Mersin'de salep ekimi başarılı oldu: 4 ton rekolte bekleniyor

Mersin'in Erdemli ilçesinde geçen yıl deneme amaçlı ekilen salepte başarı yakalanınca, bu yıl 28 üretici tarafından salep ekildi. Hem gıda hem de ilaç endüstrisinde kullanılan salepte, 4 ton rekolte bekleniyor.

Mersin'de salep ekimi başarılı oldu: 4 ton rekolte bekleniyor
Mersin'de salep ekimi başarılı oldu: 4 ton rekolte bekleniyor
GİRİŞ 29.05.2022 12:08 GÜNCELLEME 29.05.2022 15:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Mor çiçeği ve narin yapısıyla kendine hayran bırakan bir orkide türü olan salep, görüntüsüyle göze hitap ederken toprak altında oluşturduğu yumrularıyla da Türk mutfağının vazgeçilmez baharatı.

Doğada yabani olarak yetişen salep bitkisinin yaygınlaşması için Mersin'in Erdemli ilçesinde yetiştirme çalışmaları yürütülüyor.

Geçen yıl ki denemelerde başarı yakalanınca bu yıl 28 üretici salep ekti. Hasat üreticinin yüzünü güldürdü.

Kilosu 300 liradan satılıyor

Taze salebin kilosu 300, kuru toz hali ise bin 800 liradan alıcı buluyor.

Salepin dondurma üretimi için önemini vurgulayan Erdemli Tıbbı ve Aromatik Bitki Üreticileri Derneği Başkanı Adem Arslan, "Türkiye'nin hatta dünyanın salep bitkisinden elde edilen salep tozuna çok büyük ihtiyacı var. Özellikle de salep olmazsa dondurma olmaz. Her zaman büyük bir talep var. Bu talep de karşılanamadığı için fiyat politikası devamlı yukarıya doğru giden bir ürün" dedi.

Salep üretiminde bu sezon 4 ton rekolte bekleniyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Onbaşı 1 yıl önce Şikayet Et
    Salep şu istermi
    Cevapla