Kiracı ve ev sahipleri dikkat! Zamlar için yeni formül

Hükümet, kiralardaki artışların ardından hem kiracıları hem de ev sahiplerini koruyan düzenleme için harekete geçti.

GİRİŞ 23.05.2022 11:38 GÜNCELLEME 23.05.2022 11:38
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı Kira artışları konusunda düzenleme için çalışma başlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Şu kadarını ifade edebilirim, hem Ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz” dedi.

Son zamanlarda kiralardaki artışların ardından ev sahiplerinin düşük kira ödeyen kiracılarını evden çıkmaya zorlayarak konutlarını yüksek bedelden kiraya verdikleri tespit edildi. Konut sahiplerinin kiracıları evden çıkartmak için icra yoluyla ihtarname gönderdikleri belirlendi.

“3 BAKANLIK ÇALIŞMA BAŞLATTI”

Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını önlemek için hükümet harekete geçti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma başlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldığı bir televizyon programında bu çalışmayı doğrulayarak, “Bizim, Borçlar Kanunu'nda esasında kiracıları, kiralayanı koruyan önemli hükümler var. Kötü niyetli bir şekilde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor. Önemli olan burada yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor. Ancak son zamanlarda Türkiye'de de görüyoruz, haberlerde de pek çok yerde özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var. Bu konu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın esasında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Maliye Bakanı'yla ile beraber. Adalet Bakanlığı olarak da biz de bu çalışmalara katkı veriyoruz. Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor. Ortada bir mesele var, bu meseleye de vaziyet ediliyor, bununla ilgili bir çalışma yürüyor. Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var. Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 45
 • murat 6 ay önce Şikayet Et
  bu gün devlet 1 milyon adet maliyetine konut yapsın gene ihtiyacı olan alamaz. Kimler alır tabi ki Ülkenin her bir şehrini değil her bir sokağını sarmış olan çeteler Boş lafları bırakın ulan bilim kabul etti Şeriyat hükümlerinde ferahlık olduğunu biz hala kabul edemedik
  Cevapla
 • cano yılmaz 6 ay önce Şikayet Et
  bu kaçıncı karar kaçıncı oparasyon.
  Cevapla
 • Maksut 6 ay önce Şikayet Et
  Hikaye
  Cevapla
 • tepki 6 ay önce Şikayet Et
  uc ev ustu ev alana bes yil icin de alim da besyuz bin islem parasi cok ev olan herkesden kira olsa olmasa bile kira alirsin isgal parasi diye bu tip ev toplayanlar bazi dini guruplar var zekat vermemek icin toplar bir de tr emekli avrupa emekli para cok bunlari sistem alip nerde buldunuz diye sorun o zaman sorun azalir biraz
  Cevapla
 • hasan er 6 ay önce Şikayet Et
  koskoca haberde bombos laflar. mansetten beklenilen icerik yok. bu kafayla daha cok seyler yasariz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle