Çalışan ve emekli hekime yüzde 50 maaş artışı

Hekimlerin döner sermaye gelirinde yüzde 50’ye yakın artış öngören ve emekli hekimlere yapılacak ek ödemelerde de yüzde 55’e kadar artış sağlaması beklenen yasa teklifi Meclis'e sunuldu.

Çalışan ve emekli hekime yüzde 50 maaş artışı
Çalışan ve emekli hekime yüzde 50 maaş artışı
GİRİŞ 08.06.2022 09:45 GÜNCELLEME 08.06.2022 13:25
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

AK Parti, sağlık çalışanlarının özlük haklarında iyileştirme içeren 14 maddelik torba yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Hekimlerin döner sermaye gelirinde yüzde 50’ye yakın artış öngören düzenleme, emekli hekimlere yapılacak ek ödemelerde de yüzde 55’e kadar artış öngörüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Meclis Başkanlığı’na sunulan yasa teklifini dün sosyal medya hesabından duyurdu. Koca, “Sözleşmeli ve kadrolu hekimlerle sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarında önemli iyileştirmelerle sonuçlanacak ilk büyük adım atıldı” dedi.

EK ÖDEME ZAMMI

AK Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın ilk imzacı olduğu teklife göre, hekim ve diş hekimi kadrosundan emekli olanların aylıklarında ek ödeme miktarı artacak. Ek ödeme göstergesi, uzmanlıktan emekli hekim ve diş hekimleri için 17 binden 26 bine, uzman olmayanlar için 13 binden 20 bine çıkacak. Böylece emekli uzman hekimlerin 4 bin lira dolayındaki ek ödemesi 6 bin 120 liraya, uzman olmayanların ek ödemesi 3 bin liradan 4 bin 700 liraya yükselecek. Hekimlerin, en yüksek devlet memuru aylığı üzerinden yüzde 180 olan döner sermaye payı yüzde 265’e çıkacak. Bakanlığa bağlı sağlık kurumlarında görev yapan asistan dahil tüm hekimlere yapılan ödemeden, bakanlık kadrosunda olmayan üniversitelerden bakanlık adına uzmanlık eğitimi yapanlar da yararlanacak.

HEPSİNİN ÖDEMESİ BÜTÇEDEN

Hekimler ile Üniversite hastaneleri ile Adli Tıp Kurumu’ndaki tüm personelin döner sermaye ödemeleri merkezi yönetim bütçesinden karşılanacak. Böylece mahsuplaşma olmayacak ve ek ödemelerin düzenli olması sağlanacak. Eğitim aile sağlığı merkezi veya eğitim aile hekimliği birimlerindeki çalışmaları nedeniyle ek ödeme yapılan personele, asıl kurumlarında da döner sermaye payı ödenecek. Aile hekimi olarak çalışanlara uzmanlık eğitimi yapmaları amacıyla tanınan süre 1 Ocak 2020’de sona ermişti. Aile hekimlerinin bu hakkı 1 Ocak 2029’a kadar uzatılacak. Uzman hekim, hekim, diş hekimi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden atama ile değiştirmeler ve kuraya ilişkin şartlar yeni baştan düzenlenecek. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı’nca yeni bir yönetmelik hazırlanacak. Doktor öğretim üyesi ve başasistanların tıpta uzmanlık eğitim verebilmeleri için uzman oldukları alanda fiilen en az 1 yıl çalışmış olmaları şartı aranacak. Sağlık sigortasından yararlanamayan kişilerin Sağlık Bakanlığı tedavi kurumlarına 31 Aralık 2021’e kadar borçları için ödeme kolaylığı sağlanıyor. Bu borçlarda takip masrafları alacak tutarından fazlaysa borcun 5 bin lirası silinecek. Bu işlemlerle ilgili dava ve icra takipleri duracak.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 8
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Okumamışlar herhalde, uzman. Doktora hepsi 2000 tl maaş zammmı var. 12 sene üniversite okuyup 2000 tl için reklam olmak paha biçilemez
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Ozaman gidip muayene olma
  Cevapla
 • MCT 5 ay önce Şikayet Et
  bütün kamuya %50 zam isteriz o zaman bizimde hakkımız sn Cumhurbaşkanım
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 5 ay önce Şikayet Et
  Onlarında bir çoğu sabah akşam rakı masasında Türkiyeyi kurtarır iktidara söverler
  Cevapla
 • Mevlüt Bolat 5 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Öyle birşey yapılmasın benim oğlumda faydalanacak fakat fakat çok acı ki doktorlar diş hekimleri her gelen hastayı her zaman yapabildikleri kadar çook gereksiz yere tomografi emar kolonoskobiden geçiriyorlar hastalar bu ışınlara zararlı etkilere maruz kalıyor hatta rahatlıkla çoook gereksiz ameliyat diyorlar ciddi takip ve ceza getirilmeli gerekirse dönerden hiç almamalılar kötüye kullanılıyor Allah için sağlık sektöründekiler konuşsun Hastaneye dişçiye gitmeye korkuyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle