Bakan Bilgin duyurdu: Enflasyonun üzerinde zam yapacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Kamu çalışanlarına Temmuz'da enflasyonun üzerinde bir zam yapılacağını duyurdu. Asgari ücret konusuna da değinen Bakan Bilgin, "Görüşmeler sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız" dedi.

GİRİŞ 24.06.2022 16:10 GÜNCELLEME 24.06.2022 16:36
Bu Habere 265 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin "Ne gerçekleşirse gerçekleşsin enflasyonun üzerinde, kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda sosyal bir koruma ilave zammı yapacağız." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamalarından satır başları;

Biz yüzde 50'nin üzerinde asgari ücreti artırdık. Aralık sonu yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu. Bunun işsizliğe neden olacağı iddia edildi ama öyle olmadı. Biz ekonomideki bütün gelişmeleri sosyal politikalarla destekledik. 3600 ek gösterge meselesini bütün çalışanlara ve gruplara yaydık. 5.3 milyon kamu çalışanı bu düzenleme ile ek haklara sahip oldu. 

ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM YAPILACAK

Daha önce hiç göstergesi olmayanlara gösterge verdik. Temmuz'da yapacağımız düzenlemeyle birlikte bu rakamlar kamu çalışanlarımıza nefes aldıracak. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40 ne gerçekleşirse ne olursa olsun enflasyonun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız.

HAFTA BAŞINDA PAYLAŞACAĞIM

Emekli işçilerimizi de koruyacağız. Çalışan işçilerimizi de korumak bizim görevimizdir. İşçi sendikaları, işveren sendikalarıyla görüştüm, çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki hafta başında ya da ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağım. Türk devleti söz verdi, onları enflasyona ezdirmeyecek.

Yıl sonuna kadar 50 bin yeni istihdam olacak, yüksek öğrenimli gençlerden oluşacak. Üretimi, istihdamı ve çalışanların emeğini koruyan sosyal politikaları uygulamakla görevliyiz. Asgari ücretle ilgili düzenleme, diğer düzenlemeler, demokratik toplumda emekçinin hukukunu korumak.

Kamuda sendikalaşma oranı çok yüksek. Özel sektörde ciddi bir sorun var. 15 milyon emekçi işçi olarak çalışıyor. Bunların 1.5 milyona yakını örgütlü, bunu değiştirmek mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin işverenleri sendikalara karşı tavır almasınlar. Sosyal uzlaşma sağlamadan bu üretimi devam ettiremeyiz. Türkiye'nin sanayi üretiminde yaptığı başarı, performans, ihracat rakamlarını daha ileriye taşımak istiyorsak emekçilere saygı duyulması lazım. Saygı duyan işverenlerimiz var. Hepsine sesleniyorum, işçilerin karşısında durmayın. 

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 265
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Dar gelirli ve emekliler yandı ki ne yandı şimdi herşeyin fiyatı fırlayacak emekliler ve dar gelirliler eskisindende perişan olacaklar
  Cevapla
 • Serra 1 ay önce Şikayet Et
  Döviz dusmedikce zamlardan hicbise olmaz kaşıkla verip kepçeyle geri alınıyor
  Cevapla
 • Fazıl 1 ay önce Şikayet Et
  Neden memur ve işçi farklı oranda zam alıyor? Bürokratlarınız da memur sınıfı değil mi? Milleti düşünüyorsunuz değil mi? İnandık.
  Cevapla
 • cem 1 ay önce Şikayet Et
  asgari ücret primi olan 750 tl devlet yılsonuna kadar almasın 1000 tl işveren yapsın 6000 tl net ele geçsin
  Cevapla
 • Manisali 1 ay önce Şikayet Et
  Varsa yoksa memur şu garibim asgari ücretli ne yapacak ne yiyecek faturalari nasil ödeyecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle