Bakanlıktan 7 bin ton tereyağı ihracatına izin

Tarım ve Orman Bakanlığı, 7 bin ton tereyağı ihracatına eylül sonuna kadar izin verdi. Başvurular, 27 Haziran saat 17.00'ye kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçe ve istenilen belgelerle yapılacak.

Bakanlıktan 7 bin ton tereyağı ihracatına izin
Bakanlıktan 7 bin ton tereyağı ihracatına izin
GİRİŞ 20.06.2022 12:57 GÜNCELLEME 20.06.2022 13:07
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, toplam 7 bin ton tereyağı ihracatına 30 Eylül'e kadar müsaade edilecek. İhracat izni yalnızca Bakanlıktan onaylı süt ve süt ürünleri üreten işletmelere verilecek.

Başvurular, 27 Haziran saat 17.00'ye kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçe ve istenilen belgelerle yapılacak. İl ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

Müracaatlar ve belgeler değerlendirildikten sonra geçici liste 30 Haziran'da "www.tarimorman.gov.tr/GKGM" internet adresinde yayımlanacak. Geçici listeye itirazlar en geç 4 Temmuz saat 17.00'ye kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçeyle yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, tereyağı ve krema ihracatını, yaklaşan turizm sezonu, bu yılın ikinci yarısında meydana gelebilecek arz daralması ve ülkenin ihtiyacı olan stok derinliğinin sağlanması gibi nedenlerle gıda güvencesinde sıkıntı yaşanmaması için 18 Nisan'da askıya almıştı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 14
 • Sinan 5 ay önce Şikayet Et
  Ürünler kolayca ihraç edildiği için millet herşeyi pahalı yiyor.Dünya ülkeleri ihraç yasağı koyuyor bizimkiler de ihraç ediyor.Bu millet ne yiyecek Reis seçilmemek için elinden geleni yapıyorsun yapma seçimi kaptıracaksın terör destekçilerine.
  Cevapla
 • Metin 5 ay önce Şikayet Et
  Doğru bir karar. Acilen KUZU İHRACATI nın da başlaması şart. Sayın Tarım bakanım tebrikler. Çünkü maliyetin altında satış yapılırsa aynı ürünü üreten azalır sonradan çok yüksek fiyata satılır. O kadar.
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Üretilen ürün ihraç edilmeli ki üreten kesim desteklensin tüketime alışanlarda artık beleş yaşam olmadığını bilsin
  Cevapla
 • ...a... 5 ay önce Şikayet Et
  Yok niyeti almış bazıları, illa vatandaşı mağdur edip hükümeti düşürtecekler. Bir Erdoğan hangi birine yetişecek. Akıl tutulması değilse nedir bu yapılan? Düpedüz kendi ayağına sıkmak. Böyle saçmalık görmedim, fiyat artışını yeterli bulmadı heralde bakanlık..
  Cevapla
 • ali 5 ay önce Şikayet Et
  stok sorunu hiçbir üründe yok. stok sorunu varmış gibi fiyat artışı yapanlarda sorun zaten. ihracata izin vereceğinize bu kadar maı yurtiçinde ucuza vermelerini sağlamalıydınız. ama yapamıyoruz çünkü adamlar nasıl kimyasallar var ise bu ürünleri uzun soluklu saklayabiliyorlar ve istedikleri anda üretip hep aynı fiyattan istedikleri fiyattan devam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle