Emekliler için müjde hazırlığı! Enflasyona ezdirilmeyecek

Emekliler başta olmak üzere dar gelirlilerin enflasyon ve hayat pahalılığı kaynaklı sıkıntılarının çözümü için atılacak adımların hazırlıkları başladı.

GİRİŞ 04.06.2022 06:52 GÜNCELLEME 04.06.2022 09:02
Bu Habere 112 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşın refah seviyesinin yükseltilmesine yönelik yeni adımların atılacağını açıklamasından sonra tüm gözler ekonomi yönetimine çevrilmiş durumda.

Edinilen bilgilere göre, ekonomi yönetimi tüm şartların zorlanarak, başta emekliler olmak üzere dar gelirlilere yönelik atılacak adımlar için hazırlıklara başladı. AK Partili milletvekilleri de ilgili bakanlarla bir araya gelerek, sahada en çok ‘Emekliler ve asgari ücretlilerle’ ilgili taleplerin dile getirildiğini, bu konuda hükûmetin mutlaka bir adım atması gerektiğini iletti. Milletvekillerine bu yönde bazı hazırlıklar olduğu ve temmuz ayında ‘Emeklilere çok memnun olacakları’ bir artış yapılacağı bilgisi verildi. Asgari ücrete ‘enflasyon farkı’ oranında bir ara zam yapılmasının da masada olduğu belirtildi.

EYT İÇİN HAZIRLIK YAPILACAK

Öte yandan; milletvekilleri emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili gelen talepleri de ilgili bakanların gündemine taşıdı. Ekonomi yönetimi, milletvekillerine, EYT’liler için ‘bütçeye maliyeti ve sosyal faydası’ üzerine bir hazırlığın yapılacağı bilgisini verdi. İlgili bakanlar tarafından AK Parti milletvekillerine “Bu konuda çok dikkatli bir çalışma yürütmek zorundayız. Ekonomiye bir yük getirmeyecekse, sosyal faydası olacaksa bunu yaparız. Getirisini götürüsünü çalışacağız” denildiği öğrenildi.

3600’DE KAPSAM GENİŞLİYOR

Bu arada, çalışmalarda sona gelinen 3600 ek gösterge ile ilgili olarak da; 2 yıllık ön lisans mezunu öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini memnun edecek bir adım atılıyor. Taslağın hazırlıkları sırasında 3600 ek göstergenin sadece 4 yıllık üniversite mezunlarına verilmesi gündeme gelmişti. Ancak yapılan değerlendirmelerden sonra, üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olan öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin de bu imkândan yararlanması kararına varıldı.

ZAM ŞAMPİYONU PAKET TURLAR

Mayısta en fazla fiyat artışı yüzde 71,04 ile paket turlarda yaşandı. Paket turlardaki fiyat artışını yüzde 14,98 ile hava yolu ile yolcu taşımacılığı, yüzde 14,16 ile tereyağı, yüzde 13,91 ile çocuk giyim ücreti, yüzde 12,52 ile taze meyveler izledi. En fazla fiyat düşüşü ise yüzde 23,78 ile sebzede oldu. Bunu yüzde 13,13 ile yumurta, yüzde 3,15 ile elektrikli küçük ev aletleri, yüzde 1,91 ile likid hidrokarbonlar, yüzde 1,9 ile diğer büyük ev aletleri ürünleri takip etti.

KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 39,33

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla haziran ayı kira artış oranı da belli oldu. Kira fiyatlarındaki artışta 12 aylık ortalama TÜFE belirleyici oluyor. Buna göre haziran ayında yeni kira sözleşmesi yapacak vatandaşlar için zam oranı yüzde 39,33 oldu. Böylece yurttaşın 1.000 lira olan kirası eğer zam dönemiyse 1.393,3 liraya yükselecek.

MAAŞA 'EŞEL MOBİL' ZAM ÖNERİSİ

Beş aylık enflasyon yüzde 35,6 olurken, önümüzdeki ay enflasyon ‘sıfır’ olsa bile SSK ve Bağ-Kur’a bağlı emekliler yüzde 35,6 zam alacak. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 35,6 enflasyon farkına hak kazanacak. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon çıktığı anda direkt memura o ay maaşta yansıyacak şekilde eşel mobil sisteminin devreye alınması gerektiğini söyledi.

ENFLASYON VAR, STAGFLASYON YOK

Türkiye, yüzde 73,50 enflasyonla G-20'nin zirvesinde yer aldı. Bütün dünyanın problemi olan enflasyon, Türkiye'de TL'nin değer kaybedip döviz kurlarının hızlı artışıyla daha büyük artış yaşadı. Dolar kuru yüzde 130'a varan oranda artınca yüzde 70'i aşan enflasyonla 24 yıl sonra yeniden karşılaştık. Uzmanlar ise yüksek enflasyona rağmen 'stagflasyon' görülmediğini vurguluyor. Bunda ekonominin dinamiklerinin gücünün yanı sıra, enflasyonun daha da yükseleceğine dair beklentinin artmasıyla hızlanan alışveriş eğilimi de etkili oldu. Stagflasyon ‘enflasyon içinde durgunluk' anlamı taşıyor. Stagflasyonda düşük gelir, alım gücünü en aza indiriyor, ekonomi hızla küçülürken, iş yerleri de faaliyetini da-raltıp işçi çıkarıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 112
 • Serter 1 yıl önce Şikayet Et
  Verin coşkuyu hiç birşey yapmayacaklar enflasyon oranında zam yapılacak sonrada enflasyona ezdirmedik diyecekler bizde bunu yiyeceğiz sizde coşkuyu vereceksiniz herşey halloldu bitti geçmiş olsun
  Cevapla
 • Adsız 1 yıl önce Şikayet Et
  Günü geleni vegünü geçeni hemen emekli edilmeli bu kadarr işsiz gençler atanamıyor daha ne bekleniyor birde resmi kurumlara ihtiyaç kafar insan alınmalı her gelen parti dolduruyor kendi adamını ondan sonra halka para diye zam zam zam
  Cevapla
 • Kartal 1 yıl önce Şikayet Et
  Kamuda aynı işi yapan işçi ve memur arasında sosyal haklar ,nöbet parası,gece farkı vesaire ücret farkı işçi lehine artmıştır ,Emekliliktede işçi memurdan %40-50 fazla almaktadır .Aynı işi yapan memur ve işçi arasında emeklilikte tazminat ve maaşta uçurum vardır. Niçin memurla aynı işi yapan işçi arasında ücret farkı vardır.Niçin hep işçi memurdan fazla almaktadır .Memur sendika başkanı neden bu konuyu masaya koymuyorsun, 25 yıllık memurum maaşta,Emekli maaşında, tazminatta ,nöbet parasında,gece farkında,kamu işçisi memurun çok üzerinde ve siz sendikacılar bunu biliyorsunuz. MEMURSEN BAŞINDAKİ YÖNETİCİ O MAKAMI HAK ETMİYORSUN
  Cevapla
 • Engin Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir EYT'dir gidiyor. Allah'ın Selamı; 35/40 yaşlarında emekli olup bu fakir milletin bütçesinden emekli maaşı almayı insanların aklına sokanların üstüne olsun.
  Cevapla
 • Engin Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkesinin çıkarlarını patates soğan muhabbetine satmayan ve kalbi daima Türkiye için atan SSK emeklilerinin mutfaklarında da yangın olduğunu gören yok mu? Bu durumda olanlar için öncelikli bir tedbir alınacak mı? Bir açıklama yapmak için ne bekleniyor?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle