SSB Başkanı Demir duyurdu: İHA BOYGA böyle vuracak

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, milli imkanlarla geliştirilen ve 81 mm mühimmat bırakabilen İHA BOYGA’nın güvenlik güçlerine teslim edildiğini duyurdu.

GİRİŞ 23.06.2022 13:30 GÜNCELLEME 23.06.2022 13:31
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin tam bağımsız savunma sanayii hedefleri doğrultusunda, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda yeni bir proje daha başarılın şekilde güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

STM tarafından geliştirilen Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı (İHA) BOYGA’nın kabul testleri başarıyla tamamladı. Tüm test aşamalarını geriden bırakan BOYGA, güvenlik güçlerine teslim edildi.

Gelişmeyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesaplarından şu ifadelerle duyurdu: 

“Mehmetçiğe sahada büyük avantaj sağlayacak bir kabiliyeti daha envantere kazandırdık. Milli imkanlarla geliştirdiğimiz 81 mm mühimmat bırakabilen İHA BOYGA kabul testlerini başarıyla tamamladı ve güvenlik güçlerimize teslim edildi. Hayırlı olsun.”

 

BOYGA İLE HEDEFE TAM İSABET

STM’nin taktik mini İHA ürün ailesinin en son üyesi BOYGA, üzerinde taşıdığı MKE tarafından üretilen özelleştirilmiş, 81 mm havan mühimmatını, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine tam isabetle bırakıyor.

Terörle mücadele ve asimetrik savaş ortamında etkin bir şekilde kullanılabilecek BOYGA, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma süresine sahip. 1.500 metre uçuş irtifasına erişebilen BOYGA platformu, 5 kilometre menzilde görev yapmasının yanı sıra 15 kg ağırlıkla tek er bir tarafından taşınabiliyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 38
 • KArTAL 1 hafta önce Şikayet Et
  Millet İttifakı = Vatan Hainleri İttifakı
  Cevapla
 • İstanbullu 1 hafta önce Şikayet Et
  Heykel yapaMadık chdp ve ip şeyleri onun yerine şimdilik böyle teknolojin silahlarla ile idare ediverin.
  Cevapla
 • nimet 1 hafta önce Şikayet Et
  Hamdolsun.. ALLAH C.C daha iyilerini nasib eylesin inşallah. Amin Amin Amin.
  Cevapla
 • yazıcı 1 hafta önce Şikayet Et
  Chp ne milli nede yerli tam anlamı ile millet düşmanı.
  Cevapla
 • Malazgirt...71 1 hafta önce Şikayet Et
  Etrafımız ateş ile çevrili ; uyumadan durmadan çalışmalıyız.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle