Memur ve emekliye büyük zam geliyor! Kim ne kadar maaş alacak? İşte tam liste

Memur ve emeklinin maaş zammı için geri sayım başlarken zam oranı da milyonlarca kişi tarafından en çok merak edilen konular arasına girdi. Kritik veriler mayıs ve haziran sonunda gelecek. Peki yeni maaşlar ne olacak?

Memur ve emekliye büyük zam geliyor! Kim ne kadar maaş alacak? İşte tam liste
Memur ve emekliye büyük zam geliyor! Kim ne kadar maaş alacak? İşte tam liste
GİRİŞ 24.05.2022 00:28 GÜNCELLEME 24.05.2022 00:28
Bu Habere 213 Yorum Yapılmış

Beklentiler bu iki ayda açıklanacak enflasyonla zammın yüzde 40’a ulaşacağı şeklinde. Peki yeni maaşlar ne olacak? İşte milyonların merakla beklediği detaylar.

Milyonlarca memur ve emeklinin maaşını tayin eden dönemler ocak ve temmuz. Her 6 ayda bir bu tarihlerde geriye dönük belirlenen enflasyon oranına göre maaşlara zam yapılıyor. Memur ve memur emeklisi için maaş zammını belirleyen diğer faktör ise iki yılda bir yenilenen toplu sözleşme görüşmeleri.

O da geçen yıl yapılmıştı. Buna göre; memur ve emeklisine 2022’de yüzde 5+7, 2023’te yüzde 8+6 zam yapılacaktı.

Fakat yılbaşında yüzde 2.5’lik ek düzeltmeyle ocak zammı yüzde 7.5 olarak belirlendi. Temmuzda ise yüzde 7 sözleşme zammı yapılacak.

MAYIS VE HAZİRANDA BEKLENTİ

Ayrıca temmuz ayında açıklanacak enflasyon oranı, ilk 6 aylık yüzde 7.5’lik zammı ne kadar geçerse, o oranda fark yansıtılacak. Nisan enflasyonuyla bu fark yüzde 24.2’ye (31.7-7.5) ulaşmıştı. Yüzde 7’lik toplu sözleşme zammı artı fark ile şimdiden olası maaş artışı yüzde 31.2’yi buluyor.

Bu hesap mayıs ve haziran ayında enflasyonun eksi çıkmayacağı varsayımına dayanıyor. Merkez Bankası’nın son yayımladığı nisan ayı beklenti anketine göre de mayıs ve haziranda enflasyonun sırasıyla yüzde 2.86 ve yüzde 2.25 olacağı öngörülüyor. Mayıs itibarıyla yaz mevsiminin gıda fiyatlarında sağlayacağı rahatlamanın da katkısıyla enflasyonda düşüş beklentisi hakim.

YÜZDE 40 SEVİYESİNE DAYANACAK

Beklenti anketindeki rakamlara göre temmuzda gerçekleşmesi beklenen son 6 aylık kümülatif enflasyon oranı yüzde 38.52 olarak hesaplanıyor. Açıklanan rakamların bir miktar daha yüksek çıkması halinde bu oranın yüzde 40’ı bulması olasılıklar dahilinde. Öte yandan toplu sözleşme görüşmesi bulunmayan SSK ve Bağkur emeklileri ise 6’şar aylık enflasyon ne çıkarsa o oranda zam alıyor.

İlk 4 aylık rakamlarla zam yüzde 31.7’e ulaşmış durumda. Beklenti anketi rakamlarından yola çıkarsak yine bu kesimin zammı yüzde 40 sınırına ulaşacak. SSK ve Bağkur emeklisi yılbaşında yüzde 25.46 zam almıştı.

TABAN MAAŞTA CİDDİ ARTIŞ BEKLENİYOR

Emekliye, memura ve çalışana temmuzda ek destek düzenlemelerinin yapılması da konuşuluyor. En düşük emekli maaşı ocakta 1.500 liradan, 2 bin 500 liraya yükseltilmişti. Bu maaşın 2 bin 750-3 bin liraya çıkarılması öngörülüyor. Bir ihtimal de yüksek enflasyona karşı emeklinin alım gücünü korumak için temmuzda seyyanen zam yapılabileceği yönünde. Böyle bir durumda en azından düşük maaş alan emeklinin alacağı toplam zammın yüzde 40-50 arasında olabileceği hesaplanıyor.

KAYNAK: POSTA
Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 213
 • TAHA 1 ay önce Şikayet Et
  ARTIK MÜHENDİSLERİİİİİ GÖRÜNNNNNNNNNn.
  Cevapla
 • serhat 1 ay önce Şikayet Et
  asğari ücretlide 1 temmuzda aynı zammı bekliyor
  Cevapla
 • tamer 1 ay önce Şikayet Et
  zenginin parası kur korumalı hesabında güvende asgari ücretlinin memurun emeklinin maaşıda kur korumalı olsun bunu yapabilen yönetim 2023 te zafere ulaşır yapamayan yokolur gider gitsinde zaten herkes dolara endeksli inek bile dolarla süt veriyor çünkü hayvan dolar yiyor
  Cevapla
 • Osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  1100 Ek göstergeli maaş olanların listesi yok neden yazmazlar
  Cevapla
 • memur 1 ay önce Şikayet Et
  listedeki Memur maaş rakamları hep ünüversite 2 yıllık veya 4 yıllık bitiren ler için lise veya orta okullar için bu Maaş listeyi gösterilmiyor.
  Cevapla
 • Urfali 1 hafta önce Şikayet Et
  Memur unvani bile yok Gozleri kor galiba gorup listeye dahil etmiyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle