Erdoğan talimat verdi: Kamuda yeni dönem başlıyor (560 bin kişiye kadro müjdesi)

3600 ek gösterge müjdesini veren Başkan Recep Tayyip Erdoğan, bütün çalışanlarının ücretlerinin yeniden düzenlenmesi talimatını verdi. Kamudaki ücret dengesizlikleri son bulacak, 450 çeşit maaş yeniden düzenlenecek, çalışanlar arasında derece ve kademeye yaşanan dengesizlikler son bulacak.

Erdoğan talimat verdi: Kamuda yeni dönem başlıyor (560 bin kişiye kadro müjdesi)
Erdoğan talimat verdi: Kamuda yeni dönem başlıyor (560 bin kişiye kadro müjdesi)
GİRİŞ 08.06.2022 10:16 GÜNCELLEME 08.06.2022 10:16
Bu Habere 145 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Ek gösterge müjdesinin ardından mevcut çalışanların maaşlarına yönelik olarak da bir düzenleme yapılacak. Ayrıca 560 bin sözleşmeli personele de kadro hakkı öngören çalışma için düğmeye basıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ek gösterge düzenlemesinin ardından mevcut çalışanların maaşlarına yönelik de yeni bir düzenlemeye gideceklerini açıkladı.

Bakan Bilgin, "Şu müjdeyi vereyim, Cumhurbaşkanımız dün bütün kamu çalışanlarının yaptıkları işlere göre ücretlerinin yeniden düzenlenmesi çalışmasını da bize verdi. Onu da ayrıca yapacağız" dedi.

İşte 560 bin kişiyi kapsayan kadro müjdesinin detaylarıİşte 560 bin kişiyi kapsayan kadro müjdesinin detayları

SIRADA SÖZLEŞMELİDE

Bakan Bilgin, ek gösterge düzenlemesinin hemen ardından 560 bin sözleşmeli personele de kadro hakkı öngörülen çalışmayı tamamlayacaklarını söyledi.

Bilgin, "Ek göstergeden sonra ilk yapacağımız çalışma sözleşmeli personel meselesidir, üzerinde daha önce çalıştık ama detaylandıracağız. Kamu, ihtiyaç duydukça sözleşmeli personel alıyor. Fakat bu sözleşmeli personelin bazı sorunları var. İsteğe bağlı olarak onlara kadro hakları vereceğiz. Yani onunla ilgili kapsamlı bir düzenleme yapıyoruz. Sözleşmeli çalışmayan kadroluların sahip olduğu bazı haklardan onlar mahrumlar. Onları kendilerine vereceğiz" diye konuştu.

YAZILIMCI, DOKTOR DA VAR

Bakan Bilgin, kamuda sözleşmeli doktor, yazılımcı bulunduğunu anımsatarak, "Kamuda sözleşmeli personel istihdam ediliyor. Mesela bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri, doktorlar vesaire gibi onları örnek veriyorum, ama hepsinin mühendis olması gerekmiyor. Fakat bu sözleşmeli personelin bazı sorunları var. Biz isteğe bağlı olarak onlara kadro hakları vereceğiz. Yani onunla ilgili kapsamlı bir düzenleme yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

EYT DE MASADA

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik çalışmayı da gerekli mesafe alındığında kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, şu an çalışmaya ilişkin basına yansıyan bazı bilgilerin doğru olmadığını vurguladı.

TEMMUZDA SÜRPRİZ ZAM VAR

Emekli ve memurların gözü temmuz zammına çevrilirken Bakan Bilgin kapsamlı bir iyileştirme yapılacağını söyledi. Bilgin, "Hayat pahalılığının olduğu bir ortamda yaşıyoruz. Bu ortamda biz çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı koruyacak, onlara rahat nefes aldıracak düzenlemeler yapacağız" değerlendirmesini yaptı. Bakan Bilgin, ek gösterge düzenlemesinde tahsil durumuna bakılmadan 600 puanlık artışa gidildiğini belirterek, "Temmuz'da alacakları maaşları, Aralık'ta alacakları yapılacak zamlarla onların da gelirlerinde ciddi bir düzelme, emeklilerinde ciddi bir düzenleme olacak" dedi.

KAMUDA KADRO, POZİSYONLAR YENİLENECEK

Kamuda bugün itibariyle 450 çeşit maaş bulunuyor. Ücret dengesizliklerinin çözülmesi hedeflenirken, kurumlardaki kadro, pozisyonlar da yeniden tanımlanacak.

Kamu kurumlarında uzman, müfettiş gibi kariyer mesleklerinde istihdam artırılacak. Görevde yükselme, unvan değişikli klikleri yönetmeliği yenilenecek. İşgücü izleme sistemi kurulurken, yeni sektörlere uyum stratejisi hazırlanacak.

Bilgin, "Yani biz bütün sosyal meseleleri devletimizin önündeki görev alanı sayıyoruz. Çalışma hayatıyla ilgili her sosyal mesele benim görevimdir. Aman 'onu yani EYT konusunu açmayacağız, o dosya kapalı' gibi bir şeyi hiçbir zaman demedik. Şimdilik sözleşmeli dosyasını açıyoruz diyorum" değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: SABAH
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 145
 • Samet 4 ay önce Şikayet Et
  Şehir hastanelerinde binlerce gariban taşeron var hükümet ten bir nebze de olsa umut bekliyor
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Taşeron sağlık çalışanları da inşaAllah vardir? Adamlar koronada bütün alt yapıyı sırtlayan görünmeyen birimdi?? Şehir hastanelerinde
  Cevapla
 • Tarih unutmaz. 4 ay önce Şikayet Et
  Memurlar da brüt ücretin neredeyse yarısı Emekli Keseneği dışında. Aile ve çocuk yardımı dışında tüm ücretlerin Emekli Keseneğine tabi tutulması durumunda emeklilikteki maaş farkı da biraz olsun kapanmış olur.
  Cevapla
 • Araba 4 ay önce Şikayet Et
  Yardımcı hızmetler G. İ. H memurluğuna gecirilsin reis
  Cevapla
 • Hakan 5 ay önce Şikayet Et
  ilk önce 4/b süresiz sözleşmelilerin hakkı verilsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle