Fındık ihracatı 9 ayda 1,7 milyar dolara ulaştı

Türkiye, 9 ayda 123 ülkeye 287 bin 934 ton fındık ihraç etti, 1 milyar 700 milyon 495 bin 560 dolar gelir elde etti. En fazla ihracat Almanya ve İtalya'ya gerçekleştirirken, toplam ihracatın yüzde 32'si Trabzon'dan yapıldı.

Fındık ihracatı 9 ayda 1,7 milyar dolara ulaştı
Fındık ihracatı 9 ayda 1,7 milyar dolara ulaştı
GİRİŞ 04.06.2022 13:05 GÜNCELLEME 04.06.2022 13:16

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Fındık ve Fındık Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, 2021-2022 fındık ihraç sezonunun 1 Eylül 2021-31 Mayıs 2022 tarihleri arasındaki 9 aylık döneminde 123 ülkeye fındık ihraç ettiğini aktardı.

Cirav, 287 bin 934 ton olarak gerçekleşen ihracattan, 1 milyar 700 milyon 495 bin 560 dolar gelir sağlandığını vurgulayarak, bir önceki sezona göre miktarda yüzde 25, değerde ise yüzde 6 artış olduğunu aktardı.

EN FAZLA İHRACAT ALMANYA VE İTALYA'YA YAPILDI

Fındık ihracatının yüzde 50'ye yakınının Almanya ve İtalya'ya yapıldığına işaret eden Cirav, her dönem olduğu gibi Avrupa'nın fındık ihracatında en büyük alıcı olduğunu ifade etti.

Cirav, küresel ekonomide yaşanan yüksek oranlı enflasyonun her ülke için sorun oluşturduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Halkın gelir düzeyinde oluşan kayıpların üretim süreçlerinde duraksamalara yol açması, doğal olarak tüm hammadde ürünlerinde kısa süreli de olsa kısmi talep daralması oluşturdu. Bu durum da her üründe olduğu gibi, fındık ihracatımıza kısmi olarak yansıdı. Kısa süreli şok baskıları oluşturan bu durumun düzelmesi ile piyasaların rahatlayacağını ve buna bağlı olarak da fındık talebinin artacağını umuyoruz."

TOPLAM FINDIK İHRACATININ YÜZDE 32'Sİ TRABZON'DAN YAPILDI

Sezonun aynı döneminde, fındık ihracatının merkezi olan Trabzon'dan 61 ülkeye 97 bin 773 ton karşılığı 536 milyon 947 bin 539 dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirildiğinin altını çizen Cirav, böylece toplam fındık ihracatının yüzde 32'lik kısmının Trabzon'dan yapıldığını söyledi.

Cirav, Türkiye'ye net döviz girdisi getiren ve geleneksel ihraç ürünü olan fındığın sürdürülebilir üretim ve ihracat artışının sağlanmasının önemini vurgulayarak, fındık tarımındaki tüm paydaşların, bu ürünün tarım ve ticaretinden maksimum faydayı sağlamalarının en öncelikli beklentileri olduğu açıklamasını yaptı.

"ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEYECEK FİYAT POLİTİKASI AÇIKLANACAĞINI ÜMİT EDİYORUZ"

Yeni sezon fındık hasadının başlamasına 3 ay kaldığını anımsatan Cirav, "Hasat öncesinde hükümetimizin, mevcut ekonomik durum içinde yaşanan maliyet artışları ve enflasyon durumunu dikkate alarak, üreticiyi mağdur etmeyecek bir fiyat politikası açıklayacağı ümidini taşıyoruz" ifadesini kullandı.

 

Cirav, tarımda söz sahibi olan tüm ülkelerin tarımın stratejik bir sektör olması gerçeğini görerek, politikalarını buna göre oluşturmaya ve tarımı daha da öncelikli hala getirmeye başladıklarını vurgulayarak, Türkiye'de de hem üretim hem ticaret aşamalarında tarım sektörüne daha kapsayıcı ve kollayıcı, üretim artışını sağlayacak politikalara önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner