SGK’dan özel hastaneler için yeni karar! Tüm branşlarda eşit şekilde hizmet!

SGK, bazı özel hastanelerin kurumla sadece belli branşlarda yaptığı anlaşmaların kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyle tüm vatandaşların tüm sözleşmeli hastanelerden tüm branşlarda eşit bir şekilde hizmet almasının sağlandığını bildirdi.

SGK’dan özel hastaneler için yeni karar! Tüm branşlarda eşit şekilde hizmet!
SGK’dan özel hastaneler için yeni karar! Tüm branşlarda eşit şekilde hizmet!
GİRİŞ 28.05.2022 23:31 GÜNCELLEME 28.05.2022 23:31
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

SGK'den yapılan açıklamada, Kurumun halihazırda 875'i kamu, 135'i üniversite ve 1419'u özel olmak üzere toplam 2 bin 429 sağlık hizmeti sunucusuyla yaptığı sözleşmelerle ülke çapında vatandaşların sağlık hizmetlerine kesintisiz bir şekilde erişiminin sağlandığı belirtildi.

Söz konusu 1419 özel sağlık hizmeti sunucusundan sadece 24'ünün kısmi branş/sağlık hizmeti sözleşmesi olduğuna işaret edilen açıklamada, bu sağlık kuruluşlarına başvuru oranının ise özel sağlık hizmeti sunucularına yapılan başvuruların yalnızca yüzde 1'ine tekabül ettiği bildirildi.

Kısmi branş anlaşması bulunan hastanelerde sadece kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, doku organ nakli, acil ve hiperbarik oksijen tedavisi branşlarında sunulan tedavilerin SGK tarafından karşılandığı belirtilen açıklamada, bu hastanelerle diğer branşlarda anlaşma olmadığı için vatandaşlarda mağduriyet yarattığı kaydedildi.

VATANDAŞLARIN TÜM BRANŞLARDA TETKİK TAHLİL VE TEDAVİ ALMALARI SAĞLANDI

Konuyla ilgili bir düzenleme yapıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapılan düzenlemeyle vatandaşlarımızın başvurduğu sağlık hizmeti sunucusunda ihtiyacı olan tüm branşlarda tetkik, tahlil ve tedavilerini almaları sağlanmış olup sağlık hizmetlerine erişiminde yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Kısmi branş anlaşmalarının kaldırılmasıyla özellikle kemoterapi hastalarının mağdur olacağı şeklinde basında çıkan haberler gerçeği yansıtmamakta olup mevcut SGK sözleşmeleri gereğince, bahse konu hastanelerin sözleşmelerini devam ettirmek istememesi durumda dahi yatarak tedavileri devam eden hastalar ile belirli bir program dahilinde devam eden fizik tedavi, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz gibi sağlık hizmetleri SGK tarafından karşılanmaya devam edecektir. Kısmi branş anlaşmalarının kaldırılmasında hedef, bu hastanelerle olan sözleşmelerin feshi değil tüm vatandaşlarımızın tüm sözleşmeli hastanelerden tüm branşlarda eşit bir şekilde hizmet almasını sağlamaktır."

Sözleşmeleri devam eden sağlık hizmeti sunucularının 7 Haziran 2022'ye kadar başvuru yapması halinde sözleşmelerinin 1 Haziran 2022'den itibaren geçerli sayılacağı belirtilen açıklamada, "Bahse konu süre, sözleşmenin kesintisiz devam etmesi konusunda önceki yıllarda da uygulanan rutin bir uygulama olup SGK ile anlaşma yapmak isteyen tüm hastaneler, süre sınırlaması olmaksızın SGK ile sözleşme yapabilmektedir. Dolayısıyla 7 Haziran 2022'den sonra müracaat eden sağlık hizmeti sunucularının da sözleşmeleri, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren geçerli sayılacaktır." ifadesi kullanıldı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Gece sorumlusu' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 68
 • son ihtiyar 1 yıl önce Şikayet Et
  Hastaneleri özelleştirir iseniz,bu defa da oligark sermaye çöreklenir.Aralarında anlaşıp muayene ücretini yükseltir,çok bilmişler!...o zaman ne olacak.
  Cevapla
 • Eryiģit 1 yıl önce Şikayet Et
  Özel hastaneler katkı paylarını kaldırsınlar bakın ozaman nasıl işler yürüyor bir muayene ücreti ve tahlil parası yüzlerce lira alıyor bunun önüne geçin hangi hastane yapıyorsa yapsın yapmıyorsa kapatsın yapanlar çok var
  Cevapla
 • Kocaeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Saglik neden paralı oldu.hastaneye sonra eczaneye git eller cebe.neden nedenn..
  Cevapla
 • Bahadır 1 yıl önce Şikayet Et
  Özel hastaneler devleti soyuyor resmen... Dr lara gelen hastalara mutlaka mr, ultrason. Alakası olmayan rontgenler çekilmesi için Dr ile anlaşmalı olarak çalışıyorlar. Bunları yapmayan Dr a. iş vermiyorlar...
  Cevapla
 • İklimdeğişikliği 1 yıl önce Şikayet Et
  Özel hastaneler kartelleştikce daha çok sömürürler devleti ve vatandaşı !!! Maliye bakanımız özel hastanelerin cirolarını lütfen incelemeye almasını talep ediyoruz vergisini gerçek kazancına göre ödüyormu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle