" ve google translate ile türkçeyi tercüme ettirdin! Bugün Sri Lanka Halkı yiyecek ekmeği nuhtaç durumda!
  Cevapla
 • muro 1 ay önce Şikayet Et
  sirilankaya bakın ibret alın halinize şükredin.
  Cevapla
 • Rıza 1 ay önce Şikayet Et
  @ Kastomunuyu cevap! Haydi sen Norveç geç yok sayalım! Güney Koreyi örnek al Güney koreyi bak! Güney Kore Kore Savaşından sonra taş taş üstüne kalmamıştı yüksek savunma harcaması vardır tamam sıcak savaş yok ama soğuk savaş var Nüfüs olarak 51 Milyon buna ne diyebilceksin! Kendinizi avutmayın dar görüşlü olmayın sayın Eren bey çok haklı!
  Cevapla
 • Kastamonu 1 ay önce Şikayet Et
  Norvecin doğal düşmanı var mı laa. Kaç nüfusu var. Ne mücadelesi var. Bir yığın sömürü kalintisiyla yüzyılın garantiye almış Avrupalı bı ülke.
  Cevapla
 • @Sayın Eren Bey 1 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru tespit Sayın Eren Bey!
  Cevapla
 • Eren 1 ay önce Şikayet Et
  Neden norveç'i ibret almıyoruz? bu kadar dar görüşlüsünüz işte, sizin gibiler yüzünden bu haldeyiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle