IKBY’de yaz tatili için Türkiye tercih ediliyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) halk eğitim, ticaret, tedavi ve alışverişin yanı sıra özellikle yaz aylarında tatil için de Türkiye'yi tercih ediyor.

IKBY’de yaz tatili için Türkiye tercih ediliyor
IKBY’de yaz tatili için Türkiye tercih ediliyor
GİRİŞ 25.06.2022 22:10 GÜNCELLEME 25.06.2022 22:11
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Yaz mevsiminin gelmesiyle tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyenler vize, bilet ve tatil kampanyalarına ilişkin turizm acentelerine akın ediyor.

AA muhabirine konuşan turizm acenteleri, bölge halkının tatil için çoğunlukla Türkiye’yi tercih ettiğini, özellikle Antalya, Trabzon ve İstanbul’un en sık gidilen şehirler arasında yer aldığını kaydetti.

"Dizi ve filmlerde görülen yerleri ziyaret için de gidenler var"

Erbil’de turizm acentesi Abdulrahman Rahman, IKBY’de yaz mevsiminin çok sıcak geçtiğini ve bu dönemde tatile gidenlerin daha çok Türkiye’ye seyahat ettiğini söyledi.

Rahman, Türkiye’nin coğrafi olarak yakın olması ve turistik bölgelerinin çokluğunun insanların tercihinde etkili olduğuna işaret etti.

Genellikle her yaş grubundan olmak üzere çoğunlukla gençler ve ailelerin Türkiye’ye tatile gittiğini belirten Rahman, "Dizi ve filmlerde görülen yerleri ziyaret etmek ya da konser izlemek için de gidenler var." ifadelerini kullandı.

Balayı tatilini Türkiye’de geçiriyorlar

Başka bir turizm acentesi Mohammed Sherzad, bölgede tatil için en çok tercih edilen yerin Türkiye olduğuna işaret ederek, insanların özellikle Antalya’daki her şey dahil kampanyalı otellere gittiğini söyledi.

Balayı tatillerini geçirmek üzere Türkiye’ye gidenlerin de olduğunu belirten Sherzad, yaşlıların ise çok sıcak yerleri seçmediğini, daha çok Trabzon’a gittiklerini, yeşillik alan ve yaylaları ziyaret ettiklerini ifade etti.

Sherzad, Antalya’dan sonra İstanbul'un da sıklıkla ziyaret edildiğini, bu kentin alışveriş nedeniyle de tercih edildiğine dikkati çekerek, "Çoğunlukla Antalya ve Trabzon'a gidenler, İstanbul'dan geçip sonra Erbil'e dönüyorlar." dedi.

Havayollarının yanı sıra insanların bir kısmının da araçla Türkiye’ye gittiğini belirten Sherzad, bu kişilerin çoğunun ilk gece dinlenmek amacıyla Gaziantep'te kaldığını ve yolculuklarına farklı şehirleri gezerek devam ettiklerini kaydetti.

Haziran ve ekim ayları arasında Türkiye'ye seyahatler artıyor

Bir başka işletmeci Zirak Burhan ise diğer mevsimlere göre yazları Türkiye'ye gidenlerin sayısının daha çok olduğunu, özellikle haziran-ekim döneminin yoğun geçtiğini belirtti.

Tatil dışında ticaret ve eğitim gibi amaçlarla da Türkiye'nin ziyaret edildiğini aktaran Burhan, başta İstanbul ve Ankara'daki hastaneler olmak üzere tedavi amaçlı seyahatler de yapıldığını vurguladı.

Burhan, Türkiye'yi ziyaret etmek için Erbil'deki acentelere başvuranlar arasında Irak vatandaşları dışında İran ve Suriye gibi komşu ülkelerin vatandaşlarının da yer aldığını kaydetti.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 8
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlarla ,pkk arasında bi fark yok . Hepsi türkiye düşmanı . Bunlar kürt değil kürtlerin arasına girmiş israil ajanları .
  Cevapla
 • Dhhd 1 ay önce Şikayet Et
  Kim Kürt peki aptal herif. Bunlar dediğin kim? Haberde seni rahatsız eden ne
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ne diyorsun ...
  Cevapla
 • Tolga 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye artık bu kadar ucuz işte.
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  ucuz olan senin düşüncelerin. Ülkelerinde olmayan güzellikleri gelip burda yaşıyorlar, hekim bulamıyor ki buraya geliyor.
  Cevapla
 • BIKTIK 1 ay önce Şikayet Et
  Cahiller, istemez gelmeyin.
  Cevapla
 • Yaşar Erdoğan 1 ay önce Şikayet Et
  Bakın şu fani dünyada hiçkimse rastgele özünden kopamaz ırkta tarihte binlerce yıl beraber yaşa sonrada araya çizgi çek siz başkasınız diyerek kandırmayla özünden kopartılamaz Allahımın izniyle inşaAllah bütün Ortadoğu halkı bu çektiği acıları bitirip yeniden bir olacaklar Dünyanın yani siyonistlerin korktukları da bu Bizler bu bölgede kardeşiz herkes buyursun gelsin Art niyetli olmadıkça
  Cevapla
 • cihangir 1 ay önce Şikayet Et
  nazzi tohumlarına laf anlatamazsın :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle