Fındığı 'don' vurdu! Yüzde 40 kayıp bekleniyor

Küresel ısınmasının etkisiyle ani hava değişimlerinin yaşandığı Doğu Karadeniz'de fındık üretimi, olumuz etkileniyor. Dondan etkilenen fındıktaki zarar ve rekolte kaybının tespitine yönelik çalışma başlatıldı.

Fındığı 'don' vurdu! Yüzde 40 kayıp bekleniyor
Fındığı 'don' vurdu! Yüzde 40 kayıp bekleniyor
GİRİŞ 28.05.2022 10:00 GÜNCELLEME 28.05.2022 10:02
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Dünya fındık üretim ve pazarının merkezi, 'Türkiye'nin fındık ambarı' Doğu Karadeniz'de ağaçlar, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi ve küresel ısınmanın etkisiyle yeşerip döllenemedi. İklim değişikliğinin olumsuz etkilediği bölgede bahar aylarında bile hava sıcaklarının eksili derecelere düşmesiyle oluşan dondan etkilen fındıkta rekolte kaybı yaşandı. Bölge illerindeki zarar ve rekolte kaybının tespitine yönelik çalışma başlatıldı. Rekolte kaybı, ağustos ayında hasada başlayacak üreticiyi endişelendirdi.

'YÜZDE 40 REKOLTE KAYBI BEKLİYORUZ' 

Samsun Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, küresel ısınmanın mevsimlerin dengesini değiştirdiğini söyleyerek "Trabzon, Giresun, Ordu ve Adapazarı gibi önemli fındık üretim kentlerinin oda başkanlarıyla irtibat halindeyiz. Aynı sıkıntı oralarda da var. Mevsimlerin dengesi değişti; gece havalar hala soğuk. Bu sene fındıkta yüzde 40 oranında bir rekolte kaybı bekliyoruz" dedi.

'ENTEGRE TESİSLERİ KURULMALI' 

Fındıkta çok daha fazla katma değer sağlanabileceğini kaydeden Aydemir, "Devletimiz tarıma olan desteğini sürdürüyor. Yüzde 50 ve 70'i kapsayan hibeler devam ediyor ama buradan ihracatçı ve sanayicilere sesleniyorum. Yabancı dev firmalar 2 milyar dolara aldığı fındıktan 12 milyar dolar ciro elde edebiliyor. Ülkemizde 4 tane büyük entegre tesisleri olsa ve her biri 70-80 bin ton fındık kapasitesine sahip olsa.

300 bin tona yakın kısmını mamule çevirebiliriz. Bu sayede fındığın kilosu 40 lira değil 80 lira eder. Bu anlamda eksik kalıyoruz" diye konuştu.

Fındık üretimi yapan Ömer Ordulu ise "Bu sene kış mevsiminin uzun sürerek bahar mevsimine de sarkması sebebiyle özellikle gece saatlerinde soğuk oluyor. Normalde bu aylarda halk arasındaki tabiriyle fındığın doğum yapma dönemiydi fakat havalardan dolayı doğum yapamadı. O nedenle fındık üretiminde yüzde 30-40 oranında bir rekolte kaybı bekliyoruz" dedi.

Üretici Osman Ordulu ise "Özellikle geceleri havalar 10-15 derece daha soğuk oluyor. Bu Allah'tan gelen bir şey, yapacak bir şey yok ama rekoltede ciddi düşüş görünüyor" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 9
 • AliT 6 ay önce Şikayet Et
  Yarın öbürünüz çıkar fındık fiyatını düşürmek için rekolte fazlası var der boş konuşmayın da fazla istemiyoruz fındık fiyatı böyle kalsın
  Cevapla
 • @rom@ 6 ay önce Şikayet Et
  zam yapılacak yaa bahane lazım. isterseniz yüzde 1000 yapın.... fındık yemesem ölmem heralde
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 6 ay önce Şikayet Et
  Vallahi yıllardır fındık yiyemiyoruz zaten. Yemezsek de ölmeyiz. Üreticiden fazla kazanan aracılar düşünsün.
  Cevapla
 • Hakan61 6 ay önce Şikayet Et
  Sen malini fahiş fiyata satmanin planlarini yaparken plan yapanlarin en büyüğü Cenab-ı Allahı hesaba katmazsan fındığında donar beyninde donar
  Cevapla
 • trimusu10 6 ay önce Şikayet Et
  Her yıl aynı şey, zam yapmak için daha yeni fikirler bekliyoruz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle