Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nden kurbanlık açıklaması

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Başkanı Ahmet Hacıince, Kurban Bayramı nedeniyle kırmızı et konusunda arz-talep sorunu beklemediklerini belirterek, "Her bölgemizde yeterli sayıda kurbanlık bulunduğu görülmektedir"” dedi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nden kurbanlık açıklaması
Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nden kurbanlık açıklaması
GİRİŞ 24.06.2022 16:17 GÜNCELLEME 24.06.2022 16:17
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Başkanı Ahmet Hacıince, Kurban Bayramı öncesi Türkiye kırmızı et piyasasına ilişkin yaptığı açıklamada, bayram öncesi kırmızı et fiyatlarında değişkenlik yaşanabildiğini kaydetti. Hacıince, bunun ülkede bir yılda kesilen büyükbaş hayvanların yüzde 26'sının, küçükbaşta ise yüzde 33'ünün Kurban Bayramı içinde kesilmesinden kaynaklandığını söyledi.

Bayramın, sektör açısından fırsat ve sorunları beraberinde getirdiğini belirten Hacıince, şunları kaydetti: “Fırsat yönüyle bakacak olursak kurbanlıklar etlik değerinin yaklaşık yüzde 15 oranında daha yüksek fiyatla satabilmektedir. Ancak bir yıl boyu emek ve para verilerek pazara sevk edilen kurbanlıkların talep darlığı ile elde kalması ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bu yüzden Kurban Bayramı döneminde arz ve talep dengesinin iyi kurulması gerekmektedir."

Hacıince, konsey olarak bu yıl için arz ve talep dengesinde bir sorun yaşanmayacağını öngördüklerini belirtirken, bugüne kadar piyasada oluşan fiyatlar geçen seneye göre yüksek görünse de kurbanlıkların besi maliyetleri ve mevcut et fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, oluşan kurbanlık fiyatlarının uygun seviyede olacağını öngördüklerini ifade etti.

Ülkedeki kurbanlık varlığına bakıldığında her bölgede yeterli sayıda kurbanlık olduğunu anlatan Hacıince, şu değerlendirmede bulundu: "Kurban Bayramı'nda hayvan tedariki yönünden bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Kesim organizasyonu yapan birçok firmanın/kuruluşun hisse bedelini tam netleştirmemesine rağmen kapasitelerinin büyük bir kısmını doldurduğunu müşahede ediyoruz. Bu durum, kurbanlık yetiştiricilerimizin pazarlama aşamasında ortaya çıkacak riski büyük ölçüde ortadan kaldırdığı anlamına gelmektedir. Sonuç itibarı ile bu yıl idrak edeceğimiz Kurban Bayramı'nın sektörümüz açısından son derece verimli ve olumlu geçeceğine inanıyoruz.”

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • doğan 1 yıl önce Şikayet Et
    kuzu ihracatının acil açılması gerekli. üretici malını satamıyor. satan zarar ediyor. koyununu zarar fiyatına verip sektörden çıkmak isteyen üreticiler var maalesef. İHRACAT İSTİYORUZ. DUYURULUR. KİM DUYACAKSA DUYSUN diyor üretici , çiftçi ,tarımcı...
    Cevapla
  • plansız 1 yıl önce Şikayet Et
    yuh be ülkede süt hayvanları kesime gidiyor, biri hayvan yeterli diyor öbürü ihracat diyor...
    Cevapla