AB'den yoksul ülkelere 600 milyon euro taahhüdü

AB, Rusya-Ukrayna savaşından ekonomik yara alan ülkelere mali destek verecek.

AB'den yoksul ülkelere 600 milyon euro taahhüdü
AB'den yoksul ülkelere 600 milyon euro taahhüdü
GİRİŞ 22.06.2022 03:49 GÜNCELLEME 22.06.2022 03:52
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Savaş şartları dünyanın gıda dengesini bozdu. Dünyadaki buğday ve arpanın yaklaşık üçte birini, ayçiçeği yağının da yüzde 70'ini Rusya ve Ukrayna ihraç ediyordu. Ukrayna'daki 20 milyon ton tahıl, savaş nedeniyle gönderilemiyor.

Avrupa Birliği (AB), Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Kalkınma Günleri programında konuştu.

"SAVAŞ SADECE UKRAYNA'YI ETKİLEMEDİ"

AA'nın haberine göre, Rusya-Ukrayna savaşının sadece Ukrayna halkını etkilemediğine işaret eden von der Leyen, milyonlarca ton tahıl sevkiyatının engellenmesinin dünya genelinde en çok ihtiyaç duyanları mağdur ettiğini söyledi.

600 MİLYON EURO DESTEK

AB, Rusya-Ukrayna savaşının gıda güvenliğine olası etkilerine karşı Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerine toplam 600 milyon euro destek vermeye hazırlanıyor.

"GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN 3 MİLYAR EUROLUK PAKET VAR"

AB'nin gıda güvenliği için 3 milyar euroluk bir paketi bulunduğunu anımsatan von der Leyen, 600 milyon euronun buna ilave olacağını bildirdi.

DESTEK PAKETİNİN DAĞILIMI

AB Komisyonu'nun konuyla ilgili açıklamasında, Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkelerinde insani yardım için 150 milyon euro, sürdürülebilir üretim ve gıda sistemlerinin dayanıklılığı için 350 milyon euro ve makroekonomik destek olarak 100 milyon euro kaynak sağlanacağı kaydedildi.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 1
  • marslı 5 ay önce Şikayet Et
    günahını vermez la bunlar. misyonerlik için olabilir bu paralar...
    Cevapla