Türkiye’nin en büyük maden rezervi bulunmuştu, halk heyecanla bekliyor

Elazığ'da çalışmalarını sürdüren Maden Tetkik ve Arama (MTA) tarafından yapılan inceleme ve saha çalışmalarında, cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervi bulunmuştu. Bölge halkı, sürecin tamamlanmasını bekliyor.

GİRİŞ 13.06.2022 11:32 GÜNCELLEME 13.06.2022 12:20
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve Türkiye Petrolleri tarafından Elazığ’da yapılan inceleme ve saha çalışmalarında, Maden ilçesi Sağrılı köyü Kısabekir ve Seterli mevkilerinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük maden rezervi bulundu.

Bölgede bakırın yanı sıra altın, çinko, kobalt ve birçok maden de bulunuyor. Kurtuluş Savaşı'nda Türkiye'nin mermi ihtiyacını karşılayan Maden ilçesinde bulunan yeni rezervler vatandaşları heyecanlandırmıştı. MTA tarafından Maden ilçesinde bulunan polimetal sahalarının ihalesi 21 Nisan'da yapılmıştı. Cumhuriyet tarihinin en büyük maden sahası olan ve piyasa değeri milyonlarca dolar olan rezervlerin işletilmesi ile ilgili ihaleye Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi Şirketi ile Port Madencilik Şirketi katılmıştı.

BÖLGE HALKI İHALENİN SONUÇLANMASINI BEKLİYOR

İhaleyi, 2 milyar 205 milyon lira ile Port Madencilik Şirketi kazanmıştı. Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği; ihale sahaları, ihale kararının, şartnamenin ve ilanın yürütmesinin durdurulması talebi ile ilgili dava açmıştı. Açılan davanın sonuçlanmasının ardından ihale iptal edildi. İlçe sakinleri ihalenin bir an önce sonuçlanıp çalışmaların başlamasını istiyor.

Bölgede bulunan maden rezervlerinin ilçenin kalkınması için umut verici olduğunu ifade eden kent sakinlerinden Ramazan Sekmen, "İlçemizde 2 yıldır MTA ve Türkiye Petrollerinin yaptığı çalışmalar sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük tarihi maden rezervi bulundu. Değeri 20 veya 30 milyar dolar civarında. İlçemizde daha önce Etibank faaliyet gösteriyordu, o zamanlar 5 bin işçi çalışıyordu. Maden tarihi ve güzel bir ilçeydi. Çok lüks ve sosyete, kaliteli bir ilçeydi. İnşallah bulunan bu bakır rezervinden sonra eski günlerimize döneceğimizi umut ediyorum. Bulunan bu rezerv, ilçemizde yaşayan tüm vatandaşları çok mutlu etmiştir. Çok mutlu ve heyecanlıyız bir an önce başlamasını istiyoruz. Fabrikanın ihalesi bundan kısa bir süre önce yapılmıştı ancak iptal olmuştu. İnşallah ihalesi en kısa sürede yapılır" dedi.

MADEN REZERVİ HERKESİ MUTLU EDECEK

Maden ihalesinin bir an önce yapılması gerektiğini belirten Bahattin Türkel isimli vatandaş, "İlçemizde bulunan maden rezervleri ile tarihimiz yeniden canlanma imkanı buldu. Eskiden bizim okul yollarımızda babalarımız bu fabrikaya giderdi. Büyük bir heyecan var ilçemizde. MTA ve Türkiye Petrolleri çalışmaları ile büyük bir rezerv bulundu ilçemizde. Bizleri, herkesi ve tüm işsiz kardeşlerimizi mutlu edecek, biz bunun heyecanını yaşıyoruz. Bir an önce ihalenin sonuçlanmasını istiyoruz. Büyük şirketlerin ilçemize gelerek bizi onurlandıracak" diye konuştu.

İhale hakkında konuşan vatandaşlardan Kenan Avcı, "Maden ilçesinin geçmişine baktığımızda ne kadar potansiyeli olan bir ilçe olduğu belli. Şimdi düşmüş olduğu durum içler acısı ve vahim bir şekilde. O yüzden büyük maden rezervinin bulunması sevindirici Elazığ ve Türkiye için. Bizim için ihaleyi kimin aldığı değil, rezervlerin Maden ilçesinde işlenip buradaki insanların çalışma imkanı bulması önemli. İhaleyi devlete kimin daha çok faydası olacaksa onun alması tabii ki mantıklı" şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Mehmet Üzek de, "Çok iyi bir maden rezervi burada bulundu. Bizim ilçemizde de bir fabrika kurulsa çok iyi olacaktır. Gençlerimiz işsizlikten kurtulacak. Vatandaşlarımız fabrikanın burada kurulması için çok umutlu, büyük bir bekleyiş içerisindeyiz. Fabrika kurulması halinde ilçemiz yeniden eski günlerine dönecektir" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 18
 • Tuzla 5 ay önce Şikayet Et
  Madenler ihale ile satilmasin yarici usulu isletilsin cikanin yarisi devletin yarisi sirketin devlete kalan yarida orada o madeni mamul hale getireck fabrikaya yariya ortak olmak sartiyla bedavaya verilsin boylelikle en buyuk fabrikayi kurarlar oraya yarisi devletin olur kanadada oyle yapiyorlar
  Cevapla
 • vatandiş 5 ay önce Şikayet Et
  akılarına düşürmeyin satarlar
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Bu mdenlerin işletmelerini devlet yapsın yada yüzde yüz türk şirketleri yabancı ortak bile sokulmıyacak özellikle fıransızları bir kovalayın allah rızasıiçin çimento onun tekelinde adamlar bu ülkeden kazandıkları parayla pkk diğer terörüstleri destekliyor kovun fransızları
  Cevapla
 • Cemal Serbest 5 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun.İnadına Sonuna Ölümüne REİS.
  Cevapla
 • yalancısınız 5 ay önce Şikayet Et
  bakalım yine nelere zam gelicek. sıkışınca ya gaz çıkarıyoz yada maden. Rabbim 5 yerden maaş alıpta ortamlara Allah muhammet sdiyip sabır edin diyen türk düşmanlarını kahretsin
  Cevapla
 • Rafet 5 ay önce Şikayet Et
  Yalanın batsın, elli kere açıklandı 5 yerden maaş alan yok diye. Ben devlet memuruyum bu personel kanununa göre mümkün değil. Ama en kolayı iftira atıp itlik yapmak değil mi. Bu yerin bir de altı var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle