Beş günden fazla hastalananlar İŞKUR programından çıkartılacak

İŞKUR'un toplum yararına programlarına (TYP) katılanlar, 9 aylık sürede 5 güne kadar ücretsiz izin kullanabilecekler. Beş günlük sürenin aşılması halinde toplum yararına programdan çıkartılacaklar.

Beş günden fazla hastalananlar İŞKUR programından çıkartılacak
Beş günden fazla hastalananlar İŞKUR programından çıkartılacak
GİRİŞ 30.05.2022 15:47 GÜNCELLEME 30.05.2022 15:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Uzun süredir işsiz olan ve istihdamında zorluk çekilen kişilerin çalışma alışkanlığı ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek için geçici işlerde çalıştırılmalarını amaçlayan, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hazırlanan Toplum Yararına Programların Yürütülmesine İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

14 GÜNDEN 5 GÜNE İNDİRİLDİ

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, programda ücretsiz izin süresi daha önce 14 gün iken, yeni yönetmelik ile 5 güne indirildi. Sağlık sorunları, evlenme, doğum ve birinci derece hısımlarının vefatı ve benzeri durumlar da 5 günlük ücretsiz izin kapsamında değerlendirilecek. 5510 Sayılı Kanuna göre iş kazası ve meslek hastalığı kapsamına giren sağlık sorunları hariç, herhangi bir nedenle 5 günlük izin süresinin aşılması halinde ilişikleri kesilerek programdan çıkartılacaklar. Bu durumda, hastalanmaları halinde en geç 5 gün içinde iyileşemezlerse geçici de olsa para kazanabildikleri işlerini kaybedecekler.

PROGRAMLA 2021'DE 72 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ

İlk defa 2008 krizinden sonra uygulanmaya başlayan toplum yararına program (TYP) kapsamında, İŞKUR, söz konusu kişileri çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemesi, erozyonu önleme çalışmaları gibi işlerde istihdam edilmelerini sağlıyor. Bu şekilde istihdam edilen işçi sayısı bazı yıllarda 500 bine ulaştı, 2021 yılında ise 72 bin kişi istihdam edildi.

KAYNAK: HABERTÜRK/AHMET KIVANÇ
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 1
  • Haber7 okuru. 5 ay önce Şikayet Et
    Hastalanmak yasak kardeşim. Hastalanacaksın madem niye toplum yararına işe giriyorsun. Bari hastalanmayacak olanın hakkını yeme. Hastalanırsan da kime ne? Ne günlere kaldık. Yâr Rabbim.
    Cevapla