Sebze ve meyve fiyatları yarı yarıya düşecek

Türkiye’de en erken meyve ve sebzelerin hasat edildiği Adana’da hasatların başlamasıyla birlikte haldeki ürünlerin fiyatları düşmeye başladı.

GİRİŞ 23.05.2022 10:57 GÜNCELLEME 23.05.2022 13:06
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Verimli tarım ovalarıyla Türkiye’nin en erkenci sebze ve meyvelerinin hasat edildiği Adana’da başta soğan, patates, salatalık ve nektarin olmak üzere birçok üründe hasat başladı.

Hasat ile birlikte fiyatlarda düştü. Yaklaşık 3 hafta önce kilogram fiyatı 10 liradan satılan salatalık şimdilerde 1 liradan, 15 liraya satılan patates 6 liradan, 5 liraya satılan soğan ise tazesi 3 lira, geçen sezonki ise 1 buçuk liradan satılıyor.

Ayrıca halde şeftali 20, nektarin 20, erik 15, portakal 4 ve muz 18 liradan satılıyor.

FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan, yaptığı açıklamada, fiyatların 2 hafta içerisinde yarı yarıya düşeceğini müjdeledi.

Doğan, hasatların başlamasıyla birlikte vatandaşların rahat bir nefes alacağını belirterek, “Önümüzdeki dönemlerde fiyatlar düşecektir. Şuanda taze patates 8 liradan eski patates ise 5-6 lira arasında satılıyor. Eski soğan 1 buçuk liradan taze soğan ise 3 buçuk liraya satılıyor. Önümüzdeki günlerde onun da fiyatı düşecektir. Hasat yeni yeni başladığından dolayı fiyatlar daha da düşecek” diye konuştu.

Antalya’daki seralarda hasat edilen karpuzun kilogram fiyatının 8 liradan 3 liraya düştüğünü aktaran Mahsun Doğan, “Adana karpuzunun da hasadı önümüzdeki günlerde başlayacak ve fiyat daha da düşecektir. 8-9 liradan satılan salatalık şuanda 1 liraya alıcısı yok” dedi.

FİYATLAR DÜŞÜYOR AMA MARKETLERDE VE SEMT PAZARLARINDA DEĞİŞMİYOR

Ayrıca Başkan Mahsun Doğan, marketlerde tanesi 10 liradan satılan marulu halde 1 liraya satamadıklarını da söyledi.

Ayrıca Doğan, denetimlerin sıkılaşması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer denetim olursa vatandaşlar daha ucuza sebze ve meyve tüketebilirler. Özellikle Adana ve çevresinde hasatlar yeni başladı. 2 hafta içerisinde fiyatlar yarı yarıya düşecek. Şuan 8 liradan satılan domates 2 hafta sonra 4 liraya düşecek. Ancak denetim yapılmazsa fiyatlar etiketlere yansımaz. Bizim burada fiyatlar düşüyor ama semt pazarları ve marketlerde fiyatlar değişmiyor. Denetim artarsa vatandaşımız bayağı ucuza sebze ve meyve yiyecek” ifadelerini kullandı.

ANTALYA'DA SEBZE FİYATLARI DÜŞTÜ

Türkiye'nin en önemli örtü altı üretim üssü Antalya'da uzun süredir devam eden soğuk ve yağışlı hava yerini güneşli günlere bıraktı. Kentte havaların ısınmasıyla birlikte seralardaki özellikle domates, salatalık, patlıcan, kabak, biber çeşitlerinin üretiminde artış başladı. Hale giren ürün geçen önceki haftalara göre 3-4 kat artarken, fiyatlar ise neredeyse yarı yarıya düştü. Kış aylarında 25-30 TL’den satılan domates, biber, kabak, patlıcan ve salatalık ise adeta dibe vurdu. Antalya halinde bugün domates 8 TL, sivri biber 4 TL, sivri biber kıl 9 TL, dolmalık biber 7 TL, patlıcan 5 TL, kabak 3 TL, salatalık 1,5 TL’den alıcı buldu.

GEÇEN HAFTA İLE BU HAFTA ARASINDA FİYATLAR YARI YARIYA DÜŞTÜ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde komisyonculuk yapan İsmail Erten, “Bundan 1.5 ay önce sivri biberin 30-40 TL, domatesin 25-30 TL, salatalığın dahi 25-30 TL olduğu bir dönem geçirdik. Çünkü üretim azdı. Hava soğuktu. Yaz geldi, tüketicilerimiz için müjdeli haber vermeye devam edelim; bugün için salatalık 1 TL, kabak 2 TL, domates 8-10 TL, patlıcan 5 TL. Geçen hafta ile bu hafta arasında fiyatlar yarı yarıya düştü. Havaların ısınması ile birlikte üretim bolluğu yaşanıyor. Normalde günlük satmış olduğumuz ürün 3-4 katı fazla gelmeye başladı” dedi.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 63
 • H Sabri KARADENİZ 2 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizde eksik üretim nedeniyle ihracat nedeniyle sebze fiatlarının düşme söz konusu olması imkansız domates Ukrayna yerine Gürcistan a satılmış 20 tl den aşagıya düşmüyor
  Cevapla
 • Mete TÜRK 2 ay önce Şikayet Et
  Yalan haber. Biraz insaf. Daha dün Ankara Keçiören'de pazarda domatesi 20 tl. ye aldım.
  Cevapla
 • Mustafa Akın 2 ay önce Şikayet Et
  Salatalık nerde 1 liraymış? Alis Harikalar Diyarında mı?
  Cevapla
 • aslan 2 ay önce Şikayet Et
  gemilere yatlar ucuz akaryakit verecegine zebze meyve taşiyan ve öreten çiftçiye versin o zaman düşer merkez bnk ayda bir yıl sonu enfelosiyon rakamini açikliyor anlam vermedim .
  Cevapla
 • Konyalı 2 ay önce Şikayet Et
  Yalan haber kardesim gel bak bakalim konyada fiyatlar nerde düştü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle