Özel şirketlerden maaşlara zam kararı: Emekli ve memur için de müjdeler açıklanabilir

Enflasyondaki artış alım gücünü etkilerken, bazı özel sektör şirketleri çalışanlarını korumak için ara zam kararı aldı. Asgari ücrete ara zam beklentisi de artarken, memur ve emekli ise enflasyon farkının üstünde bir artış talep ediyor.

GİRİŞ 11.06.2022 06:49 GÜNCELLEME 11.06.2022 09:20
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

Yüksek enflasyonla mücadele sürerken, yüzde 75'e yaklaşan enflasyonun erkilediği ücretlerde artış beklentisi arttı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz" sözünden sonra temmuz ayında maaş zammı dönemi olan memurlar, memur emeklileri ile SGK kapsamındaki bütün emekliler ilk altı ayda gerçekleşecek. Ancak memur ve emeklide enflasyonun üzerinde zam beklentisine var.

ŞİRKETLER ARA ZAMLARI YAPMAYA BAŞLADI

Bunun yanı sıra mart ayında gündeme gelen ve temmuzda asgari ücrete ara zam çalışmaları da gündemdeki sıcaklığını koruyor. Özel sektörde de ara zam çalışmaları arttı. Birçok iş yeri, yılın ilk altı ayının ortasına geldiğimiz bugünlerde çalışanlarının enflasyonla eriyen ücretlerini dengelemek için ara zam ya da refah payı adı altında çalışma yapmaya başladı. Birçok sektörde iş dünyasının yüzde 15 ile yüzde 40 arasında zam yapması bekleniyor. Bazı şirketler mayıs ayından itibaren kayıpları telafi etmek için hazırlıklarını yaptı ve haziran maaşlarını zamlı yatırdı. Temmuzda artması muhtemel olan asgari ücret, özel sektörde diğer maaşların da en az bu ücretteki artış oranı kadar yukarı taşınmasını gündeme getirecek.

VERGİ TEŞVİKİ TALEBİ

Çalışanlarının gelirini artırmak isteyen, ancak rekabetçilik sebebiyle bu konuda zorlanan şirketler ve iş dünyası temsilcileri de "Her işveren çalışanının mutlu olmasını ister. Ancak enflasyonist ortamda şirketler de zorlanıyor. Devlet, çalışanına zam yapması kaydıyla özel sektöre teşvik verebilir. Tabii bu teşvikin, amaca uygun olup olmadığını sıkı takibi şartıyla. Böyle bir adım şirketleri zam konusunda teşvik eder" görüşü dile getiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, refaha ilişkin açıklamasında bütün çalışanların durumlarının gözden geçirileceğini, sosyal yardım şemsiyesinin genişletileceğini ve hiçbir vatandaşın enflasyona ezdirilmeyeceğini ifade etmişti.

ŞİRKETLER YÜZDE 30'A VARAN ARTIŞ YAPIYOR

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) üyesi firmalardan bazıları, ortalama 7 bin lira olan maaşları yüzde 20 civarında artırmayı planlıyor. TGSD Başkanı Ramazan Kaya, kendi şirketi olan TYH Tekstil’de en az yüzde 20 ve üzerinde zam planladıklarını açıklamıştı. Hareketlilik, sektörün tamamına yayıldı. İHKİB Başkanı olan ve TİM Başkanlığına aday olan Mustafa Gültepe de sektörde yüzde 15-25 arasında ara zam yapılacağına dair çalışma olduğunu ifade etti. Birleşik Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise, "Çalışanına zam yapana bir teşvik planlaması yapılabilir. Zam yapmayan teşvikten faydalanmasın. Bu şekilde bir çalışma yapılabilir" görüşünü dile getirdi. Ayakkabı Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Sait Salıcı da sektör genelinde maaşların asgari ücretin en az yüzde 30 üzerinde olduğunu belirtirken, yüzde 20-30 zam yapmayı planladıklarını da dile getirdi. Kazım Taycı yönetimindeki TAYAŞ Gıda ise çalışanlarına bir e-posta göndererek brüt asgari ücreti 5.004 liradan 6.114 liraya çıkardıklarını bildirdi. Sosyal haklarda da aynı oranlarda düzeltmeler yapıldı. Ara zam yapan şirketler arasında Kale Grubu da yer aldı. Şirket, zammın bir bölümünü mayısta yansıttı. Kalan kısmını temmuzda ödemeyi planlıyor.

EMEKLİLER DE YÜZDE 50 BEKLİYOR

SGK ve Bağ-Kur emeklileri, geçmiş altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. Beş aylık enflasyon ise yüzde 35,6 seviyesinde. Haziran enflasyonunun yüzde 4 civarında gerçekleşmesi halinde SSK ve Bağ-Kur emeklileri en az yüzde 40 zam alacak. Cumhurbaşkanı'nın "vatandaşları enflasyona ezdirmeyeceğiz" taahhüdüne paralel olarak bu kapsamdaki emeklilerin en düşük zam beklentisi yüzde 50 civarında. Memur ve memur emeklileri de yüzde 4 zamma ilave olarak altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar fark aldığı için bu kesimin alacağı zam en az yüzde 45'i bulacak. Bunun üzerine ne kadar refah payı ekleneceği de merak konusu. Öte yandan Ocak 2022 zammı döneminde en düşük emekli maaşı 2.500 liraya çıkarılmıştı. Bu miktarda da artış bekleniyor.

ÇALIŞANLARI ENFLASYONA EZDİRMEMELİYİZ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, çalışanların enflasyona ezdirilmemesi için şirketlerde de gerekli tedbirin alınması gerektiğini söyledi. Gayrisafi katma değerden ücretlilerin aldığı payın salgının da etkisiyle yüzde 31,5'e indiğini belirten Avdagiç, "Oluşan refah artışından, büyümeden toplumun bütün kesimlerinin eşit faydalanmasını sağlamak hepimizin görevi. Sadece devletimiz değil biz de çalışanlarımızı, yani birlikte artı değer ürettiğimiz mesai arkadaşlarımızı enflasyona ezdirmemek için şirketlerimizde gerekli tedbiri almak mecburiyetindeyiz. İş dünyası olarak çalışanlarımıza karşı sorumluluklarımızı gözden geçirmeliyiz" dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / CANAN ERASLAN
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 113
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Maaşımız 2000 TL olsun ama enflasyon hiç olmasın,maaşlara da hiç zam yapılmasın
  Cevapla
 • İsci 1 yıl önce Şikayet Et
  En düşük memur maaşı 9000 asgari ücret 4250 sen kıyasla!
  Cevapla
 • İnsankaynakları 1 yıl önce Şikayet Et
  Serdarr 2 üniversite mezunu olman vasıflı oldugun sonucu çıkarmaz, hatta kariyer planlaması yapadığın anlamına gelir. Öyle olsaydı doktora yapıyor olmalıydın. Birde vasıflı olabilmen için iş tecrübende gerekiyor elbette
  Cevapla
 • Osmanlı1453 1 yıl önce Şikayet Et
  Uretim yoksa ekmekte yok. Gecis garantili Betonla bir yere kadar..
  Cevapla
 • Osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Kamuda çalışanlara yapılan zamlar,ürün fiyatlarını yükseltiyor.Kamu çalışanları devletin verdiği zamlarla kısmen korunuyor.Ancak ücretlere yapılan zamların ürün fiyatlarında hemen artışlara sebep olduğunu görüyoruz.Bu da özel sektör çalışanlarının zamlarını yeterince alamamaları ve yükselen enflasyon rakamlarının altında ezildikleri gerçeğini ortaya çıkarıyor.Hükümet kamu çalışanına zam yaparken özel sektör çalışanlarınında durumunu ele almalı.Pandemi döneminde şirketlere verilen kısa çalışma ödeneği şirketleri daha da büyütürken çalışanların sigorta primlerinin de eksik yatırıldığı ve bir hak kaybına sebebiyet verdiğini görmezden gelerek büyük bir hata yaptı.
  Cevapla
 • Erol 1 yıl önce Şikayet Et
  Memur Biz'e mesaiyi niye katiyosun arkadaşım mesai işçinin mesaiye kalmak ne kadar yoruyor insanı biliyormusun.sosyal hayatin kalmıyor sen 5te çıkarken adam 10da evde oluyor.
  Cevapla
 • Doktor 1 yıl önce Şikayet Et
  Korunduğumuz için mi özel sektöre geçiyoruz? Serdarrr elbetteki seninle aynı maaşı almayacağım
  Cevapla
 • Kamucu 1 yıl önce Şikayet Et
  Kamuda kimse korunmuyorum merak etme. Aksine daha iyi özlük hakları için kamudaki doktor yada öğretmen özel sektöre geçiyor.
  Cevapla
 • Serdarrr 1 yıl önce Şikayet Et
  Memur Biz ‘e 2 üniversiteden mezuniyetim var,memurların kanı mavimi?Bence özel Sektörle memurlar arasında ücret farkı olmamalı.Bu ne saçmalık yok vasıflı memurmuş bilmem neymiş!
  Cevapla
 • Memur-Biz 1 yıl önce Şikayet Et
  4 yıllık fakülte mezunu eşim 20 yıl özel sektörde çalıştı. 4 yıl önce sınava girdi memur oldu. Çok sevindik. Memur olduğunda maaşı vasıfsız bir işçinin aldığı mesai ücretleri hariç asgari ücretin 2.5 katıydı. Şimdi ise yine vasıfsız bir işçinin aldığı asgari ücretin 1.5 katı bile degil. Vasıfsız bir işçi asgari ücret + mesai ücreti ile birlikte 4 yıllık fakülte mezunu vasıflı bir memurdan aynı maaşı alıyor. Bu ülkede okumak, sınav kazanıp memur olmak boşaymış. Keşke özel sektörde kalsaydı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle