Fed Başkanı Powell'dan faiz ve enflasyon mesajı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu düşürmekte "oldukça kararlı" olduğunu ve politika yapıcıların "bunu yapmak için hızlı hareket ettiğini" söyledi.

GİRİŞ 22.06.2022 17:11 GÜNCELLEME 22.06.2022 17:25
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Piyasaların gözü kulağı ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasına çevrildi.

Powell, ABD ekonomisinin sert finansal önlemleri aşabilecek kapasitede gücü olduğunu belirterek, yüzde 2 enflasyon hedefinin hala geçerli olduğunu söyledi.

Jerome Powell, sözlerine ek olarak "Enflasyon yukarı yönlü olarak şaşırttı ve daha da şaşırtabilir, ancak Fed gelen verilere ve görünümün gelişimine göre buna yanıt vermeye devam edecek. Fed faiz artırımlarının devam etmesinin uygun olacağını öngörüyor. Fed'in faiz politikasını değiştirmesi için enflasyonun yavaşladığına dair kanıt görmesi gerekli" açıklamalarını yaptı.

Fed, politika faizi oranını geçtiğimiz günlerde 0,75 puan artırmış, bu oran 1994 yılından bu yana en büyük artış olarak kayda geçmişti.

Fed'in açıklamalarında faizlerin bu yıl 175 baz puan daha artmasının öngörüldüğü aktarılırken, yıl sonu itibarıyla politika faizinin 3,50-3,75 bandında olmasının beklendiği belirtildi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 3
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Amin inşallah daha iyi günleri
  Cevapla
 • M. Ç. 5 ay önce Şikayet Et
  Allah yüzlerini güldürmesin.
  Cevapla
 • Furkan 5 ay önce Şikayet Et
  Komünizm gömleği gibi kapitilzmide bu gömlek dar gelcek yırtılcak.en güzeli şeriat ve zekât.
  Cevapla