Fiyatları artırmak için görüşüyorlar! Yeni kriz kapıda

Artan gübre ve enerji maliyetleri ile birlikte Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle küresel gıda fiyatları artıyor. Uzmanlar ise, bu sürecin devam etmesi durumunda pirinç krizi yaşanabileceğini açıkladı.

GİRİŞ 13.06.2022 12:29 GÜNCELLEME 13.06.2022 12:44
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Son dönemde artan gübre fiyatları ve enerji maliyetleri sonrasında Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle küresel gıda fiyatları her geçen gün artıyor.

Son dönemde artan ihracat yasakları ve diğer sorunlar nedeniyle de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Fiyat Endeksi yeni bir uyarı yayımladı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Fiyat Endeksi tarafından yayımlanan Mayıs verilerine göre, uluslararası pirinç fiyatlarının art arda beşinci ay artarak 12 ayın en yüksek seviyesine çıktığı belirtildi.

CNBC’nin haberinde, buğday ve diğer tahıllardan et ve yağlara kadar birçok gıdanın fiyatlarının arttığı belirtilirken, sırada en çok artış görülebilecek ürünün pirinç olabileceği aktarıldı.

Açıklamalarda bulunan uzmanlar pirinç üretiminde herhangi bir sorun olmadığını söylerken, bununla birlikte artan buğday fiyatları ve daha yüksek çiftçilik maliyetleri, bir sonraki aşamada pirinç fiyatlarını izlemeye değer hale getireceğini vurguladı.

PİRİNÇ STOKLARINDA DÜŞÜŞ OLABİLİR

Japon bankası Nomura'nın baş ekonomisti Sonal Varma, "İleriye dönük pirinç fiyatlarını izlememiz gerekiyor, çünkü artan buğday fiyatları pirincin yerini almasına, talebin artmasına ve mevcut stokların düşmesine yol açabilir" dedi.

Varma, “Korumacı önlemler aslında çeşitli nedenlerle küresel düzeyde fiyat baskılarını kötüleştiriyor" derken, “Çiftçilikler için yem ve gübre maliyetleri artıyor ve enerji fiyatları ekim maliyetlerine ekleniyor. Bu nedenle, ülkelerden daha fazla korumacılık görme riski var" diye konuştu.

FİYATI ARTIRMAK İÇİN GÖRÜŞÜYORLAR

Sonal Varma, bununla birlikte, küresel pirinç stoklarının bol olduğunu ve Hindistan'da bu yaz hasadın iyi olması beklendiğinden, pirinç fiyatı risklerinin hala düşük olduğunu belirtti.

Reuters haber ajansı ise, Mayıs ayı sonlarında bir Taylandlı hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde, Tayland ve Vietnam, pirinç ihracatlarının fiyatını artırmaya yönelik bir anlaşma üzerinde görüşmelerde bulunduğunu belirtmişti.

İHRACAT YASAĞI GELEBİLİR

Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü kıdemli araştırma görevlisi David Laborde ise verdiği demeçte, “Hindistan'ın önümüzdeki haftalarda buğday ve şekerden sonrayı düşündükleri gibi pirinç ihracat yasağı getirmesinden çok daha fazla endişeleniyorum" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu'na göre Hindistan ve Çin, dünyanın en büyük iki pirinç üreticisi ve küresel toplamın yarısından fazlasını oluşturuyor.

Uluslararası Pirinç Araştırma Enstitüsü Güney Asya bölge temsilcisi Nafees Meah de, küresel olarak artan enerji maliyetlerinin pirinç üretim maliyetlerinin büyük bir bölümünü oluşturduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: NTV
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 85
 • Yaşar dede 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir hafta pirinç almayalım bak fiyatlar nasıl düşer, pirinç yemeyen şimdiye kadar hiç ölmedi ya.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye şimdiden önlem almalı, ihracatı yasaklamalı, şthalat yaparak gerekli stokları sağlamalı, yada fiyatta keyfiliğe dur diyecek adımları can yakıcı şekilde atmalı
  Cevapla
 • oku-yorum 1 yıl önce Şikayet Et
  sen hala anlamadınmı mesele ağaç değil. uyu uyu eeee eeee eeee ee
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Maksat gıdadan büyük bi buhran çıkarıp üçüncü dünya savaşı çıkarmak...
  Cevapla
 • pilavcı 1 yıl önce Şikayet Et
  ofiste 5 kg pirinç 57,5 idi.bugun aliyim yarin aliyim derken 70 tl olmuş
  Cevapla
 • Okuyorum 1 yıl önce Şikayet Et
  Haydin tosya ya. Ataların gadasını alıyım ne güzel demişler Tosya'ya pirince giderken evdeki bulgurdan oldu diye. Yağ bitti dediler, kapıştık stoklardaki yağı kakaladılar ne yağ bitti ne zam, şeker, un, bakliyat ne bittiiii ne yettiii. Pirinç Mahsun mahsun bakıyodu bizi adamdan sayan yok diye. Bakalım marketçi mi, stokçu mu kazanacak bu yarışı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle