Moody's'ten enflasyon ve dolar açıklaması: Türkiye bundan faydalanabilir

Moody's'in Ülke Riskleri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Muehlbronner, "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı, para biriminin dengelenmesine yardımcı oldu. Bu ürün ile mevduatların dolarizasyonu yaklaşık 10 puan azaldı" dedi.

GİRİŞ 23.05.2022 13:53 GÜNCELLEME 23.05.2022 14:37
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Ülke Riskleri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kathrin Muehlbronner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

YOKSUL KESİM ENFLASYONA KARŞI KORUNMAYA ÇALIŞILIYOR

"Büyümeye ilişkin görece halen iyimseriz. Türk lirasında yaşanan değer kaybı nedeniyle ihracat iyi seyrediyor. İhracatçılara ve yatırımlara verilen açık teşvikler mevcut" ifadesini kullanan Muehlbronner, hükümetin, verdiği destekler yoluyla halkın en yoksul kesimini enflasyona karşı korumaya çalıştığını söyledi.

Gıda komitesi enflasyon için toplanıyor!Gıda komitesi enflasyon için toplanıyor!

BÜYÜME, BİRÇOK ÜLKEYE GÖRE EPEY İYİ RAKAMLARDA

Muehlbronner, "Turizm (önümüzdeki dönemde) oldukça iyi olabilir. Türkiye'nin (bu yılın sonunda) yüzde 3 civarında bir büyüme kaydetmesini bekliyoruz. Hatta bu yılın sonunda büyüme bunun biraz üzerinde bile gerçekleşebilir. (Türkiye'de) Geçen yıla göre yavaşlama olmasına rağmen büyüme birçok ülkeye kıyasla halen epey iyi rakamlarda." diye konuştu.

ENFLASYONDA DİKKATE DEĞER BİR DÜŞÜŞ OLACAK

Türkiye'de enflasyonun yüksek seviyelerde olduğunu belirten Muehlbronner, bu yılın sonuna doğru enflasyonun baz etkisiyle mekanik bir şekilde düşmesinin beklendiğini kaydetti.

Aralık 2021'de enflasyonun oldukça yüksek seviyelere ulaştığını aktaran Muehlbronner, "(Bu yıl) Aralık ayında geçen yıla benzer bir artış olmadıkça enflasyon dikkate değer şekilde düşecektir. Artık yılın sonuna kadar, aralık ayında, enflasyonun yüzde 70'ten yüzde 55'e düştüğü bir durumla karşılaşabiliriz." dedi.

Enflasyonun hanehalkının satın alım gücünü azalttığını ifade eden Muehlbronner, Avrupa'da ekonomik büyümenin yavaşlaması halinde Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olması nedeniyle bu durumun Türkiye'ye bazı etkileri olabileceğini kaydetti.

Mevduatta vade uzuyorMevduatta vade uzuyor

"KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT HESABI POZİTİF BİR ADIM"

Kathrin Muehlbronner, Türkiye'nin gelecek dönem ekonomik görünümüne ilişkin risklerin; enflasyon, kur baskısı ve genişlemeci parasal politikalar olduğunu belirterek, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı'nın olumlu bir adım olduğunu söyledi.

Muehlbronner, devamla şunları kaydetti:

"Tabii ki uygulama (Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı), para biriminin dengelenmesine yardımcı oldu. Bu ürün ile mevduatların dolarizasyonu yaklaşık 10 puan azaldı. Böylece şu anda dolar cinsinden mevduatlarda, son para birimi krizi öncesindeki seviyelere dönüldü. Bu tabii ki pozitif bir adım.

Merkez Bankası anketi yayınladı: İşte yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisiMerkez Bankası anketi yayınladı: İşte yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisi

Gözlemlediğimiz bir diğer pozitif unsur ise yüksek enflasyona, Fed'in parasal sıkılaştırmasına, (küresel) gerilimlere rağmen mevduat sahiplerinin Türk bankalarına olan güveni devam ediyor. Mevduat sahiplerinin Türk lirası ve ABD doları arasında geçişler yaptığını görüyoruz. Fakat kimsenin parasını (bankacılık sisteminden) çıkardığını görmüyoruz."

"TÜRKİYE'DE BANKALARIN PERFORMANSLARI SON DERECE İYİ"

Moody's Ülke Riskleri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Muehlbronner, Türkiye'de bankaların performanslarının son derece iyi olduğunu vurgulayarak, "Türk bankaları sağlam ve açık bir şekilde ekonomik dengelenmenin sağlanmasındaki önemli unsurlar arasında. İhracatçılar, Türk lirasındaki düşüşten faydalanıyor. Türk ekonomisi her zaman dirençli oldu. Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, AVRUPALI ŞİRKETLERDEN FAYDALANABİLİR

Türkiye'nin küresel ekonomik görünümde yaşanan bazı değişikliklerden olumlu yönde etkilenebileceğine işaret eden Muehlbronner, "Türkiye, Avrupalı şirketlerin üretimlerini daha yakın noktalara çekmesinden büyük oranda faydalanabilir. Avrupa, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı konumunda. (Avrupalı) Şirketler, tedarikçilerine tam olarak bağlanmış durumda. Türkiye, bu durumdan yararlanabilir." dedi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 44
 • Vatandas 2 ay önce Şikayet Et
  Çok alçaksınız
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Evet zor zamanlardan geçiyoruz ekonomi olarak ama reisten başkası düzeltemez oyum reise devletin bekasını düşünmek zorundayız
  Cevapla
 • Aydin 2 ay önce Şikayet Et
  Memati nu ne diyo
  Cevapla
 • Seyf 2 ay önce Şikayet Et
  Yahu ilin gavuru bile Türkiye yi met ediyor büyüyor diyor ama bu muhalefet neyin kafasında gabiki hainliğin ve adiligin küçük düşürmenin fesat çıkarma nin yalanın dolanin alçaklığın her türlü tezgahın ve pisliğin peşinde nasıl oy devsiririz onun peşinde sonuç ne olursa olsun oy gelsinde yalan dolan iftira ne olursa var bunlarda halk bunu biliyor aslında ama halen oy veriyor bu zihniyete çünkü AKP alkole sigaraya vs. Zam yaptı diye bizim halkımızın da sorunu bu cahil çok zevke düşkün çok yattığı yerden para aksın içki parası sigara parası midye parası çıksın yeter bunlara
  Cevapla
 • realist 2 ay önce Şikayet Et
  bunlar iyi diyorsa kötüsü çok yakındır demedi deme İsmail
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle