Hidrojen peroksit ihraç eden Türk firmalar ön plana çıkıyor

Gıdadan tekstile kadar pek çok alanda kullanılan hidrojen peroksit, dünya pazarında yoğun talep görüyor. Türkiye'de önde gelen firmalar da bu kimyasalın üretimiyle ihracatta ön plana çıkıyor.

Hidrojen peroksit ihraç eden Türk firmalar ön plana çıkıyor
Hidrojen peroksit ihraç eden Türk firmalar ön plana çıkıyor
GİRİŞ 20.06.2022 09:24 GÜNCELLEME 20.06.2022 09:24

Kimyacıların H2O2 olarak bildiği, günlük hayatta neredeyse her alanda kullanılan bir kimyasal, hidrojen peroksit.

TRT Haber'de yer alan bilgilere göre bu kimyasal dezenfektandan gıdaya, kağıt üretiminden madenciliğe, hijyen ürünlerine kadar pek çok alanda kullanılıyor.

Türkiye, son yıllarda bu kimyasalın ihracatıyla da zirveye hayli yaklaşmış durumda. Yükselen ihracat rakamları, yatırımları da beraberinde getiriyor.

"ÜRETİM MİKTARINI 2 KATINA ÇIKARIYORUZ"

Önde gelen Türk firmaların hidrojen peroksit alanındaki yükselişi, küresel pazarda da dikkat çekiyor.

Türkiye'deki üreticilerin ulaşılabilirlik anlamında iyi bir konumda olduğunu söyleyen Hidrojen Peroksit A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Tolga Celayer, "Almanya'daki merkezimiz bandırma'daki üretim tesisimizin kapasitesini iki katına çıkarmak için düğmeye bastı. Yatırımlarımıza başlıyoruz. 2023 yılının sonuna kadar üretim miktarını 2 katına çıkarıyoruz" diye konuştu.

Yapılacak bu yatırımlarla da hem ülke ekonomisine hem de istihdama katkı sağlanması hedefleniyor.

120'DEN FAZLA ÜLKEYE SATILIYOR

İhracatın yükselmesinde kaliteli ürün kadar, Türkiye'nin dünya pazarındaki lojistik üs olma durumu da dikkat çekiyor:

"Bizler ihracatta bu avantajı kullanarak, hem ihracat rakamlarımızı hem de ihracat noktalarımızı artırdık. Şu an itibarıyla 120 ülkenin üzerinde bandırmanın gemlik limanından ihracat yapmaktayız."

KAYNAK: NTV
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.