Çalışanlar dikkat! SGK'dan fazlasını geri alabilirsiniz

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor... Sosyal güvenlik sistemine ödenen primler, 'hizmet borçlanması, iki işte çalışılması, yaşın dolmasına karşın emeklilik için ödenen gün sayısının yetmemesi' olmak üzere üç durumunda geri alınabilir.

GİRİŞ 06.06.2022 10:23 GÜNCELLEME 06.06.2022 10:52
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Prim iadesi için işyerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekiyor. Bu yıl için prime esas kazanç tutarı 37 bin 530 lira olarak uygulanıyor. Birden fazla işverenden ücret alan SSK'lı çalışanlar için bir ayda ödenen primin bu tutarı aşan kısmının yüzde 15'i oranında prim iadesi yapılır.

Sabah'ın haberine göre, Mayısta bir işyerinden 40 bin lira, diğerinden 35 bin lira brüt ücret alan çalışanın 75 bin lira üzerinden primi yatırılıyor. Burada tavanı aşan kazanç tutarı 37 bin 470 lira olup buna karşılık gelen sigorta primi, işsizlik sigortası primi işçi payının yüzde 15'i hesaplanıyor. Bu durumda 5 bin 620 lira prim iadesi alınabilir.

SİGORTA PRİM İADESİ KONUSUNDA MERAK EDİLEN SORULARIN CEVAPLARI ŞÖYLE:

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden de prim iadesi alabilir mi?

Emekli olduktan sonra sigortalı çalışmaya devam edenler için işçi payı olarak yüzde 7.5 oranında prim kesilir. İşsizlik sigortası primi ise kesilmez. Bu nedenle, emekli çalışanların tavanı aşan kazançlarının yüzde 15'i oranında değil, yüzde 7.5'i oranında prim iadesi yapılır.

İade edilen primler için faiz uygulanır mı?

SSK, Bağ-Kur çalışanları açısından primin ait olduğu yıldan itibaren başvuru tarihine kadarki süre için güncelleme katsayısı ile hesaplama yapılır. Ancak iade edilen primler için bir faiz uygulanması söz konusu değil.

Emeklilik yaşımı doldurdum, tavanı aşan kazançlar için prim iadesini alabilir miyim?

Prim iadesi toptan ödeme, birden fazla işveren yanında yapılan çalışmalarda prime esas kazanç üst sınırının aşılması durumunda yapılıyor. Toptan ödeme; emeklilik için aranan yaş koşullarından yaş şartını sağlayıp yeterli prim ödeme gün sayısına sahip olmayan sigortalılara yapılır.

Tavanı aşan kazançlara ilişkin prim iadesi hemen yapılabilirken, toplu ödeme emeklilik yaşı doldurulduktan sonra yapılabilir. Yaşı doldurup prim ödeme gün sayısını doldurmayanlar sosyal güvenlik merkezlerine talepte bulunarak ödedikleri prim tutarını toptan alabilir.

Aynı sigorta türünde olma zorunluluğu var mı?

Sadece çalışandan kesilen, uzun vadeli sigorta kollarını (malullük, yaşlılık, ölüm) ifade eden primler iade edilir. İşveren payı, sağlık sigortası payı ve İşsizlik Sigortası Fonu için kesilen prim iade edilmez.

Birden çok işyerinde çalışıp yüksek prim ödeyenlerin fazladan ödediği primi geri alma hakkı bulunuyor. Aynı sigorta türünde olması gerekiyor. Uzun vadeli sigorta primlerinin yaşlılık aylığı bağlanamayan kısmı da iade ediliyor.

Toptan prim ödemesinde yaş şartını sağlamak zorunlu mu?

Sigorta primlerinin yaşlılık toptan ödemesi olarak geri alınabilmesi için sigortalının işten ayrılmış veya işyerini kapatmış, devretmiş olması gerekiyor. Ayrıca malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamamış prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini doldurmamış olması gerekiyor. Bunun için sosyal güvenlik merkezi, il müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunmak gerekiyor.

Vefat eden sigortalının yakınları prim iadesi alabilir mi?

Ölen hak sahibinin yakınlarına ölüm aylığı bağlanamaması durumunda talep halinde eş, çocuk, ana, babaya hisseleri oranında ödeme yapılabilir. Vefat eden Bağ-Kur'lu bir kişinin 1780 prim günü bulunuyorsa bu kişinin hak sahibi ölüm aylığı alamıyor ancak ödenen primleri topluca alabiliyor.

Gerekenden fazla prim gün sayısına ait primler de geri alınabilir mi?

İŞ Kanununda emeklilik için gerekli görülen, doldurulması gereken prim gün sayısı asgari prim gün sayısı yani alt sınırdır. Emeklilikte fazla prim gün sayısından bahsetmek mümkün değildir. Asgari prim gün sayısının üzerinde olan prim gün sayısına ait primlerin geri alınması söz konusu değildir.

Hizmet borçlanmasında prim iadesi alınabilir mi?

Hizmet borçlanması için ödenen sigorta primleri, SGK tarafından borçlanılan süre dikkate alınarak emekli, dul, yetim aylığı bağlanması gibi herhangi bir işlem yapılmadıysa geri alınabilir. Hizmet borçlanmasını iptal etmeden bir kısmı işverenden talep edilerek vergi matrahından düşülmesi yoluyla geri alınabilir.

 

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 9
 • Hakikî türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis işçi emeklilerine müjde bekliyor çoğu perişan halde
  Cevapla
 • zonguldaklı 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyt için farklı sartlar kosulmamalı
  Cevapla
 • Eyt sorunu 1 yıl önce Şikayet Et
  Memur ve memur emeklisini iilgilendiren 3600 ek gostergede onceleri 4 grruba verilmesi dusunulen 3600 ek gosterge birakin 4 grubu Hukumetimiz Cumhurbaskanimiz kendi insitatifiyle butun memur ve memur emeklisini kapsayacak sekilde genisletildi...
  Cevapla
 • ...Eyt sorunu 1 yıl önce Şikayet Et
  ...1999 yilinda merhum bulent ecevit anasol hukumetleri doneminde kanuna aykiri geri isletilerek ortaya cikan EYT sorunu bir ulusal haber tv kanalinda takip ettigimde EYT nin baskani oldugunu soyleyen bayan konusmalarina bakildiginda sanki EYT kanunu cikmasin diye isi bayira suruyormus imaji veriyor programda sunuda isteriz bunuda isteriz diyir orogrsma katilan kardesim bastan 1999 dan gelen maduriyeti bitirelim sonra digerleri olur diyor o hala bunuda isteriz sunuda isteriz hem EYT li hemde staj maduru olarak once 1999 maduriyetimiz bitsin bekliyoruz
  Cevapla
 • Allahın Kulu 1 yıl önce Şikayet Et
  O programı ben de izledim. Hem EYT hem de Emekli maaşında geri kaldığımız için o hakları da istiyor kadın. Yani EYT'yi tamamen ilgilendiren konular bunlar.
  Cevapla
 • Eyt sorunu 1 yıl önce Şikayet Et
  Memur ve memur emeklisini iilgilendiren 3600 ek gostergede onceleri 4 grruba verilmesi dusunulen 3600 ek gosterge birakin 4 grubu Hukumetimiz Cumhurbaskanimiz kendi insitatifiyle butun memur ve memur emeklisini kapsayacak sekilde genisletildi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle