TOKİ'den ev sahibi olmak isteyenlere fırsat

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), düzenlendiği açık artırma ile yatırım yapmak isteyenler için vadeli, KDV'den muaf olan konut üreticisine 10 bin konutluk yatırım fırsatı sunuyor.

TOKİ'den ev sahibi olmak isteyenlere fırsat
TOKİ'den ev sahibi olmak isteyenlere fırsat
GİRİŞ 20.06.2022 15:44 GÜNCELLEME 27.06.2022 11:06
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bugünlerde yaşanan konut fiyatlarındaki fahiş artış sonrası hem kiracıların hem de ev satın almak isteyenlerin yaşadıkları zorlukların önüne geçmek isteyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, oldukça önemli bir adım atarak vatandaşa hem yatırım hem de kendi konutunu inşa etme fırsatı sunuyor.

29-30 Haziran'da gerçekleşecek olan satışlarda ÜFE oranı altı aylık dönem için en fazla yüzde 12,5 oranında uygulanacak. Kentsel Dönüşüm ve Konut Projelerine kaynak sağlamak amacıyla düzenlenen açık artırma Ankara'da Bilkent Otel ve Konferans Merkezi, İstanbul'da TOKİ İstanbul Hizmet Binası Konferans Salonu'nda gerçekleşecek. Açık artırmaya çevrimiçi olarak da katılmak mümkün.

27 İL, 349 MUHTELİF ARSA 

Açık artırmada; İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Antalya, Aydın, Denizli, Muğla, İzmir, Uşak'taki arsalar 29 Haziran'da; Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Ankara, Adana, Konya, Kayseri, Sivas, Çorum, Aksaray, Elazığ, Afyonkarahisar, Amasya, Kastamonu, Kırıkkale, Samsun, Kars, Hakkari illerindeki muhtelif arsalar ise 30 Haziran'da satışa sunulacak.

KONUT SAYISI AZLIĞI FİYATLARI ENGELLİYOR

Konuyu değerlendiren Yusuf Ziya Ardınç, “25 yıldır konut sektöründe, üretim ve satış pozisyonundayım. Şu anda bizim gibi üreticilerin yaşadığı arsa temini ve konut sayısı sorununu biz de yaşıyoruz. Bu sorunun giderilmesi ile ilgili yaptığımız araştırmalarda 29-30 Haziran'da TOKİ'nin Türkiye genelinde 10 bin konutluk arsa satış ihalesi açacağını öğrendik. Biz de ekibimiz ile araştırmalarımız ile bu projelerde yer almak istiyoruz. Konut sayısı azlığı fiyatları çok engelliyor ve çok dengesizleştiriyor. Bunun piyasaya daha akıcı hale gelmesi için bireysel alıcılar ve toplu üreticiler için büyük fırsat doğuracağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İNŞA ETMEK İSTEDİĞİMİZ EVİN ARSA TİPLERİ TAM ORADA

İzin günlerinde gezmeye çıkan ve yıllardır hayalleri kendi arsaları üzerine evlerini inşa etmek olan Cemil Can ve Burçak çifti ise TOKİ tarafından 29-30 Haziran'da düzenlenecek müzayedeye katılarak istedikleri arsayı alacaklarını dile getirdi. Müzayedede projelerine uygun bir arsa almayı planladıklarını aktaran çift, “TOKİ'nin projelerine denk geldik. Bizim inşa etmek istediğimiz evin arsa tipleri tam orada. Eşimle beraber araştırıp karar verdik” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 6
 • kamil 6 ay önce Şikayet Et
  bir tanidik kiracisi ciktiktan sonra dairesini 500.000 tl tamir ettirdi. yeni bir daireyi büyüksehirlerde 1,3 milyondan asagi yapamazsiniz.
  Cevapla
 • amin 1 yıl önce Şikayet Et
  Konut inşaatlarından rahatsız olup hükümet parayı betona gömüyor diyenler ortadan toz oldu nedense konut fiyatlarının aşırı yükselmesinden sonra.Asıl bunu söyleyen zhasetçi zihniyet betona gömülmüş durumda. Bunların mal varlığına baksan büyük ihtimal varlarını yoklarını gayri menkule yatırdıklaırnı görürsün. Allah vizyonsuz hasetçilerden devleti milleti hükümeti korusun. Milletin çektiği her sıkıntının altında hükümete iftira kampanyası yapanların imzası söylemi var.
  Cevapla
 • muavin niyazi 1 yıl önce Şikayet Et
  hadi diyelim arsa bedava arsa maliyeti sıfır olsun, ev maliyeti demir çimento herşey acaip pahalı evin maliyeti zaten yüksek çıkıyor.devlet vatandaşa arsa verse ev maliyetini vatandaş gene karşılaymaz bş daire çıkar 700bin maliyeti.
  Cevapla
 • Konyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  O zaman ben sana bi örnek vereyim, 170 m2 bir evin maliyeti arsa hariç 250 bine çıkıyor. Renkli PVC pencereler, yalıtım, çelik kapı, 2 banyo, 3 tuvalet, lüks çatı vb arttı maliyetler kabul ama inşaatta hala Aslan payı müteahhit karı ve arsa payıdır
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  mustafa o kadar paran var herhalde fiyatlara baktın mı?
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Komşu nasıl bir ev istiyorsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle