Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 60 arttı

Türkiye'nin mobilya ihracatı geçen ay 2021'in aynı dönemine göre yüzde 14,4 artarak 337 milyon dolara ulaştı. Bu sonuç tüm zamanların mayıs ayı rekoru olarak kayıtlara geçti.

Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 60 arttı
Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 60 arttı
GİRİŞ 25.06.2022 15:15 GÜNCELLEME 25.06.2022 15:18
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye, mobilya üretiminde dünyanın aradığı kalite standartlarını yakaladığı için ihracat başarısını artırarak sürdürüyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ülke ihracatı mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 artarak 18,9 milyar dolara ulaştı ve tüm zamanların en iyi mayıs ayı performansını yakaladı.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü ise mayısta yüzde 22'lik artışla 613 milyon dolarlık ihracata imza attı. Sektör içerisinde en büyük paya sahip olan mobilyada ihracat rakam yüzde 14,4'lük artışla 337 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-mayıs dönemi değerlendirildiğinde mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde ihracat 3,32 milyar dolara ulaşırken, mobilya sektöründe bu rakam 1,96 milyon dolar oldu.

EN YÜKSEK İHRACAT IRAK VE ALMANYA'YA

Mayısta mobilya sektörünün en çok ihracat yaptığı ülkeler Irak, Almanya, ABD, İsrail ve Fransa olarak sıralandı. Geçen ay ihracatın en çok arttığı ülke ise yüzde 53,5 ile Katar oldu.

Bu dönemde mobilya ihracatında öne çıkan ürünler arasında çocuklar için karyola ve beşikler, oturmaya mahsus mobilyalar, yemek ve oturma odaları için ahşap mobilyalar, metal mobilyalar ve yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar yer aldı.

MOBİLYA İHRACATI YÜZDE 60 ARTTI

TİM Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, konu ile ilgili yaptığı açıklasında şunları söyledi:

"Sektörümüzün her bir aktörünün bu noktada üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapması ve yatırımların daha da artması, önümüzdeki engelleri aşmamızı sağlıyor. Mobilya özelinde baktığımızda son 5 yılda ihracatımızın yüzde 60 arttığını görüyoruz. Firmalarımızın hem iç hem de dış piyasada gerçekleştirdiği atılımlar artık daha çok meyve veriyor."

KAYNAK: AA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 1
  • Aydın 1 ay önce Şikayet Et
    İyi güzel de işçi maaşini zam talep ettiler mi ağliyorlar ama ihracat rekoru kirdik diye nara atiyorlar işçiye hakkini vericen işçi sayesinde senin fabrikan ihracat rekoru kırıyor zama sıra geldi mi yok efendim o Zam çok fazla yok öyle böyle diyip hakkını vermiyorsunuz
    Cevapla