Ev sahibi ve kiracılar arasındaki kira sorununa yeni çözüm

Son dönemde ev sahiplerinin kiralara fahiş zam bindirmesinin ardından zor duruma düşen kiracılar, soluğu mahkemelerde almaya başladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira uyuşmazlıklarında ara buluculuğun zorunlu hâle getirileceğini söyledi.

GİRİŞ 30.05.2022 06:27 GÜNCELLEME 30.05.2022 09:43
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Kirada fahiş fiyat artışlarını önlemek için çalışmalar yapılırken, bir yandan da kira sözleşmeleriyle ilgili önemli bir adım atılıyor.

Edinilen bilgilere göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, alternatif uyuşmazlık yöntemlerinin artırılarak, kira uyuşmazlıklarında ara buluculuğun zorunlu hâle getirileceğini söyledi. AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen programda soruları cevaplayan Bakan Bozdağ’ın “Böylece iş, ticaret ve tüketici uyuşmazlıklarında zorunlu hâle getirilen ara buluculuk, kira uyuşmazlıklarında uygulanacak. Yani kiraların ödenmemesi durumunda veya tespitiyle ilgili uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce taraflar ara bulucuya başvurmaları gerekecek” dediği ifade edildi.

Kiracı Şikayet Hattı ne zaman açılacak! Ev Sahipleri Devletin Kara Listesine Alınacak!Kiracı Şikayet Hattı ne zaman açılacak! Ev Sahipleri Devletin Kara Listesine Alınacak!

ARA BULUCULUKTA BAŞARI ORANI YÜZDE 99’A ULAŞTI

Bakan Bozdağ’ın özetle şunları söylediği öğrenildi: Ara buluculuk iş, ticaret hukuku ve tüketici hukukunda zorunlu hale getirildi. Bugüne kadar 934 bin 780 dosya ihtiyari ara buluculuk sistemine dâhil oldu. Görüşmeleri tamamlanan 844 bin 667 dosyadan 833 bin 667’si anlaşma ile sonuçlandı. İhtiyari ara buluculuk uygulamasında başarı oranı yüzde 99'e ulaştı. İş uyuşmazlıklarında da 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanan zorunlu ara buluculukta 1 milyon 390 bin 291 dosyadan 809 bin 661’i anlaşma ile sonuçlandı.

2 MİLYONA YAKIN DOSYADA TARAFLAR ANLAŞMAYA VARDI

Ticari uyuşmazlıklarda 1 Ocak 2019’dan bu yana 422 bin 645 uyuşmazlığın 222 bin 66’sı anlaşma ile sonuçlandı. 28 Temmuz 2020’den bu yana kullanılan tüketici uyuşmazlıklarda da 124 bin 255 dosyanın 65 bin 275’inde taraflar el sıkıştı. Uygulamaların başladığı günden bu yana sisteme dâhil olan 3 milyon 8 bin 179 dosyadan 2 milyon 781 bin 858 dosyanın müzakeresi tamamlandı. Çözüme kavuşturulan 1 milyon 930 bin 328 dosyada taraflar el sıkışarak anlaştı. Böylece uygulamada toplam başarı olarak yüzde 69 oldu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 17
 • Mehmet Kandemir 6 ay önce Şikayet Et
  Ev sahiplerinin hiç biri arabulucuğu kabul etmeyecek... Sonuç Anayasaya Mülkiyet hakkına takılıp kiracının tahliyesi ile sonuçlanacak...
  Cevapla
 • Elinsaf 6 ay önce Şikayet Et
  Ev sahibi ve kiracılar arasındaki kira sorununun tek çözümü. Ev sahiplerinin vicdana, ve insafa gelmesidir. Başka yolu yok! Devletin verdiği cezayıda öderler yine de yüksek bedel almaktan vazgeçmezler. Hatta eğer gerçekten verilecekse bu cezaları da kiraya eklerler.
  Cevapla
 • ADEMOGLU 6 ay önce Şikayet Et
  Kira geliri elde edenlerden alinan vergi,kiracilara kira yardimi olarak verilecek bir duzenleme yapilirsa bence cok guzel olur.Kira arttikca vergi artar.Kiracilara verilen yardimda artar
  Cevapla
 • kiracı 6 ay önce Şikayet Et
  ev sahibini durdurmaz. istediğini yine yapar. evi ister tut ister tutma...
  Cevapla
 • Salih 6 ay önce Şikayet Et
  Bırak bu ayakları hiç bitşey bilmiyorsan altına dolara endeksle gitsin.hiç kimsenin itirazı olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle