Forbes ve Elon Musk'tan uyarı üstüne uyarı geliyor: Fed dünyayı krize sokabilir

Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının yüksek enflasyona karşı gerçekleştirdiği agresif faiz artışları, küresel ekonomide resesyon endişelerini doğurdu. Bu noktada özellikle doların rezerv para birimi ve ABD'nin dünyanın en büyük ekonomisi olması nedeniyle Fed'in hamleleri daha da yakından izleniyor. Forbes İcra Kurulu Başkanı Steve Forbes, Fed'in izlediği yolun, insanları fakirleştirmek anlamına geldiğini söylerken, Elon Musk ise resesyonla ilgili, "Olmama ihtimalinden daha yüksek" ifadesini kullandı.

GİRİŞ 21.06.2022 12:57 GÜNCELLEME 21.06.2022 13:39
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Küresel salgın ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası dünya ekonomilerinde resesyon endişesi gittikçe artıyor. 

Küresel merkez bankalarının enflasyon ve resesyon riskleri arasında para politikasında izleyecekleri yola ilişkin belirsizlikler pay piyasalarını baskılarken, bu hafta para politikası yetkililerinin açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Özellikle doların rezerv para birimi ve dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD Merkez Bankası Fed'in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor.

1994'ten sonra ilk kez 75 baz puan faiz arışı yapan Fed'in bu artışlara devam etmesi beklenirken son günlerde ABD ekonomisiyle ilgili sıklıkla resesyon (durgunluk) uyarıları da üst üste geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, eski Hazine Bakanı Larry Summers ile yaptığı görüşmenin ardından ülke ekonomisinde resesyonun “kaçınılmaz” olmadığını söylemiş, ülkenin geleceğiyle ilgili "İyimserim" ifadesini kullanmıştı.

ABD'DE FED'İN FAİZ ARTIRIMI TEPKİ ÇEKTİ

Forbes İcra Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Steve Forbes, enflasyonu çözmek için ortaya konulan yol haritasının insanları fakirleştireceğini söyledi.

Newsmax'e verdiği demeçte Forbes, faiz oranlarının yükseltilmesinin tüketiciler üzerinde ciddi etkileri olacağı konusunda uyardı.

"İNSANLARI FAKİRLEŞTİRMEK ANLAMINA GELİYOR"

Forbes, "Açık sözlü olalım. Yumuşak bir inişten veya ekonomiyi yavaşlatmaya çalışmaktan söz ettiklerinde, bu, insanları fakirleştirmek anlamına geliyor." dedi.

Amerikalı iş insanı, Fed'in, daha yüksek faiz oranlarıyla "Amerikan ekonomisini cezalandırmak" yerine, doların değerini istikrara kavuşturmaya odaklanması gerektiğini vurguladı.

"FELAKET OLUR" UYARISI

Forbes, ABD ekonomisi şu anda herhangi bir durgunluk belirtisi göstermese de faiz artışlarının, özellikle ipotek oranları bu yıl içinde yeniden düzenlendiğinde ve kış mevsiminde ısınma fiyatları yükseldiğinde tüketicilere zarar vereceğini öngörüyor.

Steve Forbes, "Büyük ve kötü bir şey oluyor. Bu kış ısınma yakıtı fiyatları geldiğinde, eskisinin iki katı para ödüyorsanız ve evinizi ısıtmak zorunda kalıyorsanız, bu bir felaket olur." uyarısında bulundu.

MUSK'IN DURGUNLUK TAHMİNİ

Tesla ve SpaceX'in sahibi Elon Musk, Doha'da düzenlenen Katar Ekonomik Forumu'nda Bloomberg'e verdiği demeçte, bu konuda Biden ile aynı düşünmediğini gösterdi.

Musk, "Yakın vadede bir durgunluk olup olmayacağına gelince, bir noktada durgunluk kaçınılmaz." dedi.
 

"OLMAMA İHTİMALİNDEN DAHA YÜKSEK"

ABD ekonomisinde olası resesyonla ilgili Musk, "Kesin değil ama olmama ihtimalinden daha yüksek görünüyor." ifadesini kullandı.

Dünyanın en zengin insanı, bu ayın başlarında Tesla yöneticilerine ekonomi hakkında "süper kötü bir hisse" sahip olduğunu söylemişti.

BİR RESESYON UYARISI DA GOLDMAN'DAN

Öte yandan  ABD'nin önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs, ABD'de resesyon riskinin içinde bulunduğumuz dönemde daha yüksek olduğunu belirtirken, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini de aşağı çekti.

Banka, ABD'nin önümüzdeki yıl resesyona girme olasılığının yüzde 30 olduğunu belirtti. Banka daha önce bu olasılığın yüzde 15 olduğunu ifade etmişti.

Banka ekonomistleri ilk yıl resesyonun önlenebilmesi durumunda ikinci yıl resesyon olasılığının yüzde 25 olduğunu belirtti.

Böylelikle iki yıl için birlikte hesaplanan resesyon olasılığı yüzde 48 oldu. Bankanın bir önceki tahminlerinde bu olasılık yüzde 35 olarak hesaplanmıştı.

Goldman Sachs Ekonomisti Jan Hatzius, ABD'de resesyon riskinin şu an daha yüksek ve önden yüklemeli olduğunu belirtti.

Banka ABD ekonomisi için ikinci çeyrek büyümesini yüzde 2,8 seviyesinde korurken, üçüncü çeyrek için büyüme beklentisini yüzde 1,75 seviyesine indirdi.

ÜNLÜ EKONOMİSTTEN RESESYON UYARISI

Bloomberg TV’ye açıklama yapan Roubini, enflasyonun yüksek seyrettiğini ve tüketici güveni, perakende satışlar, üretim aktivitesi ve ev sahibi olma sayılarının sert şekilde yavaşladığına dikkat çekti ve resesyon için “Çok yakın durumdayız” diye konuştu.

Roubini hem hisselerde hem de tahvillerde daha fazla düşüş öngördüğünü belirtti.

Bloomberg HT'deki habere göre, Roubini Macro Associates CEO’su ABD resesyon dönemlerinde hisse fiyatlarının yüzde 35, stagflasyon dönemlerinde ise yüzde 50 düşme eğiliminde olduğunu söylerken 10 yıllık tahvil getirilerinin de yüzde 4’ün üzerine çıkabileceğini belirtti.

Yükselen enflasyona karşı başta ABD olmak üzere birçok ülkenin merkez bankası faiz oranlarını artırarak talebi düşürmeye çalışıyor. Faiz artırımlarıyla borçlanma maliyetleri artarken, bu durum, tüketici talebi ve işletmelerin büyümesini baskılayarak ekonomik büyümeyi yavaşlama eğilimine soktu.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 22
 • Serkan 5 ay önce Şikayet Et
  İntifada = faizsiz sistem
  Cevapla
 • hayati 5 ay önce Şikayet Et
  Allah beter etsin inşallah
  Cevapla
 • vatandash 5 ay önce Şikayet Et
  insanlarin zihnini hazirliyorlar iste böylece.. krizi cikaran kendileri.. mesaji verenlerde onlarin zengin kuklalari..
  Cevapla
 • ali 5 ay önce Şikayet Et
  aferin abd ye. faizi artırın. birazda siz fakirleşin...
  Cevapla
 • Fatih 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye öncülüğünde dolardan kurtulma planı devreye sokulmalı. Bunlar para basarak dünyayı yok edip 3. Dünya savaşını da başlatma peşindeler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle