İlanları geri çekiyorlar: Kiralara 2 Temmuz zammı

Yüzde 25’lik zam sınırına takılmak istemeyen ev sahipleri, internet sitelerinden ilanlarını çekiyor. Nisan ayında 122 bin olan kiralık ev sayısı, bugün 85 bine kadar düştü. Emlakçılar “Kiralık ev olmayınca fiyatlar arttı” diyor.

GİRİŞ 25.06.2022 14:52 GÜNCELLEME 25.06.2022 15:05
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Konut kiralarında 1 Temmuz 2023’e kadar uygulanacak olan yüzde 25’lik kira artış sınırına takılmak istemeyen birçok ev sahibi, internete koydukları ilanları geri çekmeye başladı. Nisan ayında Türkiye genelinde 122 bin olan kiralık konut sayısı, bugün 85 bine kadar düştü. Kiralık evlerin sayısı düşünce, doğal olarak fiyatları da artmaya başladı.

Emlakçı Semra Yıldız, ev sahiplerinin 2 Temmuz’dan sonra; zam sınırına takılmamak için ilanları çektiklerini belirterek “Şimdi kiraya verecek ev azaldı. Talep olunca ev de olmayınca mevcut kiralık ev ilanlarının fiyatları yükseldi” dedi.

EMLAKÇILAR EV SAHİPLERİNE BASKI YAPIYOR

Öte yandan bazı ev sahiplerinin 2 Temmuz sonrası kontrat yaptığı ve bir aylık ücreti elden alarak zam sınırını aştıkları da iddia edildi. Yüzde 25’lik zam sınırı nedeniyle kiracı ve ev sahipleri arasında ciddi sorunlar olduğunu dile getiren Semra Yıldız “Ev sahipleri çeşitli bahaneler üreterek kiracıları çıkarmak istiyor. 1 Temmuz sonrası yüksek fiyattan kiraya vermeyi planlıyorlar. Kiracılar ise devletin belirlediği sınırın üzerine çıkmıyor ve durum mahkemeye taşınıyor. Burada kiracı haklı çıkıyor tabii” diye konuştu.

Öte yandan bazı emlakçıların komisyon alabilmek adına ev sahiplerine kiracılarını çıkarmaları yönünde teşvik ettiklerini de söyleyen Yıldız “Emlak piyasası çok bozuldu. Kimin ne niyette olduğunu bilemiyoruz. Sırf komisyon almak için ev sahiplerine ‘kiracını çıkar’ ‘daha yüksek fiyattan kiracı buluruz’ baskısı yapanlar var” açıklamasında bulundu.

1,8 MİLYON ADET BOŞ KONUT VAR

Yapılan araştırmalara göre Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Başakşehir, Küçükçekmece ve Bağcılar ile Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Tuzla’da boş konut stokunun yüksek olduğu görülüyor. İstanbul’daki boş konut sayısı Avrupa’daki diğer kentlerle kıyaslandığında ortalamanın üzerinde. Bu da aslında İstanbul’da konut olduğunu, ancak herkes için erişilebilir olmadığını gösteriyor. Toplama bakıldığında ise İstanbul genelinde 1,8 milyon adetlik boş konut olduğu görülüyor.

KAYNAK: TÜRKİYEGAZETESİ
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 43
 • Demirkan Kıran 1 yıl önce Şikayet Et
  Ahlaki problemler var.Ama yasanın da tutulacak bir tarafı yok.Adaletsiz ve nifak sokucu...
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Fırsatçıların hepsinin Allah bin türlü belasını versin dini imanları para olmuş.Allah'ın varlığını unutmuşlar..
  Cevapla
 • NE BEKLİYORsunuz? 1 yıl önce Şikayet Et
  Yetkililer maalesef işlerini iyi yapmıyorlar, çözüm diye birşey getiriyorlar ya ortalığı daha da berbat ediyorlar yada eksik iş yapıyorlar, Kardeşim %25 sınırı YETMEZ, bölgelere göre AZAMİ fiyatı belirleyip yasak getirsenize, NE BEKLİYORSUNUZ, milletin imanı gevriyor, görmüyor musunuz?.
  Cevapla
 • Ademoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Süreyi uzatın gitsin..... Bende ev sahibiyim... AHLAKsız emlakçılar NEDEN oluyor...... Ben sahibi bir suçlu ise emlakçılar on suçlu...
  Cevapla
 • Bursa1963 1 yıl önce Şikayet Et
  Domatesin fiyatı artsın diye çöpe döken hain halcileri örnek almışlar kendilerine Allah tüm planlarınızı başınıza yıksın muhtaç bıraktığınız insanlardan biri olursaniz günün birinde anlarsınız az kazanıp kiracı olmayi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle