Asgari ücret için 'Enflasyon farkı' formülü!

Her yıl Aralık ayında yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrası belirlenen asgari ücret için bu yıl emekli ve memur Temmuz zammı ile beraber ara zam yapılması gündeme geldi.

Asgari ücret için 'Enflasyon farkı' formülü!
Asgari ücret için 'Enflasyon farkı' formülü!
GİRİŞ 24.05.2022 15:33 GÜNCELLEME 24.05.2022 17:23
Bu Habere 133 Yorum Yapılmış

Mevcut durumda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Eğer beklenen 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse asgari ücret Temmuz zammı ile birlikte 5.997,30 TL olacak.

VATANDAŞ ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEK

Asgari ücret 2022 için en yetkili Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamaları dikkat çekti. Başkan Erdoğan ve Bakan Bilgin asgari ücret ara zam meselesinin şimdiden konuşulmasının anlamsız olduğunu olağanüstü koşullar oluştuğu takdirde biz gerekeni yaparız mesajı verdi.

Bakan Bilgin asgari ücret meselesinin sürekli gündemde tutulmasının asgari ücret artışı-enflasyon artışı sarmalını tetikleyebileceğini ifade etti. Öte yandan Başkan Erdoğan'ın talimatlarıyla hareket eden hükümet 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' temel politikasıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bilindiği üzere yılda 1 kez belirlenen asgari ücret tarafına ek zam yapılabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Öte yandan olası asgari ücret Temmuz zammı için 'Enflasyon farkı' gündeme geldi.

ASGARİ ÜCRET 2022 İÇİN SON AÇIKLAMA AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK'TEN GELDİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK Toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken, gazetecilerden gelen 'Asgari ücrete ara zam yapılacak mı' soruna cevap verdi.

Çelik, asgari ücret 2022, emekli ve memur zammı konusunda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

AK Parti açısından emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve değerlendiriyoruz. Vatandaşımızın ezilmemesi için stratejiler üretiyoruz.

Onların zamanlaması içeriklendirilmesi henüz Çalışma Bakanlığı açısından nasıl içeriklendirecekler, onlar için erken. Onlar olgunlaştığı zaman bizdeki bilgileri paylaşırız.

ASGARİ ÜCRETE ENFLASYON FARKI FORMÜLÜ

Asgari ücrete Temmuz zammı yapılabilmesi için öncelikle yasal düzenleme gerekiyor. Gündemde yer alan en önemli asgari ücrete ek zam formüllerinden bir tanesi de 'Enflasyon farkı' formülü öne çıktı. Net asgari ücret için 'Olağanüstü' durumlarda kullanılmak üzere tıpkı emekli zammı gibi 6 aylık enflasyon kadar zam verilmesi gündeme geldi.

4 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 31,71 OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre 4 aylık enflasyon oranı yüzde 31,71 olarak dikkat çekti. Bu rakamla beraber emekli zammı için şimdiden yüzde 31,71 zam oranı kesinleşmiş oldu.

Yani bundan sonraki 2 ayda enflasyon sıfır çıksa bile SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu rakamı maaşlarına yansımış bir şekilde görecek.

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ NE OLDU?

Merkez Bankası Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayımladı. Buna göre Mayıs enflasyon beklentisi yüzde 3,97 olurken, Haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 2,97 oldu. Bununla beraber 6 aylık TÜFE endeksi beklentisi 968,65'e yükselirken, bu rakamların gerçekleşmesi durumunda ise Temmuz zammı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 41 olacak.

ASGARİ ÜCRET 2022 NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrete bir yılda birden fazla zam gelebilmesi için yasa çıkarılması durumunda 'Enflasyon farkı' formülü gündemdeki sıcaklığını artıracak.

Peki enflasyon farkı formülü devreye girerse asgari ücret 2022 ne kadar olacak? İşte o hesap:

Mevcut durumda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Eğer beklenen 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse asgari ücret Temmuz zammı ile birlikte 5.997,30 TL olacak.

Ancak Temmuz zammı gerçekleşirse; Aralık ayındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon dikkate alınacak.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 133
 • Vatandaşşş 1 ay önce Şikayet Et
  2 çocuklu küçük bir ailenin aylık giderini yazıyorum; Kira 3500 (aidat dahil), Elektrik 250tl, Su 150tl, doğalgaz 500tl, iletişim(telefon internet)300tl, yol 1500tl (2 yetişkin 2 çocuk), Mutfak 4000TL, Giyim 1000tl, sağlık harcaması 300tl, okul masrafı 500tl (2 çocuk). Toplam 12.000TL. Bir hanenin en asgari geçim koşulu yukarıda yazdığım şekilde 12binTL iken, 4250TL ile kim nasıl geçinsin?
  Cevapla
 • gökhan 1 ay önce Şikayet Et
  yok itibardan tasarruf olmaz yok gemi değil gemicik yol yaptık köprü yaptık diye diye geldiğimiz nokta bu.
  Cevapla
 • Aytaç 1 ay önce Şikayet Et
  Siz derdinizi Makro paşaya anlatın adamların altı kuru maaşları gelirleri kat kat fazla adam peynirin ekmeğin domatesin fiyatını bilmiyor bol keseden konuşuyor üc maas alıyor asgarî ücretli emekli koyun onların gözünde ki zaten öyle kurunun yanında yaşta yanar
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Vatandaş enflasyona ezdirilmeyecekmiş.3,4,5 vs. kişinin çalıştığı küçük işletmeler ne olacak.Onları ezdiriyorsun hem durmak bilmeyen zamlara hem de enflasyona.İktidar zamların önüne geçsin bu ekonomik bir sorun değil ahlakı bir sorun diyerek işin içinden çıkamaz.Esnafın , küçük işletmelerin kazancı artmadı ki.
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  zammı yapın ama eğer yine herşeye zam gelirse hiçbir anlamı kalmaz beddua yersiniz 4250 yaptın ondan sonra patır patır herşeye 3x zam geldi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle