Rekabet Kurumu Başkanı'ndan 'yumurta fiyatları' açıklaması

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, katıldığı bir televizyon programında yumurta fiyatlarına ilişkin yürütülen soruşturma hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Rekabet Kurumu Başkanı'ndan 'yumurta fiyatları' açıklaması
Rekabet Kurumu Başkanı'ndan 'yumurta fiyatları' açıklaması
GİRİŞ 25.06.2022 10:14 GÜNCELLEME 25.06.2022 10:14
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Rekabet Kurulu, yumurta üretimi alanında faaliyet gösteren çok sayıda teşebbüs ile üretici birliklerine yönelik rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı.

Yayımlanan karara göre; Rekabet Kurulu 12 Mayıs’ta yaptığı toplantıda, yumurta üretimi alanında faaliyet gösteren teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla, 17 teşebbüs hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırmıştı.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, şunları söyledi:

Maya sektörüne bir soruşturmamız vardı. O maya sektörüyle ilgili yerinde incelemelerde çok sayıda yumurta sektörüyle ilgili belgelere ulaştık. Oradaki tespitlere göre çok sayıda delil vardı. Sosyal medya üzerinden...

Belli başlı fiyatı beraber belirleme arz kısıt oluşturma hassas bilgi ve pazar paylaşımı üzerine çok ciddi birkaç husus kartel iddiaları var soruşturma heyetinin. 2 aşamalı oldu çünkü taraf sayısı çok. 2'ye böldük. Aynı soruşturma 2 dosyada devam ediyor. İlk soruşturmada 17 taraf var. İkinci soruşturmada da 25 taraf var…

ÜRETİCİLER UZLAŞMA TALEBİNİ İLETTİ

5 üreticiden uzlaşma talebi geldi. Uzlaşma talebi şu; anlaşma gelir, teşebbüs ihlali kabul ediyor. Soruşturma daha yeni başladı, nasıl devam edecek bilmiyorum. İlk 6 ayda sonuçlanır mı ek süre ister mi soruşturma heyeti. Tamamen yapılan çalışmalar sonucunda belli olacak. Birinci yazılı savunmaları aldık ama uzun bir süreç. Umut ediyorum k i5 teşebbüs uzlaşmaya geldikten sonra çok sayıda teşebbüs uzlaşmaya gelir diye düşünüyorum.

KARARLARIMIZ YARGI DENETİMİNE AÇIK

Bizim bütün kararlarımız yargı denetimine açık. Teşebbüsler bu tür kararlarımızın kendilerine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği iddiasıyla yargıya taşınıyor. Yargı burada tabii ki bizim vermiş olduğumuzu kararı inceliyor. Yaptığımız soruşturmaya son derece vakıf oluyorlar. Yürütmeyi durdurma taleplerin reddetmesi yargının bizim soruşturmada ne kadar hukuk içerisinde kaldığımız ve doğru tespitler yaptığımızın göstergesi.”

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 2
  • Kafkasyalı 1 yıl önce Şikayet Et
    Vay yavrum vay. Yumurta fiyatları soruşturma açılınca ne kadar dı şimdi ne kadar. Ve ne zaman sonuçlanır oda belli değil. Sonuçlanınca ne olur. Hiç. Biz bu kaplumbağa hızıyla daha çok çekeriz. Adaleti gören var mı?
    Cevapla
  • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
    kesin cezalarını altı ay kendilerine gelemesin
    Cevapla