Bakan Kurum'dan milyonları ilgilendiren kira açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kira fiyatlarıyla ilgili "Yapılacak düzenleme ile ev sahibi vatandaşlarımızı rahatsız etmeyecek, kiracıları mutlu edecek düzenlemeyi yapacağız." dedi.

GİRİŞ 26.05.2022 10:42 GÜNCELLEME 26.05.2022 10:46
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kira fiyatlarındaki fahiş artışa yönelik canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum fahiş kira artışlarına yönelik olarak çalışmalar yapıldığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 gün içinde açıklayacağını söyledi. 

ATATÜRK HAVALİMANI PİSTLERİ NE OLACAK?

İnsanların fikirleri olacak. Önerileri olacak biz bunların hepsine açık olmak zorundayız. Emin olun herkesin görüşlerini önemsiyoruz. Bu çerçevede yapılması gerekenleri projelerde dikkate alınması gerekenleri vatandaşın problemi neyse onları en yüksek sesle dinliyoruz. Yapılması gerekenleri yapıyoruz, ancak görüyoruz ki bugün İstanbul’un göbeğinde biz diyoruz ki ağaçların içinde, parkların içinde, kültür merkezlerinin içinde, sanatçılarımız olacak, kadınlarımız olacak. Milyonlarca vatandaşımız uçak kirliliğinden uzaklaştığı bir alanda milyonlarca İstanbullunun burada buluşma haline gelecek bir Millet Bahçesi yapacağız diyoruz. 145 bin 300 ağaç dikeceğiz diyoruz. Kültür alanlarını, ihya edeceğiz. Havalimanı yapılarını, ne kadar yapı varsa restore etmek suretiyle vatandaşın hizmetine açacağız diyoruz.

Sözde çevreciler burada hiçbir şey yaptırmayız. Betonları yıktırmayız, buralara girilmesini müsaade etmeyiz diye bir söylem içerisine giriyorlar. Biz buna üzülüyoruz. Eleştirebilirsiniz bu manada fikirleriniz de olur. Saygıyla dinlemek zorundayız. Çevre ise konu ben bundan memnuniyet duyarım. Görüşlerin hepsini dinler, dikkate alınması gereken önerileri de almaya gayret gösteririm.

Biz iş yapıyoruz, eser üretiyoruz ve milletin talepleri neyse o alanda olmaya gayret gösteriyoruz.

İş yaparsanız hata da olabilir ama isteyerek yapmayın o hatayı. İş yapmazsanız, hiçbir eser üretmez, tek söyleminiz yapılan eserleri eleştirmek, yapılan eserler üzerinden iftiralarla milleti farklı noktalara çekmek olursa aynı kaldırımda yürüyen, türkü söyleyen bir insan gibisinizdir. Biz aynı dili konuşamıyoruz.

KİRANINDA ALTINDA ÖDEMELERLE VATANDAŞIMIZI EV SAHİBİ YAPACAĞIZ

Biz bu konudan hareketle hiçbir sıkıntıda vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Pandeminden itibaren ne ihtiyaç varsa bu alanda onların yanında olmaya gayret gösterdik. Bundan sonra vatandaşın talebi neyse vatandaşın sesini dinlediğimiz süreç olacak. Milletimizle beraber yürüdük. Pandemi sürecinden önce dünyada tedarik zincirinde, enflasyonda sorun yoktu.

Pandemi süreciyle birlikte hastalarımız oldu, vefat edenler oldu. İlk günden itibaren yapılması gereken her türlü desteği yaptık. Bütün gelişmiş Avrupa ülkelerinde tarihlerinde görülmemiş enflasyonla karşı karşıyalar. Enerjide ciddi problem söz konusu. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşla enerji sorunu ortaya çıktı. Almanya termik santrallerini açma peşinde. Dolayısıyla bu tedarik zincirindeki bozulma tüm sektörleri etkiledi. Ticaret, Turizm, sanayiyi etkiledi. Ülkemizde bunlara rağmen ihracat rekorları kırıldı. Pandemi sürecinde Cumhuriyet tarihinin en büyük konut satışlarını yaptık. Vatandaşlarımız cazip kredilerle ev sahibi oldu. Biz TOKİ olarak yılda ortalama yeni yapılan konutların yüzde 8-10'unu yapardık. Bu süreçle konut miktarını yüzde 14'e çıkardık. Alt gelir grubu vatandaşlarımız ev sahibi olsun diye. 1984'ten 2002'ye kadar 65 bin konut inşa etmiş TOKİ. Bugüne kadar 1 milyon 137 bin rakamına 20 yılda ulaştık. Toplumun her kesimine ev sahibi olması için projeler geliştiriyoruz. Sosyal konut projesi açıklayacağız. Kiranın da altında ödemelerle vatandaşlarımız ev sahibi olacak.

EV SAHİBİ DE KİRACI DA MUTLU OLACAK

Kiracılarla alakalı kabul etmediğimiz süreçle karşı karşıyayız. Kiracınıza 5 yılda bir kira fiyatını güncelleyebilirsiniz. TÜFE üzerinden değil, piyasa rayici üzerinden güncellenebilir. Kiraya verdiniz yıllık ne kadar artış yapacaksınız? Bu da kanunda açıklanmış. TÜFE rakamlarını geçemezsiniz. Açıklanan TÜFE ortalaması yüzde 35. Yani piyasada kiracılarımıza yapabileceğimiz maksimum zam yüzde 35. Bununla ilgili Borçlar Kanunu çerçevesinde sözleşme yapılıyor. Vatandaşlarımız her türlü hukuki süreci başlatabilirler. Kanunlar çerçevesinde haklarını talep edebilirler. İlgili bakanlıklarımız var. Fahiş Fiyat artışlarına ilişkin böyle bir durum söz konusuysa bakanlıklarımıza bildirsinler. Mevcut düzenleme bu. Biz vatandaşlarımızın taleplerini dinliyoruz. Bu çerçevede 4 bakanlığımız çalışma başlattı. Bu alanda Ticaret, Adalet, Hazine ve Çevre bakanlığının bulunduğu heyetle sahada aldığımız bilgilerle çalışma grubu oluşturduk. Yapılacak düzenleme ile ev sahibi vatandaşlarımızı rahatsız etmeyecek, kiracıları mutlu edecek düzenlemeyi yapacağız. Cumhurbaşkanımız 10-15 gün içinde düzenlemeyi paylaşacaktır. Vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Vatandaşa ne zam yapmışsak onun üstünde kira artışı yapmaya müsaade edemeyiz.

"KONUT MALİYETLERİNİ AZALTACAK, KOLAYLAŞTIRACAK DÜZENLEMEYİ ÇALIŞIYORUZ"

28 milyon konutumuz var. Tüm Türkiye'de. İstanbul'da 16 milyona yakın bağımsız bölüm söz konusu. Yeteri kadar konut da var. Daha önce Cumhurbaşkanımızın açıkladığı paket var. 2 milyon liraya kadar 0.99 faizle kredilendirme, vergi, harçlarla ilgili muafiyetler var, destek olacağımızı söyledik. Konut maliyetlerini azaltacak, yüklenicilerin iş yapmasını kolaylaştıracak düzenlemeyi çalışıyoruz. Sahada bir problem var. Vatandaşın bir sorunu var. Gözümüzü kapatalım gibi davranış içine giremeyiz.

GÜNCELLEMEYİ GÖZDEN GEÇİRİYORUZ

Kira fiyatlarını o evin değerine göre, rayicine göre, verilen emlak vergisi neyse belli. Şimdi bu çerçevede kirayı da belirlememiz gerekir. Aynı mahallede yeni bina, biraz büyük, küçük olabilir, metrekaresi 100 olan 100'ün üstünde olan, yalı, apartman dairesi çeşitliliği kapsamında değer üzerinden ilerlememiz lazım. Güncellemeyi gözden geçiriyoruz. Evin değeri üzerinden hareket etmek bize daha doğru geliyor. Aynı mahallede 2 milyonluk ev de var, 5 milyonluk ev de var. Taban fiyat evler için uygulama oluyor. Evin emlak değeri çerçevesinde hareket ettiğinizde, tavan fiyatın açıklanan TÜFE endeksi olduğunda sorun kalmıyor."

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 18
 • Mustafa 6 ay önce Şikayet Et
  Bir evden Fazla ev sahibi olan her kes Vergi ödesin kira veren den daha çok Vergi Alınsın
  Cevapla
 • Ali dem35 6 ay önce Şikayet Et
  Kimse ev alıp kiraya verme altın alır daha karlı
  Cevapla
 • Yalnız 6 ay önce Şikayet Et
  Gün aydın
  Cevapla
 • HAYDAR DAYI 6 ay önce Şikayet Et
  yolun yada köprünün ne acelesi vardı, oralara harcanan parayla yüzbin lerce konut yapılabilirdi.
  Cevapla
 • mert 6 ay önce Şikayet Et
  haydar dayı yapılsında kim alıyor yeni yapılan evleri kirada oturanları boynu kalın olanlar alıyor. dayııııııııııııııııı
  Cevapla
 • ali 6 ay önce Şikayet Et
  Vaad etmekle mal tükenmez... Nasıl yapacaksın..Cevabı yok...
  Cevapla
 • 06 vatan 6 ay önce Şikayet Et
  Kiracının ve mağdurun yanında olun ev sahibinin parayamı ihtiyacı var eğer olsaydı ikinci evini nasıl aldı öncelik kiracıdan yana olmalı.
  Cevapla
 • ali 6 ay önce Şikayet Et
  bu saatten sonra düşse ne olur ..ekmek olmuş 4.5 lira gıdayı düşürdünüzde kira kaldı...
  Cevapla
 • Çaldıran....1514 6 ay önce Şikayet Et
  Peki niye halâ daha ağlanıyorsun ??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle