GES'in vatandaşa ne kadar kazandıracağı belli oldu

Gelire Endeksli Senet (GES) getirileri, DHMİ ve KEGM’den bütçeye aktarılan hasılatın paylarına endekslendi. Böylece GES'in vatandaşa ne kadar kazandıracağı belli oldu.

GES'in vatandaşa ne kadar kazandıracağı belli oldu
GES'in vatandaşa ne kadar kazandıracağı belli oldu
GİRİŞ 11.06.2022 09:48 GÜNCELLEME 11.06.2022 11:20
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yatırımcıların TL cinsi varlıklara yönelimini teşvik etmek amacıyla ihraç edeceği Gelire Endeksli Senet konusunda ayrıntıları açıkladı. Türkiye genelinde 15 Haziran-22 Haziran 2022 tarihleri arasında, GES ihracına ilişkin talep toplama işlemleri gerçekleştirilecek.

Senet, yalnızca gerçek kişilere ihraç edilecek ve talep toplama işlemleri ile kupon ve anapara ödemeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilecek. Senetlerin getirileri 24 Haziran Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Senetler için asgari talep tutarı 1000 lira olacak ve 1 liranın katları şeklinde ihraç edilecek. Hazinece belirlenen dönemsel getiri oranı yüzde 5.32, yıllık bileşik ise yüzde 23.04 olacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yatırım araçlarının çeşitlendirilmesi, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yatırımcıların Türk lirası cinsi varlıklara yönelimlerini teşvik etmek amacıyla gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edileceği, bu kapsamda Türkiye genelinde 15-22 Haziran’da GES ihracına ilişkin talep toplama işlemlerinin gerçekleştirileceği belirtildi. Açıklamaya göre senet, yalnızca gerçek kişilere ihraç edilecek ve talep toplama işlemleriyle kupon ve anapara ödemeleri, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilecek. Senetler için asgari talep tutarı 1000 lira olacak ve 1 liranın katları şeklinde ihraç edilecek.

24 HAZİRAN’DA YATIRILACAK

Senetlerin getirileri, talep toplama dönemini takip eden haftada, 24 Haziran Cuma gününde, yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri içinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endeksli olacak. Senetlerin getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında, DHMİ ve KEGM tarafından bütçeye aktarılan 3 aylık hasılat payları toplamı esas alınacak. Kupon ödemeleri, Hazinece belirlenen getiri oranı, hasılat payı tutarları gerçekleşmeleri neticesinde hesaplanan endeks değeri ile yeniden değerlenmesi yöntemiyle hesaplanacak. GES’lerin kupon ödemelerinde esas alınacak beklenen hasılat payı tutarı olarak, 2022 Yılı Bütçe Kanunu’nda açıklanan 2022 yılı için toplam 874 milyon 144 bin lira (DHMİ’den sağlanan gelir tahmini 565 milyon 993 bin lira ve KEGM’den sağlanan gelir tahmini 308 milyon 151 bin lira) olan gelir tahmini tutarı baz alınacak.

Hazinece belirlenen dönemsel getiri oranı yüzde 5.32, yıllık bileşik ise yüzde 23.04 olacak. Bu kapsamda, ilgili aylar için hasılat endeksinin hesaplanmasında söz konusu projeksiyonların gelir tahmin rakamının, ilgili yıl için aylık olarak eşit dağıldığı varsayımı esas alınacak.

Senetler, mevcut vergi mevzuatına tabi olacak ve Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67. maddesi uyarınca vergilendirilecek.

STOPAJ ORANI YÜZDE SIFIR

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Kararıyla, ilgili Kanun maddesinde geçici madde eklenerek değişikliğe gidildiği belirtilen açıklamada, “22 Aralık 2021-31 Aralık 2022 tarihleri arasında iktisap edilen, DİBS’lerden elde edilen gelir ve kazançlara yüzde 0 stopaj oranı uygulanacaktır. Bu sebeple, 23 Eylül 2022 ve 23 Aralık 2022 tarihlerinde yapılacak kupon ödemelerinde stopaj oranı yüzde 0 olacaktır” denildi.

‘TL’YE ERİŞİM GENİŞLEYECEK’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Yurt dışı yerleşikler için düzenlenecek tahsisli swap enstrümanı ile yurt dışı yerleşiklerin, belirlenecek alanlarda kullanılmak üzere Türk Lirası cinsi varlıklara erişim imkânı genişletilecektir. Serbest piyasa ekonomisi ilkelerini esas alan ülkemiz, bu imkânı ile yurt dışı yatırımcılar için geçmişte olduğu gibi bugün de etkin, güvenilir ve uzun vadeli yatırım ortamı sağlamaktadır. Türkiye yabancı yatırımcılar için ilgi odağı olmaya devam edecek.”

GES’LE TASARRUFLAR YATIRIMA DÖNÜŞECEK

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedine (GES) ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “GES’in, gittikçe daha da önemli olan TL tasarrufların iyi bir getiri ile teşvik edilmesine ve yatırıma, işe dönüşmesine katkı vereceği inancındayız” açıklamasını yaptı. Avdagiç, İTO’nun haziran ayı meclis toplantısında da şöyle dedi: “Sadece devletimiz değil biz de çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için şirketlerimizde gerekli tedbiri almak mecburiyetindeyiz. Oluşan refah artışından, büyümeden toplumun tüm kesimlerinin eşit faydalanmasını sağlamak hepimizin görevi.”

KAYNAK: MİLLİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 4
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Bunla birşey olmaz
  Cevapla
 • Turancılar 5 ay önce Şikayet Et
  Ne acayip bir sistem üretiyoruz. 1- yıllık %14 banka faizi 2-yıllık %76 enflasyon 3-yıllık %14+dolar kuru hesabı 4-yıllık %23 GES getirisi 5-GES distemindeki kurumların yıllık getirisi %100 ün üzerinde. Buyrun mantıklı bir ilişki kurun, naaıl kuracaksanız
  Cevapla
 • Volkan 5 ay önce Şikayet Et
  %23 yıllık.....enflasyon ise % 80
  Cevapla
 • vatandas 5 ay önce Şikayet Et
  ne kadar kazandiracagi değil ne kadar faiz vereceginiz belli oldu yaziklar olsun hala milleti kandirmaya devam ediyorsunuz
  Cevapla