Akkuyu'da bir yeni gelişme daha: Sahaya ulaştı!

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi'nde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) 3’üncü ünitesinin ek (pasif) güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan kor tutucu, sahaya ulaştı.

GİRİŞ 25.06.2022 13:15 GÜNCELLEME 25.06.2022 13:23
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Gemiyle Doğu Kargo Terminali'ne getirilen kor tutucu, 3’üncü ünitenin reaktör şaftındaki tasarım konumuna yerleştirildi.

Çelikten yapılmış koni biçiminde bir tank olan kor tutucunun gövde yüksekliği 6,14 metreyi, çapı 5,83 metreyi, ağırlığı ise 144 tonu buluyor. Acil bir durumda eriyik çekirdek parçalarını güvenilir bir şekilde hapseden kor tutucu, bu parçaların reaktör binasının dışına sızmasını engelliyor. Santralin çalışması sırasında içi özel bir dolgu malzemesi ile doldurulan kor tutucu, bu malzemeyle etkileşimden ortaya çıkan aktif bölümün eriyiğinin bir kısmının kaybolmasını sağlıyor. Bu işlemler, eriyiğin hapsolması ve soğuması için gerekli koşulları sağlıyor. Yüksek sismik direnç, hidrodinamik, darbeye dayanıklılık gibi maksimum güvenlik özelliklerine sahip kor tutucu, bu tür ekipmanların üretiminde uzmanlaşmış olan Rusya’daki Tyazhmash fabrikasında üretildi. 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Kor tutucu, 3’üncü ünitenin reaktör binasında kurulan ilk büyük ekipmandır. Kor tutucular, VVER-1200 tipi 3+ nesil reaktörlere sahip tüm modern nükleer güç ünitelerinin bir parçasıdır. Bu, nükleer santral işletilirken herhangi bir senaryoda çevre ve insanların güvenliğini sağlayan nükleer alanda uzmanlaşmış bilim insanlarının eşsiz bilgi birikimine dayanıyor. Kor tutucunun kurulumundan önce detaylı bir kontrol yapılması büyük önem arz ediyor. İmalat tesisinde, Akkuyu Nükleer A.Ş. temsilcilerinin katılımıyla kor tutucunun kalite kontrolü gerçekleştirildi. Akkuyu NGS sahasına ulaştığında ekipmanın bütünlüğü ve güvenilirliğinin teyit edildiği zorunlu bir giriş kontrol prosedürü daha uygulandı.”
Akkuyu NGS inşaatının tüm aşamaları, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve bağımsız denetim kuruluşları tarafından da denetleniyor. 

KAYNAK: İHA
İbrahim Günay . Haber7.com - Yayın Koordinatörü
Haber 7 - İbrahim Günay .

Editör Hakkında

1986 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğdu. Evli ve bir çocuk babasıdır. İyi derecede Arapça, Kürtçe ve İngilizce bilmektedir. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği - Yayıncılığı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Eğitimine, İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Medya ve İletişim Yönetimi (Tezli) Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. TRT Haber’de stajını tamamlayan Günay, mesleğe 2009 yılında Haberler.com’da başladı. 2013 yılında Haber7.com'da göreve başlayan İbrahim Günay, editör, Haber Şefi ve Yayın Koordinatörü olarak görev aldı. Pek çok habere ve röportaja imza attı, sunum ve seminerlere katıldı. Ödül ve plaketler aldı. İbrahim Günay, halen Haber7.com’da Sorumlu Müdür ve Yayın Koordinatörü olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 32
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  HER türlü yerli ve millî yaptırıma, ülkeye için faydalı ne varsa karşı çıkan vatan millet bayrak ve din düşmanı soysuz sopsuz vatan haini tapınakçıların çocukları chpkk dhkp mlkp tikko vb terör örgütleriyle birlikte ülkeyi abd ye dış güçlülere teslim etmek isteyen vatan hainlerine Yüce Rabbim fırsat vermesin yerle yeksan etsin inşallah
  Cevapla
 • Hoca Nasrettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Aslında karşı oldukları tekşey var bu milletin teknolojiyi yakalamış maddi ve manevi zenginliği elde etmiş, hristiyan dinine mensup başka ülkelerin boyunduruğundan kurtulmuş, güçlü bir topluma ve devlete karşılar.
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Elhamdülillah.. Ama bundan bi 15 - 20 tane daha lağzım en az...
  Cevapla
 • Ali asker 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun. Çok dua edelim şeytan ve çapulcularına rabbim fırsat vermesin
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah.. inşallah daha iyisini bizim mühendislerimizde yapar..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle