Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları belli oldu

Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, Samsun’da küçükbaş kurbanlığın fiyatının 2,5-4 bin TL, büyükbaş kurbanlık fiyatının ise 20-25 bin TL arasında olduğunu söyledi.

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları belli oldu
Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları belli oldu
GİRİŞ 24.05.2022 13:27 GÜNCELLEME 24.05.2022 13:27
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Kurban Bayramı tüm İslam alemi tarafından 9 Temmuz Cumartesi günü kutlanacak. Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar yavaş yavaş kurbanlık arayışlarına başladı. Bazı vatandaşlar şimdiden kurbanlıklarını alıp besiye çekerken, Başkan Erdal Doğan Samsun’daki kurbanlık fiyatları hakkında bilgi verdi.

“Büyükbaş kurbanlık fiyatları 20-25 bin TL arasında”

Fiyatlar hakkında bilgi veren Erdal Doğan, “Samsun ve çevre illerinde bu sene de kurbanlık hayvan sıkıntısı yaşanmıyor. Bölgemizde tarım ve hayvancılık oldukça yaygın. Fiyatlarda enflasyon ve maliyetler nedeniyle birtakım artış oldu. Geçen yıl Samsun’da büyükbaş canlı hayvanın kilo fiyatı 35 TL’den satılıyor. Bu sene ise 60 TL civarında satılıyor. Küçükbaş kurbanlık ise geçen yıl 800-1500 TL arasında değişiyordu. Bu sene küçükbaş kurbanlık fiyatı ise 2,5 ile 4 bin TL arasında değişiyor. Geçen yıl ortalama bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı 15 bin TL’ye alabiliyordu. Bu sene ise ortalama büyükbaş kurbanlık fiyatları 20-25 bin TL arasında değişiyor. Canlı 600 kiloluk bir tosunun fiyatı ise 40 bin TL’yi buluyor” dedi.

“Damızlık vasfı taşıyan dişilerin kesilmemesine dikkat edelim”

Et tedarikinde sıkıntı yaşanmaması ve hayvan sayısının azalmaması için doğurganlık özelliği kaybolmamış dişi sığırların kesilmemesi gerektiğine de vurgu yapan Doğan, “Damızlık vasfı taşıyan ve doğurganlık özelliği olan dişi hayvanların kesilmemesine özen gösterilmesi gerekiyor. Bu hayvanlara milli servet gözüyle bakmamız gerekiyor. Erkek kurbanlıklarda ise yaşını tamamlamamış hayvanları kesmesinler. Kurbanlık vasfını taşımayan hayvanların kesilmemesi gerekiyor. Alıcı ve satıcılara tavsiyemiz; damızlık vasfını yitirmemiş hayvanların satışının ülke hayvancılığı ve et tedariki açısından olumsuz etkileri olduğunu unutmamalarıdır” diye konuştu. Öte yandan Samsun’da 25 bin büyükbaş, 20 bin civarında da küçükbaş kurbanlığın bulunduğu belirtildi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 14
 • Abdullah b. 1 ay önce Şikayet Et
  bilemem ama Allah yardımcımız olsun 50 .60 bin diyorlar buyuk baş olmazzsa bağış yapacaz.
  Cevapla
 • mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  nasıl hesaplar yapılıyor Kg fiyatı 60 tl deniliyor ama 600 kilo olan bir tosun 40 bini buluyor havaya 4 bin gitti kabaca burada 4 bin çarşıda 8-10 bin gidecek demek... o da kilo fiyatı 70 liradan başlaması anlamına gelir milletin yardımcısı ol Allahım.
  Cevapla
 • abdullah 23 1 ay önce Şikayet Et
  tarım ve hayvancılığı batıran eski bakan pakdemirliyi tebrik ediyorum.düz yolda aracına takla attıran şoför kadar yetenekliydi.enkaz bırakıp gitti. et 150,süt 15 tl un,yağ,şeker alınamaz hale geldi. emaneti ehline veriniz hatırı sayılı kişilere değil. tarımda alt yapıyı devlet yapacak,halk alın terini koyacak,ürünü devlet alacak vatandaşa satacak.ama bunu yaparken kadroları çiftlik yapmayacak.
  Cevapla
 • Mustafa Akın 1 ay önce Şikayet Et
  Sinan Tekin: Tipik bir AKP goygoycusu. Tipik ezberler. Beyin bedava.
  Cevapla
 • Sinan Tekin 1 ay önce Şikayet Et
  Sanki Dünyada herşey normal bir Türkiyede anormal Salgın hastalık savaş hiç yaşanmamış, ABD bile enfilasyonla savaşıyor, faiz arttırıyorken Hem çifçilik hayvancılık bitti diyorsun hem çifçinin hayvancılıkla uğraşanın malına pahalı diyorsun, hayali konuşma 15sene önceye göre konuş biten neymiş düşün.
  Cevapla
 • Deli dumrul 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbula gelen kurbanlar için devlet çiftçilere destek ödemeli maliyetten dolayı arttı demesinler.
  Cevapla
 • ADALET 1 ay önce Şikayet Et
  millette para mı var ki kurban kessin 100 bin içerdeyim 50 yaşındayım hiç bu kadar borç içine düşmemiştim
  Cevapla
 • Sinan Tekin 1 ay önce Şikayet Et
  Bu yaşına kadar dünyada kaç salgın hastalık görüldü? Kâârın senin kârında borcu devletmi yaptırdı sana
  Cevapla
 • Tttttt 1 ay önce Şikayet Et
  Sen kesmesende olur,,,,ne yerdinde yüz bin içlerdesin bay kemalll gibi hicmi hesabin tutmuyor,,,ufak atma ziyaaaaa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle